Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.07 21:31

Daktaras Unikauskas perspėja: česnakas padeda tik valgomas žalias, nes apdorotas virsta cukrumi

4 produktai, geresni už vaistus

Atlikta daug įvairių tyrimų, įrodančių, jog kai kurie maisto produktai yra veiksmingesni už vaistus. Pavyzdžiui, įrodyta, jog ryškioji ciberžolė padeda gydyti depresiją ir veikia geriau už prozaką. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kokie produktai gali pakeisti tabletes.

„Peršalote, kamuoja uždegimai ar netgi kankina depresija? Tam, kad kuo greičiau pasveiktumėte ir atsikeltumėte iš ligos patalo, ryjate tabletes tiesiog saujomis? O kas, jeigu pasakyčiau, kad jūsų virtuvės spintelėse slepiasi maisto produktai, kurie gali būti galingesni už vaistus?“ – kalba A. Unikauskas.

Jis papasakojo, kokie 4 natūralūs produktai veikia geriau nei vaistai, padeda nesirgti ar greičiau pasveikti.

Česnakas

Pasak gydytojo, česnakas padeda sumažinti kraujo spaudimą: „Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 210 žmonių. Česnakas aplenkė populiarų vaistą. Jeigu turite aukštą kraujospūdį, vartokite daugiau česnako.“

Tačiau medikas perspėja – česnakas yra krakmolinga daržovė, tad jeigu jo galvutę išvirsite ar iškepsite, česnakai virs cukrumi. „Vartokite žalią česnaką“, – pataria A. Unikauskas.

Kitos naudingos česnako savybės:

– pagerina cholesterolio sudėtį – sumažina blogojo ir padidina gerojo cholesterolio kiekį,

– stiprina imuninę sistemą, pavyzdžiui, sumažina gripo simptomus; tyrimai parodė, kad žmonės, vartojantys česnaką gripo protrūkio metu, rečiau suserga šia liga,

– veikia prieš bakterijas.

Kadangi ciberžolė veikia uždegimus, ji padeda įvairių ligų atvejais. Pavyzdžiui, vėžio ar širdies ligų priežastis yra uždegimai.

Raudonieji ryžiai

A. Unikauskas sako, jog šis maisto produktas lietuviams dar nėra įprastas. Be to, kai kada jie vadinami juodaisiais ryžiais.

Tačiau šie ryžiai padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Daktaras pasakoja, jog buvo atlikta metaanalizė – gausybės tyrimų analizavimas. Apibendrinus 93 tyrimus nustatyta, jog raudonieji ryžiai daro įtaką cholesteroliui – mažina blogojo ir didina gerojo cholesterolio kiekį.

Taip pat raudonieji ryžiai:

– mažina infarkto riziką; Kinijoje atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 5 000 žmonių, metu įrodyta, kad raudonieji ryžiai net 45 proc. sumažina infarktų dažnį ir 33 proc. sumažina mirties tikimybę nuo infarkto, kai infarktas įvyksta,

– mažina cukraus kiekį kraujyje,

– slopina uždegimus,

– mažina oksidacinį stresą.

Ciberžolė

Tai stebuklingas prieskonis, tikrai galingesnis už vaistus. Ciberžolė, pasak A. Unikausko, slopina uždegimus.

„Ne veltui ciberžolė taip liaupsinama, nes iš tikrųjų turi daugybę naudingų savybių. Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo žmonės, sergantys reumatoidiniu artritu. Jo metu ciberžolė buvo veiksmingesnė už populiarų vaistą šiai ligai gydyti – diklofenaką“, – tikina gydytojas.

Reikiamą efektą pasieksite ciberžolę vartodami reguliariai. Svarbu pažymėti ir tai, kad, kadangi ciberžolė veikia uždegimus, ji padeda įvairių ligų atvejais. Pavyzdžiui, vėžio ar širdies ligų priežastis yra uždegimai, tad juos pašalinę pašalinsite ir įvairių ligų priežastis, sumažinsite tokių ligų riziką.

Paprastasis raugerškis mažina cukraus kiekį kraujyje, tad neleidžia įsigalėti atsparumui insulinui. Paprastojo raugerškio poveikis panašus į metformino, vaisto cukraligei gydyti.

„Ciberžolė netgi mažina depresiją. Vieno tyrimo metu buvo įrodyta, kad ciberžolė veikia geriau nei prozakas. Dar viena naudinga šio prieskonio savybė – tai galingas antioksidantas“, – pažymi A. Unikauskas.

Paprastasis raugerškis

„Jis ne tik mėgstamas sodininkų, nes kasmet džiugina akį žiedais ir puošia sodą, bet ir rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje užaugina ryškių uogų, kurios labai naudingos sveikatai“, – sako profesorius.

Paprastasis raugerškis, anot jo, mažina cukraus kiekį kraujyje, tad neleidžia įsigalėti atsparumui insulinui. Paprastojo raugerškio poveikis panašus į metformino, vaisto cukraligei gydyti.

Be to, raugerškio uogos mažina kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje, veikia prieš bakterijas.

Tad, kaip teigia A. Unikauskas, jei šiuos keturis produktus ne tik turėsite namuose, bet ir juos reguliariai vartosite, tikrai sirgsite rečiau.

Laidos įraše – operos dainininko Edmundo Seiliaus firminio plovo su raugerškio uogomis receptas.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Edmundo Seiliaus ir Kristinos Zmailaitės dvikova: kurio žinios apie produktus, galinčius pakeisti vaistus, geresnės?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi