Gyvenimas

2019.11.13 18:32

Visuomenės atskalūnai ar atskirtieji: bevaikiams „nereikia“ nei laisvų vakarų, nei savaitgalių, nei didesnės algos

Evelina Stankūnaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.11.13 18:32

Žmonės be šeimos ir vaikų – ne tokie vertingi, kaip sukūrusieji šeimas. LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Laima Vengalė-Dits teigia, jog su tokiu ydingu ir nepagarbiu požiūriu vis dar susiduria daugybė vienišų žmonių. Ji pamini ir šių metų prezidento rinkimus, kai Lietuva rinkosi tarp žmoną už rankos laikančio Nausėdos ir vienišos Šimonytės.

Prieš keletą dienų aktorė, puikiai žinoma iš Hario Poterio filmų sagos, Emma Watson pereiškė, kad yra „partnerystėje su savimi“. Tokiu būdu ji surado naują terminą vienišiaus gyvenimui apibūdinti. Naujas terminas neturi neigiamų konotacijų, priešingai nei žodis „vienišas“. Ar visuomenėje vieniši, šeimų nesukūrę ir vaikų neturintys žmonės tikrai yra stigmatizuojami?

„Mamos, mano gimtadienis nėra šventė, bet kurso draugo vaiko gimtadienis jau šventė. Per vaikų atostogas irgi gali kartu išvykti, o tu, neduok Dieve, pasakysi, kad vidury semestro skrendi atostogauti“, – sako vieniša vilnietė.

Šeimos ir vaikų neturėjimas gali lemti mažesnes nuolaidas ir viršvalandžius darbe. Keletas žmonių sutiko pasidalyti savo patirtimis, kai jautėsi diskriminuojami. Visi pasakojo beveik tą patį – darbdaviai bevaikius linkę užkrauti darbais, o studijuojantys ir turintys vaikų gauna nuolaidų ir akademinėje aplinkoje.

„Dirbant, kai yra sudaromi tvarkaraščiai, vyksta vėlyvi renginiai ar kiti savatgalio ar vėlyvo vakaro laiko reikalaujantys dalykai visada tie, kurie turi šeimas, yra nesvarstomi kaip kandidatai ateiti, būti, dalyvauti. Net priimama kaip įžeidimas: kaip gali manęs prašyti dirbti savaitgalį, aš gi turiu vaikų“, – pasakoja kitas pašnekovas.

Vilnietė, studijuojanti magistrantūroje, teigia pastebinti, kad ir į vyresnius 40–50 metų amžiaus asmenis, turinčius 2 ar 3 vaikus, žiūrima kitaip.

„Vilniaus universitete svarbus seminarų lankomumas. Būna atvejų, kai susergi, atsiguli į ligoninę, turi pristatyti pažymą, pasiaiškinti, atsiskaityti. Kai suserga kokio asmens vaikas, užtenka pasakymo žodžiu, laiško parašymo“, – tikina ji.

Žmonės pasisakė už Gitaną Nausėdą, buvo laimingi, pagaliau matydami prezidentą su šeima. Vadinasi, didelė dalis visuomenės aukštose pozicijose esančius žmones nori matyti tuos, kurie turi šeimas. Jie atitinka visuomenėje priimtas normas ir standartus.

Pasak britų elgsenos psichologo Paulo Dolano, visuomenė nesmerkia, jei vienišumas ir bevaikystė yra nulemta aplinkybių, tačiau jei tai savanoriškas apsisprendimas, dalis žmonių tai vertina kaip grėsmę nusistovėjusioms normoms ir piktinasi.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Laima Vengalė-Dits sako, kad neretai tiek vyrai, tiek moterys atsiduria prastesnėje padėtyje vien tik dėl to, kad neturi šeimos.

„Susiduriame su atvejais, kai žmonės, kurie neturi šeimų, patiria diskriminaciją. Tie žmonės, kurie turi šeimas, tikrai neturėtų atsidurti geresnėje padėtyje vien dėl to, kad turi šeimą.

Nuostata, kad nesukūrusieji šeimos visuomenėje yra ne tokios vertės, kaip žmonės, sukūrę šeimas, yra ydinga. Darbdavio požiūris, kai prieš šventines dienas darbuotojai išleidžiami namo, neva jie turi šeimas, turi jomis pasirūpinti, o tų, kurie neturi nieko, dažniausiai paprašoma dirbti – toks požiūris nepagarbus“, – mintimis dalijasi L. Vengalė-Dits.

Anot jos, vienišų žmonių stigmatizavimas tikrai egzistuoja. Tai buvo matyti ir šių metų prezidento rinkimuose.

„Žmonės pasisakė už Gitaną Nausėdą, buvo laimingi, pagaliau matydami prezidentą su šeima. Vadinasi, didelė dalis visuomenės aukštose pozicijose esančius žmones nori matyti tuos, kurie turi šeimas. Jie atitinka visuomenėje priimtas normas ir standartus. Tiems, kurie yra vieniši, gali būti užkertamas kelias užimti tam tikras pareigas, nes į juos gali būti žiūrima kaip į atskalūnus.

Kandidatė Ingrida Šimonytė, manau, taip pat susilaukė įvairių priekaištų, atsargių vertinimų, kodėl ji nesukūrė šeimos. Mes neturime vertinti žmogaus per tą prizmę. Žmogų vertiname už tai, ką jis daro, kompetencijas, o ne už tai, ar jis sukūrė šeimą, ar ne“, – kalba L. Vengalė-Dits.

Amerikos psichologų asociacija teigia, kad šeimas turintys ir santuokoje gyvenantys žmonės yra labiau izoliuoti, nei šeimų nesukūrę, todėl pastarieji jaučia didesnį pasitenkinimą gyvenimu. Tačiau apie tai kalbėti garsiai – vis dar sudėtinga. Visuomenėje tokios išvados yra priimamos kaip tam tikra grėsmė nusistovėjusiai tvarkai ir vertybėms.

Amerikos psichologų asociacija teigia, kad šeimas turintys ir santuokoje gyvenantys žmonės yra labiau izoliuoti, nei šeimų nesukūrę, todėl pastarieji jaučia didesnį pasitenkinimą gyvenimu. Tačiau apie tai kalbėti garsiai – vis dar sudėtinga. Visuomenėje, anot profesoriaus Paulo Dolano, tokios išvados yra priimamos kaip tam tikra grėsmė nusistovėjusiai tvarkai ir vertybėms. Lietuvoje atlikti tyrimai tą patvirtina.

„Vyresnėje kartoje daugiau diskriminuojamos netekėjusios moterys. Tai ir algų klausimas: tau nereikia, vyrams reikia, jie išlaiko šeimas; tu šeimos neturi, kam tau? Man užstrigo, kad tai netekėjusios moters statuso klausimas – ji jaučiasi dėl to diskriminuojama.

Ir keista, ir sudėtinga, kad bevaikystė stigmatizuojama. Bet kokį neatitikimą vyraujančiai normai žmonės dėl tam tikrų aplinkybių nuvertina. Moterys tampa mažiau vertos, kad neturi vaikų, nesukūrė šeimos“, – pabrėžia sociologė Gražina Rapolienė.

Izraelyje buvo atliktas tyrimas, per kurį mokslininkai respondentams pateikė netikrų žmonių profilius. Vieni buvo įvardijami kaip vieniši, kiti – kaip susituokę. Nepaisant to, kiek vieniši žmonės buvo gyvenime pasiekę, eksperimento dalyviai manė, kad, pagal laimingumo rodiklius, susituokę yra laimingesni.

Antrame eksperimento etape informacija apie vienišius buvo patikslinta – vieni neva rinkosi viengungystę savanoriškai, o kitų vienišumas buvo nulemtas išorės veiksnių. Tyrimo dalyviai neigiamai įvertino tuos, kurie savanoriškai rinkosi nekurti šeimos, tarsi tai būtų kokia nors provokacija, o ne nuoširdus noras.

Plačiau – laidos įraše (nuo 1.50.53 val.). Temos autorė – Evelina Stankūnaitė.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt