Gyvenimas

2019.11.05 11:54

Stilingų atšvaitų gamintojos parodė, kaip tokių pasigaminti patiems

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.05 11:54

Rudenį saulė pateka vėlai, leidžiasi anksti, o šviesus paros metas vis trumpėja, tad gatvėse pėstiesiems reikia atidžiau pasirūpinti savo saugumu. Kaip paprastą atšvaitinį pakabuką pakeisti stilingomis detalėmis – net keli sprendimai.

Trijų berniukų mama Gabija pasakoja, kad jie prie kuprinių ar striukių prisegtus atšvaitus vis pamesdavo, todėl sumanė atšvaitus integruoti į daiktus. Pirmasis jos kūrinys – sportinis krepšys.

„Su tuo krepšiu mano vaikai ir užaugo. Senokai esu pagaminusi ir paskui iš to sportinio krepšio – atšvaitų gamyba, integravimas. Daugėjo produktų ir dabar jau turiu platų asortimentą. Prisipažinsiu, aš paniškai bijau eiti per gatvę iki šiol. Tai yra mano apsauga. Aš saugau save ir noriu apsaugoti visus kitus, aplinkinius žmones, kad jie būtų matomi“, – sako atšvaitų kūrėja Gabija Vanagė.

Jos idėja atšvaitus integruoti į daiktus išaugo. Dabar saugumu pasirūpinti galima pasipuošus įvairiais kutais, jogos kilimėlio krepšiais, kuprinėmis ar perdirbto plastiko pakabukais.

G. Vanagė pasakojo, kad dekoruoti rūbus ar daiktus galima ir patiems – tereikia atšvaitinės medžiagos, kurią galima prisiklijuoti ar prisirišti ten, kur norisi.

Plonų atšvaitinių juostelių galima rasti paprastose siuvimo prekių parduotuvėse. Kokybišką sertifikuotą atšvaitinę medžiagą tenka siųstis iš Anglijos, Italijos ar Kinijos. Moteris sako, kad tokius sprendimus dėl saugumo galima įgyvendinti ir patiems.

„Paimk mažą detalę. Padaryk ją atšvaitinę ir jau bus matoma kelyje. Ir nesvarbu, ar tamsa ar ne tamsa, nes daug kas sako „Aš tamsoje nevaikštau“. Ne tai esmė. Net rudenį ir žiemą prietemoje mes esame visi nematomi. Mes stengiamės pranykti savo aplinkoje. Ir ypač žiemą. Ir rudenį yra tie tokie šešėliai vaikščiojantys, kurių apniukusią dieną nesimato. Dėl to tie atšvaitai yra reikalingi“, – sako G. Vanagė.

Pradėjus anksčiau temti – daugėja ir nelaimingų atsitikimų. Dalis nelaimių įvyksta dėl to, kad pėstieji tamsiu paros metu nedėvi šviesą atspindinčių liemenių ar atšvaitų.

Šias lietuvių atšvaitų segėjimo klaidas pastebi ir panevėžietė Romualda.

„Pati didžiausia klaida, kad jų išvis nedėvi. Vaikai dar būna apkabinėti atšvaitais. Mamos pasistengia, tėvai pasistengia, bet suaugę žmonės labai jau skersai į tuos atšvaitus žiūri. Moterys dar mėgsta savo rankines papuošti, bet jau vyrai ir paaugliai tai nematysi tikrai ant jokių kuprinių prikabinta, ant vyriškų rankinių... Tikrai jiems kažkaip atrodo negražu“, – sako R. Galeckienė.

Pagal kelių policijos reikalavimus atšvaitas turi būti ne mažesnis negu 15 kvadratinių centimetrų, o reklaminiai užrašai gali užimti tik 20 proc. viso ploto. Dažniausiai žmonėms neįtinka paprastų atšvaitų dizainas.

„Aš ir lygiai taip pat pradėjau gaminti atšvaitus, kadangi neradau sau jokio tinkamo atšvaito ir galvojau, kaip aš čia dabar atrodysiu su tuo vaikišku. Žinau, kad nešioti reikia. Sąžinė graužė, kad aš tokia nesąmoninga ir tada nusprendžiau, kad aš pati pasigaminsiu odinius atšvaitus. Kadangi esu odos dizainerė iškarto ir sugalvojau, kaip aš juos turiu pasidaryti. Pasidariau eskizą, pasiruošiau medžiagas ir man pasisekė iš karto. Aš buvau labai patenkinta. Sujungiau dvi medžiagas. Vieną, skirtą reklamai ir natūralią odą, išėjo toks atšvaitas visai kitoks“, – pasakojo R. Galeckienė.

Pašnekovė pabrėžia, kad alternatyvų paprastiems atšvaitams Lietuvoje vis daugėja, tad sprendimą kaip užtikrinti savo saugumą turėtų priimti patys eismo dalyviai.

Susisiekimo ministerijos iniciatyva atšvaitų diena pirmąkart paminėta 2014-tų metų lapkričio 6-ąją. Nuo tada kasmet Lietuvoje vyksta įvairios akcijos, raginančios atšvaitų stalčiuose nepamiršti.

Išsamiau – Arnetos Matuzevičiūtės reportaže:

Labas rytas, Lietuva I d. Saugumas gali tapti ir stiliaus detale: vaikų nuolatos pametamus atšvaitus integravo į drabužius ir daiktus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.