Gyvenimas

2019.11.04 16:41

Kaip šaltuoju metų laiku susikurti namuose jaukumą ir kodėl tai svarbu

LRT.lt2019.11.04 16:41

Dienos trumpėja, oras vėsta, tad psichologai prabyla apie svarbą susikurti šilumos ir jaukumo oazę namuose. Psichologė Irma Skruibienė teigia, kad šaltuoju metų laiku itin svarbu atkreipti dėmesį į savo savijautą ir skirti daugiau laiko sau, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mus supančiame pasaulyje nuolat verda veiksmas, esame įsitraukę į daugybę veiklų ir santykių. Dažnai atliepti artimųjų poreikius stengiamės net labiau nei savuosius. Tad retkarčiais svarbu atsitraukti į jaukią ir saugią erdvę bei skirti laiko tik sau. Šis poreikis natūraliai išryškėja tamsiuoju ir šaltuoju metų laiku, kuomet atsiranda ryškus kontrastas tarp buvimo lauke ir viduje“, – sako psichologė, tinklaraščio „Namų terapija“ autorė I. Skruibienė.

Šiemet atliktas globalus „Ikea“ „Gyvenimo namuose“ tyrimas parodė, jog Lietuvos gyventojams saugumas ir privatumas yra svarbiausi jausmai namuose (atitinkamai 94 ir 92 proc.). Jaukus buvimas saugioje namų aplinkoje užsiimant ramiais hobiais ar tiesiog dienos praleidimas pataluose – neretai kasdieninėje kalboje pavadinamas „kokonavimu“.

„Kokonavimo“ apibūdinimas siejasi su psichologijoje įvardinama „talpinimo“ (angl. containment) sąvoka. Suaugę to ieškome santykiuose su mums svarbiais žmonėmis bei mus supančioje erdvėje. Įsisukimas į šiltą jaukų pledą, lydimas mums patinkančių veiklų, per kurias atliepiame savo poreikius – primena iš ankstyvosios patirties ataidintį patyrimą“, – paaiškina I. Skruibienė.

Žaidimas šviesos šaltiniais

Tad kaip susikurti jaukią ir saugią erdvę namuose, atsveriančią tamsą ir žvarbą? „Ikea“ interjero dizainerės Gintarės Gumenkovaitės-Barzdės teigimu, tai padaryti padės maži dalykai, nereikalaujantys didelių investicijų: šviesa, namų tekstilė ir keli aksesuarai.

„Šiuo metų laiku, kai už lango tamsu net dienos metu, šilumos įspūdį namuose sukuria šviesa. Galima pakabinti ant lentynos ar į stiklo vazą įdėti lempučių girliandą, ant lango pritvirtinti šviečiantį aksesuarą bei užsidegti žvakių. Švelni šviesa mus ramina, suteikia erdvei jaukumo“, – sako interjero specialistė. Ji primena, kad, jei namuose yra vaikų ar gyvūnų ir dėl saugumo degti žvakių nėra galimybės, pravers LED žvakės, taip pat skleidžiančios jaukią ir akiai malonią šviesą.

Artėjant kalėdiniam laikotarpiui, dizainerė dalijasi patarimu kaip sukurti šviečiančias namų dekoracijas: „Į stiklino vazą kartu su LED lempučių girlianda įdėkite kalėdinių žaisliukų. Lygiai taip pat ir ant Kalėdų eglutės, be žaisliukų pakabinus dar ir šviečiančią girliandą, efektas bus didesnis, mat šviesa žaižaruos stikliniuose jų paviršiuose ir sukurs šventinę nuotaiką.“

Vienas svarbiausių aspektų – tekstilė

Psichologė šiam metų laikui taip pat akcentuoja jaukios tekstilės svarbą. „Lytėjimo pojūtis žmoguje išsivysto pirmiau visų kitų pojūčių, ir išlieka ilgiausiai – iki gilios senatvės. Jis vienintelis būdingas visam mūsų kūnui. Tyrimai atskleidžia, kad prisilietimas kūdikiui yra ne mažiau svarbus nei maistas, tad aplinkos suteikiama apgaubtis mums iš tiesų yra reikšminga“, – sako I. Skruibienė.

Dizainerė G. Gumenkovaitė-Barzdė šiuo metų laiku pataria į namų interjerą įnešti daugiau natūralių medžiagų ir gilių, sodrių spalvų. „Rudenį reikėtų atsigręžti į natūralias medžiagas, nes šios geriau sulaiko šilumą, tad vertėtų rinktis vilnos turinčius pledus. Tuo tarpu ant kėdės, sofos ar grindų patiesus avikailį ne tik bus šilčiau, bet kartu tai gražus, šilumos ir minkštumo įspūdį kambariui suteikiantis aksesuaras“, – sako interjero dizainerė.

Ji primena, kad šaltuoju metų laiku verta atnaujinti ir pagalvėles, užuolaidas, stalo tekstilę ir net patalynę. Žiemą, vietoje pastelinių spalvų, galima rinktis sodresnes, gilesnes spalvas, drąsius raštus. „Keičiant sezoninę patalynę, verta pagalvoti ir apie jos užvalkalus, tinkančius šaltajam metui. Šie irgi gali būti net iš flanelės“, – pataria specialistė.

Privatus kampas tik sau

To paties tyrimo metu, net 77 proc. apklaustųjų teigė, kad asmeninę laimę jiems suteikia privatumas. Anot psichologės, idealu, jei pailsėti nuo išorinio pasaulio ir bent trumpam atsiraukti galime tik sau skirtoje jaukioje erdvėje. Vis tik 30 proc. lietuvių teigia neturintys tam galimybių.

Tačiau interjero dizainerė teigia, kad jaukų ir tik sau bent laikinai skirtą kampelį susikurti galima ir bendroje erdvėje. Tai galėtų būti fotelis su pakoju, o medinė taburetė-laipteliai puikiai tarnaus kaip staliukas. „Ant tokio susikurto staliuko galima pasidėti padėklą su arbatinuką primenančiu karšto gėrimo termosu, LED žvakę, o apsiklojus pledu, teliks patogiai įsitaisyti ir mėgautis skaitoma knyga, filmais ar kita malonia veikla“, – pavyzdį pateikia interjero dizainerė.

Pasak jos, tokį laikiną kampelį suskurti galima net ir svetainėje ant sofos: „Pasitieskite minkštą avikailį, apsigaubkite pledu, o šalia pasistatykite vėžimėlį arba pusryčių padėklą su visais būtinais „kokonavimo“ atributais“, – šypsosi interjero specialistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.