Naujienų srautas

Gyvenimas2019.11.05 22:05

Lietuviškoji citrina svarainis – kovai su bakterijomis, vidurių užkietėjimu ir širdies ligomis

Jei norite stiprinti sveikatą, bet citrinas valgyti jau pabodo, griebkite svarainį, kupiną vitamino C. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas tikina, jog šis galingas vaisius daro teigimą įtaką įvairioms kūno vietoms ir net gali išgydyti žaizdas.

Lietuviškąja citrina tituluojamas svarainis žinomas nuo senovės romėnų ir graikų laikų. Ir šiais laikais dažnai sakoma, kad šis mažas vaisius gali atstoti vitaminų žirnelį. Pasak gydytojo, svarainiai – vaistas nuo daugybės ligų!

Svarainiai – antioksidantų šaltinis

„Svarainiuose esantys antioksidantai neutralizuoja kūno priešus, toksinus. Taip pat juose gausu vitamino C“, – teigia A. Unikauskas.

Šis galingas vaisius gali padėti sustabdyti kenksmingų bakterijų dauginimąsi organizme.

Svarainiai mažina vidurių užkietėjimą

Kaip pasakoja profesorius, jau nuo senų laikų tradicinėje medicinoje svarainių sėklos buvo naudojamos virškinimo sutrikimams gydyti, tokiems kaip vidurių užkietėjimas.

„Naujausi tyrimai patvirtino šią svarainių naudą ir įrodė, kad jų sėklos reguliuoja virškinimą. Svarainiuose gausu skaidulų“, – teigia medikas.

Buvo nustatyta, kad svarainių sultys sumažina bendrojo cholesterolio, blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekį, kurie yra viena iš pagrindinių širdies ligų priežasčių.

Svarainiai kovoja su bakterijomis

Skrandyje yra tokių bakterijų, kurios vadinamos helicobacter pylori. Jos sugeba sumažinti skrandžio rūgštingumą, išskiria tam tikras medžiagas tam, kad galėtų daugintis, sukelia ligas.

„Keli tyrimai nustatė, kad šis galingas vaisius gali padėti sustabdyti kenksmingų bakterijų dauginimąsi organizme. Pavyzdžiui, svarainių sultys padeda slopinti helicobacter pylori bakterijų dauginimąsi skrandyje“, – pažymi A. Unikauskas.

Taip pat, anot jo, svarainių sulčių nemėgsta ir kitos bakterijos: escherichia coli, klebsiella pneumoniae, staphylococcus aureus, enterobacter aerogenes.

Svarainiai naudingi širdžiai

„Svarainiai naudingi geram širdies darbui. Vieno tyrimo su žiurkėmis, sergančiomis cukriniu diabetu, metu buvo nustatyta, kad svarainių sultys sumažina bendrojo cholesterolio, blogojo cholesterolio ir trigliceridų kiekį, kurie yra viena iš pagrindinių širdies ligų priežasčių“, – pasakoja profesorius.

Be to, pasak A. Unikausko, kito tyrimo metu paaiškėjo, jog svarainiai padeda mažinti ir kraujospūdį.

Svarainiai skatina žaizdų gijimą

Istoriškai svarainių sėklos buvo naudojamos žaizdoms gydyti, audinių atsistatymui skatinti, regeneracijai. Medikas tikina, kad šis vaisius iš tiesų turi galingų gydomųjų savybių.

„Pavyzdžiui, gydant antrojo laipsnio nudegimų žaizdas. Tačiau vis dar būtina patvirtinti, kad ir valgant svarainius jie daro tokią pačią įtaką. Mes tikimės, kad ateityje apie tai bus duomenų“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Laidos įraše – siužetas, kuriame išgirsite įdomių faktų apie svarainius.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Potyrių vakaras su Kirilu Glušajevu: gaivi svarainio rūgštelė ir raukytis verčianti citrina
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi