Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.10 20:54

Daktaras Unikauskas: per didelis cukraus kiekis kraujyje sukelia akių ligas, kurios gali baigtis ir aklumu

Mūsų organizme viskas labai susiję – tai ir nuostabu, ir baugu: nekaltas dalykas – pomėgis saldumynams – gali baigtis regos nervo netekimu. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ – profesoriaus Alvydo Unikausko raginimas geriau įsižiūrėti į akis. Pabrinkusios, raudonos, sausos? Jos jums praneša apie tai, kad vartodami cukrų persistengėte.

Daugelis mėgsta sakyti, kad akys – sielos veidrodis. Tačiau ar žinojote, kad jos gali pranešti ir apie padidėjusį cukraus kiekį kraujyje? Per didelis cukraus kiekis kraujyje, pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus A. Unikausko, sukelia begalę ligų.

„Daugeliui tai bus naujiena, bet ne išimtis ir sunkios regėjimo problemos, kurios gali baigtis netgi visišku apakimu“, – perspėja medikas.

Jis papasakojo, kokie požymiai akyse ir aplink jas signalizuoja apie tai, kad cukraus kiekis jūsų kraujyje jau yra žymiai per didelis.

Pabrinkę akių vokai

Tokias akis, kai jos tarsi pripildytos vandens, ryte veidrodyje ne kartą yra matęs kiekvienas iš mūsų. Tačiau profesorius A. Unikauskas turi omenyje šiek tiek ką kita: pabrinkę akių vokai – tai ne „maišeliai“ po akimis.

„Nebūtinai turi būti „maišeliai“ po akimis. Būna situacijų, kai vokai, kur auga blakstienos, būna lyg sustorėję, pabrinkę“, – pažymi jis.

Jeigu šį požymį pastebite vieną ar du kartus per metus, nieko blogo, tačiau jei jūsų akys taip atrodo nuolat, profesorius ragina susirūpinti.

„Tai gali byloti apie per didelį cukraus kiekį kraujyje. Skystis visą laiką eina paskui cukrų. Taigi, jeigu jūsų kraujyje per daug cukraus, tai atsispindės ir jūsų akyse. Tai gali rodyti ir patinusios kulkšnys“, – aiškina medikas.

Glaukoma

Tai akių liga, kai padidėja spaudimas akies viduje. Kodėl ten spaudimas padidėja? Anot A. Unikausko, akyje gaminamas skystis, kuris nuteka per akies kampe esantį kanalą. Jeigu kanalas užanka, skystis iš akies nebegali ištekėti, tačiau jis gaminti nenustojamas – taip galiausiai akies viduje padidėja slėgis, kuris daro neigiamą poveikį regos nervui.

Kai kraujyje padaugėja cukraus, pradeda vykti glikacija – savotiškas audinių susicukravimas. Cukrus, kurio per daug, jungiasi su baltymais – taip susidaro junginiai, kurie užkemša akies kanalą.

Jei susidaro tokia situacija, medikas pažymi – rizikuojame prarasti šį regos nervą. „Prarandame regos nervą, prarandame matymą“, – teigia jis.

O prie ko čia cukrus? Kai kraujyje padaugėja cukraus, pradeda vykti glikacija – savotiškas audinių susicukravimas. Cukrus, kurio per daug, jungiasi su baltymais – taip susidaro junginiai, kurie užkemša minėtą kanalą.

„Atrodo, nekaltas dalykas – pomėgis saldumynams, o kuo baigiasi“, – svarsto A. Unikauskas.

Katarakta

„Paprasčiau kalbant, tai akies lęšiuko sudrumstėjimas. Sveikas lęšiukas yra skaidrus, dėl to mes viską aiškiai matome. Jeigu lęšiukas skaidrus, jis šviesos spindulius į tinklainę praleidžia labai gerai. Lęšiukui pradėjus drumstėti, jis netenka skaidrumo, pasidaro matinis, dėl to šviesa iki tinklainės praeina sunkiai, žmogus mato neryškiai“, – pasakoja profesorius.

Dėl per didelio cukraus kiekio kraujyje baltymai, esantys lęšiuko viduje, tarsi susiglamžo. Tokie baltymai ima kauptis lęšyje, taip lęšiukas tampa drumstas.

„Esu ne kartą sakęs apie vitamino B1 svarbą akims. Didelis cukraus kiekis kraujyje išeikvoja vitamino B1 atsargas, todėl sergant katarakta svarbu kontroliuoti cukraus lygį. Vitaminas B1 bei baltymas karnozinas yra vieni iš būdų sustabdyti kataraktos vystymąsi. Karnozino yra raudonoje mėsoje“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Sergantiems geltonosios dėmės degeneracija būtinas liuteinas. Jis padeda senstantiems ir sergantiems diabetu, tačiau liuteinas nepadės, kol nepasieksite normalaus cukraus lygio kraujyje.

Retinopatija

Didelis cukraus kiekis kraujyje sukelia oksidaciją ir naikina kraujagysles, kurios maitina nervus, o oksidacija sukelia uždegimus. Būtent šis pokyčių kompleksas tinklainėje vadinamas retinopatija.

Anot gydytojo, ši liga ilgainiui gali sukelti aklumą sergantiems, pavyzdžiui, diabetu. Pataisyti situaciją padėtų benfotiaminas – riebaluose tirpi vitamino B1 forma, veikianti kaip antioksidantas.

„Jis padeda palaikyti nervų gyvybę, atstato nervines ląsteles, apsaugo nuo oksidacijos, bet tam reikia riebaluose tirpstančios B1 formos“, – tikina daktaras.

Geltonosios dėmės degeneracija

Padidėjusį cukraus kiekį kraujyje išduoda ir geltonosios dėmės degeneracija. Sergančių šia liga akių tinklainės tam tikrojo vietoje yra gelsvos spalvos dėmė – būtent ten fokusuojamas vaizdas.

„Sergantiems geltonosios dėmės degeneracija yra būtinas liuteinas. Tai karatinoidas, gaunamas iš daržovių. Jis padeda senstantiems ir sergantiems diabetu, tačiau liuteinas nepadės, kol nepasieksite normalaus cukraus lygio kraujyje – štai kur esmė“, – aiškina A. Unikauskas.

Raudonos sudirgusios akys

Akys parausta nuo per didelio gliukozės kiekio kraujyje, tai sukelia uždegimus. Anot mediko, taip dažniausiai nutinka žmonėms, pradedantiems sirgti arba sergantiems cukriniu diabetu bei tiems, kurie atsparūs insulinui.

Sausos akys

„Per didelis gliukozės kiekis kraujyje sukelia cinko trūkumą, o dėl cinko trūkumo organizmas negali pasisavinti vitamino A“, – sako medikas. Taip jums ima trūkti vitamino A, o trūkstant šio svarbaus vitamino pradeda sausėti akys.

Laidos įraše – platesni oftalmologo Almanto Makselio komentarai.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Akys – sielos veidrodis, bet įsižiūrėkite į jas atidžiau: galima įžvelgti net ligas, kurios pasibaigia apakimu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi