Gyvenimas

2019.11.10 08:04

Alpinistas Saulius Damulevičius: kalnuose po fotografavimo tenka kratyti rankas, kad atsistatytų kraujotaka

pristato personalinę fotografijų parodą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.10 08:04

„Nors kalnuose vaizdai išskirtiniai, fotografų tarp alpinistų nedaug – technika paprastai labai sunki, sveria daugiau nei palapinė ar kiti daiktai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako alpinistas, fotografas Saulius Damulevičius, savo nuotraukas vadinantis dokumentais.

Ką reiškia būti fotografu kalnuose? Dažniausiai tai, kad kiti alpinistai tavęs nesupras. Taip teigia žinomas alpinistas, keliautojas, fotografas S. Damulevičius. Aukščiausias pasaulio viršukalnes pasiekiantis Saulius pristato pirmąją personalinę parodą iš kalnų.

Alpinistas į kalnus kopia penkiolika metų, tiek pat ten fotografuoja, o savo nuotraukas vadina dokumentais ateičiai – kai kuriose jų užfiksuoti vaizdai ten, kur žmogaus koja anksčiau nebuvo įžengusi. Pasak pašnekovo, vaizdai kalnuose išskirtiniai, o tarp alpinistų fotografų nedaug – vien dėl profesionalios technikos svorio.

„Fototechnika sveria labai daug – vien tik fotoaparatas su pora objektyvų sveria tiek, kiek palapinė. Taigi tai reiškia, kad tenka daryti tam tikrus kompromisus ir gerai pagalvoti, ar galiu su savimi pasiimti fotoaparatą.

Be to, nėra lengva keičiant objektyvus. Tokiu atveju reikia nusiimti pirštines, o jas užsidėjus tenka 10-15 min. kratyti rankas, kad atsistatytų kraujotaka pirštuose. Net grįžus po ekspedicijos būna kad porą savaičių nejaučiu pirštų galiukų, kol atsistato jautrumas. Žinoma, taip nutinka ne tik dėl fotografavimo, tačiau tai prisideda“, – pasakoja S. Damulevičius.

Jis pripažįsta, kad kai kurie įspūdingi vaizdai taip ir lieka neužfiksuoti. Pirmenybė kalnuose teikiama saugumui. Apie žmogaus mažumą ir kalnų mastelį savo nuotraukose kalbantis alpinistas siekia parodyti ir kitą pusę – žmogaus keliamą grėsmę kalnams.

„Lygindami nuotraukas, darytas prieš 100 ar 50 metų, galima pamatyti kaip atsitraukia ledynai, kaip sniego sienos virsta akmeninėmis“, – pastebi S. Damulevičius.

Tokį, kokį mato kalnų mastelį, alpinistas siekia perteikti savo pirmojoje kalnų ekspedicinės fotografijos parodoje „Debesų takais“.Tarptautinį pripažinimą pelnęs fotografas anskčiau yra surengęs tris asmenines parodas iš Siera Leonės ir iš Ignalinos atominės elektrinės. Šį kartą atrinko darbus iš pastarųjų penkerių metų kalnų ekspedicijų.

Pradėjęs nuo vadinamojo techninio alpinizmo – kopimo stačiomis ledo sienomis, vėliau – kalnų turizmo, pastaraisiais metais Saulius keliauja į pačias aukščiausias – daugiau nei aštuonių kilometrų aukščio viršūnes. Šiemet įkopė į tryliktą pasaulyje – 8035 m. Gašerbrumo II viršūnę Pakistane.

Besileidžiant nuo viršukalnės į plyšį krito Sauliaus kolegė Natalija, netrukus, trūkus virvei, krito jis pats.

„Verčiausi porą kartų ir jau galvojau, kad viskas tuo ir pasibaigs, tačiau kirto adrenalinas, griebiausi už uolos ir pavyko sustoti. Kelias valandas leidausi iki stovyklos, dvi dienas į bazinę stovyklą. Iš čia buvau sraigtasparniu išgabentas į ligoninę, nes buvo bijoma, kad gali būti komplikacijų“, – prisimena alpinistas.

S. Damulevičius paroda „Debesų takais“ veiks iki lapkričio pabaigos verslo centre K29, Vilniuje. Kiekvienas darbas taip pat bus papildytas virtualiu gidu su video vaizdais bei kitomis nuotraukomis.

Alpinistas Saulius Damulevičius: nusiėmus pirštines reikia kratyti rankas 10 minučių, kad į pirštus grįžtų kraujotaka