Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.07 14:32

Vilnius Berlyno sienos griūtį minės su trenksmu: Lukiškių aikštėje kyla gigantiška koncerto scena

LRT.lt 2019.11.07 14:32

Lapkričio 9-ąją, šeštadienį, Berlyno sienos griūties trisdešimtmečio proga Vilniaus Lukiškių aikštėje LRT kartu su partneriais surengs nemokamą koncertą „Laisvės banga: nuo Vilniaus iki Berlyno“, kuriame pasirodys sunkmečiu Lietuvą į laisvę savo muzika vedę atlikėjai. Muzikantai koncertuos ant įspūdingos scenos – aikštėje jau juosiama daugiau nei 60-ies metrų ilgio siena, ant kurios koncerto metu bus demonstruojamos įspūdingos vizualizacijos.

Lukiškių aikštėje išdygsianti gigantišką sieną simbolizuojanti projekcija – daugiau kaip 60 metrų ilgio. Šeštadienį vyksiančio koncerto režisierius Dalius Abaris portalui LRT.lt sako, jog sienos viduryje bus pastatyta scena, ant kurios pasirodys atlikėjai, o pačios sienos kartkartėmis taps permatomos.

„Berlyno sieną, arba, galime sakyti, militaristinę sieną simbolizuojančios projekcijos keisis: koncerto metu žiūrovai ant įrengtos sienos galės išvysti įvairias vizualizacijas, o kartais siena taps tarsi permatoma ir simbolizuos buvimą be sienų“, – apie sienos koncepciją pasakoja D. Abaris.

Kaip teigia LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusi LRT projektų vadovė Justina Vaitkevičiūtė, visuomeninis transliuotojas turi svarbią misiją – šviesti visuomenę ir prisidėti prie demokratijos sklaidos. „Tam, kad galėtume tai padaryti, mums labai svarbu prisiminti savo istoriją ir ją atšvęsti. Tai daryti pradėjome rugpjūtį, kuomet papuošėme Lietuvą kardeliais ir šventėme Baltijos kelio minėjimą“, – pasakoja J. Vaitkevičiūtė.

Jai antrina ir LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas. „LRT kelia sau tikslą įdomiai ir aktualiai paminėti svarbias istorines datas, formavusias mūsų tautos charakterį. 1989-ieji buvo svarbūs lūžio metai visam Rytų ir Centrinės Europos regionui, per kurį nuvilnijo judėjimai už laisvę. Lietuva buvo ne išimtis: rugpjūtį kartu su kaimynais sustoję į Baltijos kelią – vieną didžiausių taikių protestų – visam pasauliui garsiai pareiškėme, kad mes pasiryžę kovoti už savo šalies laisvę. Tų metų kulminacija lapkritį tapo Berlyno sienos griūtis, simboliškai iliustravusi Šaltojo karo tarp Rytų ir Vakarų pabaigą“, – sako G. Oganauskas.

Anot J. Vaitkevičiūtės, projektą „Laisvės banga“ LRT įgyvendina kartu su partneriais iš JAV ambasados. „Projekto metu sieksime prisiminti tiek 9-ojo dešimtmečio pabaigos įvykius, vedusius prie Lietuvos sėkmės, tiek pažvelgsime į savo šalį platesniame kontekste“, – apie renginį pasakoja J. Vaitkevičiūtė.

Lapkričio 9-ąją Lukiškių aikštėje bus surengtas nemokamas koncertas, kurio metu skambės muzika, griovusi sienas tarp valstybių ir žmonių. Scenoje pasirodys Algirdas Kaušpėdas (Antis), Saulius Urbonavičius-Samas (BIX), Nėrius Pečiūra-Atsuktuvas (Už tėvynę), Šarūnas Mačiulis (Poliarizuoti stiklai), Rimantas Giedraitis (Kardiofonas), Jeronimas Milius, Bjelle, Skamp, Lemon Joy, Happyendless ir kiti.

Anot. J. Vaitkevičiūtės, muzikinę programą rengdami organizatoriai siekė, kad renginys pritrauktų kuo įvairesnę auditoriją: „Organizatoriai norėjo, kad koncerte skambėtų tų laikų muzika ir scenoje pasirodytų su tuometiniu laisvės judėjimu susiję atlikėjai. Tiems žiūrovams, kurie Sąjūdžio laikų nepamena, skambės šių dienų atlikėjų muzika.“

Lapkričio 9 dieną tiesioginę koncerto transliaciją bus galima stebėti ir per LRT TELEVIZIJĄ, ir portale LRT.lt. Nuo 18.45 val. vyks ir speciali Berlyno sienos griuvimo 30-mečiui skirta laida tiesiai iš LRT studijos, kurios metu apie Berlyno sienos griūtį ir to meto įvykius Lietuvoje diskutuos istorikas Algimantas Kasparavičius, grupės „BIX“ lyderis Saulius Urbonavičius-Samas ir LRT populiariosios muzikos redaktorius Ramūnas Zilnys.

„Siekiame, kad istorija domėtųsi ir jaunimas, todėl stengiamės paversti ją gyva – kad jaunimas ne tik skaitytų egzaminams reikalingus tekstus, bet ir kalbėtų, diskutuotų ir savo vidumi pajaustų, kad mūsų šalies istorija yra ne tik tautos, bet ir kiekvieno asmeninės istorijos dalis“, – sako LRT projektų vadovė J. Vaitkevičiūtė.

Todėl šeštadienį vyksiantis koncertas – ne vienintelė proga prisiminti to meto Europos įvykius. Bus surengtas ir interaktyvių paskaitų ciklas, – pirmoji paskaita lapkričio 19 d. vyks Kaune. Joje apie Lietuvos žingsnius išsivadavimo link diskutuos istorikas Norbertas Černiauskas, žurnalistas ir dokumentinių filmų kūrėjas Rimas Bružas. Kadangi paskaita bus transliuojama LRT.lt portale, joje dalyvauti negalintys asmenys galės stebėti ją tiesiogiai ir uždavinėti klausimus paskaitos dalyviams.

Lapkričio 9-ąją LRT tiesioginiu tiltu sujungs Lietuvą su Berlynu. Televizijos ir radijo eteryje į Berlyną iškeliavę LRT žurnalistai papasakos, kaip Berlyno sienos griuvimo 30-metis švenčiamas pačioje Vokietijos sostinėje.

„Laisvės banga“ simbolizuoja devintojo dešimtmečio pabaigos išsilaisvinimo iš priespaudos judėjimą, nuvilnijusį per visą Europą. Lietuva buvo svarbi šios laisvės idėjos dalis ir būtent mūsų šalies pavyzdys tapo įkvepiančia sėkmės istorija. LRT kviečia prisiminti laisvėn vedusius įvykius ir asmenybes. Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais iš JAV ambasados. Koncerto organizavimo partneriai taip pat yra Vokietijos ambasada ir Vilniaus savivaldybė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi