Gyvenimas

2019.11.11 17:38

Skiautiniai – ekologiškas būdas dar sykį panaudoti audinius ir galimybė pasisiūti išskirtinę suknelę

Lietuvoje iš daugiau nei milijono tonų per metus surenkamų komunalinių atliekų tekstilė sudaro apie penkis procentus. Dailininkė ir skiautinių ekspertė Gražina Digaitytė-Kriaunevičienė sako, kad ši rankdarbių rūšis tausoja gamtą ir šiuo metu išgyvena atgimimą – tokie edukaciniai susitikimai kaip šis sulaukia nemažai dėmesio.

Lietuvos skiautinių istorija siekia 20 amžiaus pradžią, o šiuo metu ši meno rūšis išgyvena tikrą atgimimą, – G. Digaitytė-Kriaunevičienė pasakoja, kad jos vedamais skiautinių kursais susidomi vis daugiau moterų.

„Skiautinių kursus vedu jau virš 20 metų. Per juos šio meno išmokiau apie 300-400 moterų. Vienos, baigusios kursus, „užsikabina“ ir dirba, kitos, galbūt, ne.

Yra kelios kursus lankančių moterų kategorijos: jaunos mamos, norinčios vaikui pasiūti kažką gražaus, vyresnės moterys, kurios ruošiasi pensijai, ir buhalterės, vaistininkės ar kitų tikslių profesijų moterys, nutarusios pagaliau užsiimti tuo, kuo nori“, – pasakoja G. Digaitytė-Kriaunevičienė.

Skiautiniai dažniausiai siuvami iš trijų sluoksnių. Viršutinis – puošnus, iš įvairiaspalvių mažų skiautelių. Į vidurinį sluoksnį dedama šiltinamosios medžiagos, kuri siuviniui suteikia putlumo, minkštumo. Apatinis sluoksnis – pamušalas. Visi trys sluoksniai sudygsniuojami, atkuriant skiautinio rašto linijas ar sukuriant naują ornamentą.

Ne viena yra ir skiautinių technikų rūšis. Siūti galima mašina arba rankomis. Pašnekovė pataria pradėti nuo paprastų dalykų, mat taip lengviau persprasti šio amato subtilybes, o susidūrus su pirma nesėkme nepasiduoti.

Iš pradžių reikia išbandyti, ar šis laisvalaikio būdas jums patinka. Tam, anot G. Digaitytės-Kriaunevičienės, daug nereikia, – tik surinkti nenaudojamus drabužius ir audinių atraižas.

Skiautiniai – tai ekologiškas būdas panaudoti audinius dar kartą. Beje, patys pasisiuvę drabužius, išsiskirsite iš minios.

„Kažkada bandžiau skaičiuoti technikas, jų suskaičiavau apie 40. Galime nusipirkti tirpią plėvelę, ant jos sukrauti siūlus arba audinius, kita plėvelės puse uždengti, sugydsniuoti ir siūti“, – apie procesą pasakoja G. Digaitytė-Kriaunevičienė. Anot jos, šis metodas leidžia susidėlioti norimą ornamentą, suderinti spalvas ir pasigaminti tokią suknelę, kokios niekas daugiau neturi.

Šis kūrybos procesas teikia džiaugsmo, bet reikalauja kantrybės ir kruopštumo. Paieškoti įkvėpimo ir apžiūrėti autorės skiautinių parodą galima aplankyti Vilniuje Žirmūnų bibliotekoje.

Išsamiau – reportaže (nuo 27.00)

Ekologiškas laisvalaikis: skiautinių parodą pristačiusi kūrėja tvirtina – ši rankdarbių rūšis tausoja gamtą