Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.13 11:59

Nepriežiūrą ar išnaudojimą patyrę vaikai dažniau serga psichikos ligomis: problema – suaugusiųjų elgesys

LRT.lt 2019.11.13 11:59

Lapkričio 13 diena – Pasaulinė gerumo diena. Šia proga „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ atkreipia dėmesį, kad netinkamą elgesį patyrę vaikai 4 kartus dažniau serga psichinėmis ligomis. Ką daryti, kad to išvengtume?

Netinkamą elgesį vaikystėje patyrę vaikai keturis kartus dažniau serga rimtomis psichinėmis ligomis, tokiomis kaip psichozė, šizofrenija ir bipolinis sutrikimas. Šiuos rezultatus atskleidė 63 metus vykdytas tyrimas, paskelbtas šių metų rugsėjo mėnesio akademiniame recenzuojamame žurnale „The Lancet Psychiatry", rašoma pranešime žiniasklaidai.

Jungtinėje Karalystėje buvo tirti bendrosios praktikos gydytojų įrašai apie 217,758 tūkst. jaunesnius nei 18 metų pacientus, kurie patyrė ir buvo įtariami patyrę netinkamą elgesį vaikystėje. Tiriamieji buvo palyginti su kitų 423,410 tūkst. pacientų įrašais, kurie tokio elgesio nebuvo patyrę.

Netinkamas elgesys vaikystėje apibrėžiamas kaip bet kokia fizinio, seksualinio ar emocinio išnaudojimo ir nepriežiūros forma.

Kaip sakė „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ vadovė Liudovika Pakalkaitė, pasaulyje žinoma, ką daryti, kad dabartiniai mūsų vaikai nesusirgtų psichinėmis ligomis. „Visų pirma – tai būti šalia besilaukiančių mamų ir kiekvienai, kuriai reikia, padėti suprasti, kaip tinkamai rūpintis būsimais vaikais. Ypatingai svarbu tėvams, auklėtojams, mokytojams, gydytojams pasakoti, kaip keičiasi vaiko raida, elgesys ir emocijos, jeigu ankstyvoje vaikystėje jis patiria traumų.

Suaugusieji, keisdami savo elgesį, gali padėti vaikui auginti pasitikėjimą savimi ir kitais. Akcentuoju, kiekvienam vaikui geriausia augti savo šeimoje. Ir kiekvienai šeimai dažniausiai galima padėti, tik reikia laiku tai pradėti daryti“, – pabrėžė L. Pakalkaitė.

„Dienos centrai vaikų užimtumui, psichologinės tarnybos tiek vaikams, tiek suaugusiems, priklausomybių gydymo centrai ir paramos grupės – visos priemonės geros ir veikia, vos tik šeimą ir visus reikalingus specialistus aplink ją sutelkia „SOS vaikų kaimų“ socialinis darbuotojas. Jo darbas ir tampa katalizatoriumi geriems pokyčiams vaiko ir jo šeimos gyvenime, jis ir padeda šeimos suaugusiems suvokti, kaip padėti sau ir savo vaikams atsitiesti nuo patirtų traumų ir auginti juos savarankiškais piliečiais“, – sakė L. Pakalkaitė.

Jeigu traumuotus vaikus vėliau lydi rūpestingas, mylintis suaugęs, blogų pasekmių riziką galima reikšmingai sumažinti. „SOS vaikų kaimų“ patirtis rodo, jog kiekvienas suaugęs nori būti tinkamu mama ar tėčiu savo vaikui. Todėl svarbu padėti, mokyti, drąsinti būti sąmoningais tėvais.

„SOS vaikų kaimai Lietuvoje“ nuo 1991 m. globoja ir yra užauginę daugiau nei du šimtus vaikų, socialiniai darbuotojai šiuo metu padeda 650 šeimų Šiaulių, Varėnos ir Vilniaus miestuose ir kai kuriuose šalies rajonuose.

Organizacija kovoja, kad globotinų vaikų Lietuvoje būtų mažiau: teikia individualios pagalbos biologinei šeimai paslaugas, ruošia įtėvius ir globėjus, rūpinasi vaikų laikinąją, nuolatine, palydimąja globa.

Daugiau kaip 100 organizacijos darbuotojų veikia Alytaus, Klaipėdos, Šiaulių, Varėnos, Vilniaus miestuose ir kai kuriuose Lietuvos rajonuose ir padeda 1000 vaikų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi