Gyvenimas

2019.11.03 17:38

Šiaurietiškas ėjimas – ne tik senjorų pramoga: kaip tai daryti teisingai

LRT.lt 2019.11.03 17:38

„Kodėl vietoje kavos ar arbatos puodelio, ryto nepradėjus nuo šiaurietiško ėjimo? Ši išskirtinai maloni veikla gryname ore sukuria lengvumo ir laisvės pojūtį“, – įsitikinęs šiaurietiško ėjimo entuziastas Rapolas Žeimys. Tai ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir aktyvi fizinė veikla, kuri gerina sveikatą bei padeda atsikratyti neigiamų emocijų.

Kartais net nesusimąstome, kokią didelę dalį savo laiko praleidžiame sėdėdami. Dažnai pakilti nuo kėdės ir pradėti aktyvią fizinę veiklą būna sunku. Kauno technologijos universiteto (KTU) Sporto ir sveikatingumo centro partneris ir šiaurietiško ėjimo entuziastas R. Žeimys į dienotvarkę siūlo įtraukti pasivaikščiojimą su lazdomis, kuris tinka įvairaus amžiaus ir fizinio pasiruošimo žmonėms, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lazdos ne tik senjorams

Šiaurietiškas ėjimas vis labiau populiarėja jaunimo tarpe, nors dažniau su tuo susiduria vyresnės kartos atstovai. Neretai girdime, kad šiaurietiškas ėjimas – tai sportas senjorams. Sveikos gyvensenos entuziastai, Rapolas ir jo brolis dvynys Rokas, kartu su KTU Sporto ir sveikatingumo centru, dirba siekdami, kad šis stereotipas būtų sugriautas. Pasak jų, reikia padėti jaunimui išgirsti apie šiaurietišką ėjimą ir jį pristatyti tinkamai.

„Apie vaikščiojimo naudą vyresni žmonės dažnai išgirsta įvairiose sveikatinimo įstaigose. Daugelyje Lietuvos sanatorijų, sveikatingumo ir poilsio sodybų galima rasti šiaurietiško ėjimo lazdas. Sveikatinimo įstaigos žino apie šio užsiėmimo naudą ir siūlo ją savo klientams. Natūralu, kad sveiko gyvenimo formų labiau ieško vyresni žmonės, skaito, domisi ir atranda šiaurietišką ėjimą, kaip vieną iš efektyviausiu būdų, padedančių išlaikyti, kartais ir atstatyti savo sveikatos būklę“, – aiškina R. Žeimys.

Šiaurietiškas ėjimas – smagus užsiėmimas jauniems žmonėms. Galima tai daryti kartu su draugais: žingsniuoti, šnekučiuotis, kvėpuoti grynu oru ir grožėtis gamta. Jeigu jauniems žmonėms vaikščioti su lazdomis nuobodu, šiaurietiško ėjimo specialistas, KTU alumnas Arūnas Milkus tikina, kad tuomet galima rinktis bėgimo su lazdomis techniką, kuri privers ne juokais paprakaituoti.

„Jaunimui pritaikome maršrutus pagal jų fizinį pajėgumą, parenkame įdomesnius takus. Kartais senoliams užtenka takelių parkuose, o jaunimui reikia tolimesnių distancijų. Nors nėra taisyklės, kad vyresni mažiau fiziškai ištvermingi, per savo darbo patirtį sutinkame tiek pajėgių senolių, tiek labai silpnų jaunų žmonių“, – patirtimi dalijasi instruktorius R. Žeimys.

Pasižymi universalumu

Jauni žmonės nuolat kur nors skuba, lekia, nespėja, o fizinės veiklos nebuvimą pateisina nuovargiu ar laiko stoka. Pasak A. Milkaus, laiko stoka neturėtų tapti pasiteisinimu, tereikia pasirinkti tinkamą aktyvios fizinės veiklos rūšį. Viena tokių – šiaurietiškas ėjimas, kuris nereikalauja konkretaus treniruočių tvarkaraščio ir laiko planavimo.

„Lazdas imi ir eini tada, kai turi laisvą minutę laiko, nereikia prisirišti. Pats pradėjau vaikščioti, nes reikėjo judesio, žaisti futbolo arba krepšinio nenorėjau, nes tam reikia skirti daug laiko, planuoti tvarkaraštį. Mano susidomėjimą šiaurietišku ėjimu ir lėmė šio užsiėmimo universalumas. Nereikia rinktis nė oro, nė kompanijos“, – pasakoja A. Milkus, vienas pirmųjų susidomėjęs šiaurietišku ėjimu Lietuvoje.

Vaikščiojimui su lazdomis tinka ir parkai, ir miškai, ar bet kokie takeliai gamtoje. Be to, nereikia rinktis metų laiko – tai aktyvi veikla, kuria galima užsiimti ir vasarą, ir žiemą. Vis dėlto, specialistas A. Milkus pabrėžia, kad reikėtų vengti labai slidžių takų žiemos metu, o vasarą nevaikščioti esant dideliam karščiui. Tokiomis dienomis geriau lazdas į rankas imti anksti ryte, kylant saulei, kai šiluma maloni ir nepavojinga sveikatai.

„Užsienyje, ypač Skandinavijos šalyse populiaru laiką leisti gamtoje, vaikštant. Visi žino ir moka save paruošti tiek šiltiems, tiek ir šaltiems orams. Lietuvoje kartais to trūksta. Mes, instruktoriai, stengiamės mokyti žmones, kad galima vaikščioti tiek žiemą, tiek ir vasarą, tačiau reikia tinkamai pasiruošti, apsirengti, išsirinkti avalynę pagal metų laiką“, – aiškina R. Žeimys.

Investicija į savijautą ir sveikatą

Ėjimas su lazdomis daug efektyvesnis nei paprastas vaikščiojimas. Šiaurietiško ėjimu metu įdarbinama net iki 90 proc. viso kūno raumenų, o einant paprastai dirba tik 40 proc. kūno raumenų.

„Lyginant su įprastu vaikščiojimu, šiaurietiško ėjimo metu kalorijų sąnaudos padidėja iki 46 proc., nes į darbą įsijungia ne tik kojos, bet ir rankos bei viršutinė kūno dalis. Be to, sistemingos treniruotės gerina fizinį pajėgumą, judesių koordinaciją, tobulina laikyseną ir pusiausvyrą“, –R. Žeimys vardija privalumus.

Tai naudinga ne tik sveikatai, bet ir gerai savijautai. Šiaurietiškas ėjimas gerina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, padidina deguonies įsisavinimą, todėl šia veikla užsiimantys žmonės jaučiasi žvalūs ir energingi.

Jeigu galvojate, kad geriausias poilsis po darbo yra trumpas pogulis, tikriausiai dar neišbandėte šiaurietiško ėjimo su lazdomis. Toks pasivaikščiojimas gryname ore mažina nugaros, kaklo ir pečių skausmus, todėl ši veikla ypatingai tinka tiems, kuriems tenka daug sėdėti ar patirti didelę protinio darbo įtampą.

Technika, kurią reikia perprasti ir išmokti

Iš pirmo žvilgsnio vaikščiojimas su lazdomis gali pasirodyti įprasta, kasdieniška veikla, tačiau jai reikalinga speciali technika, kuri nors ir nesunki, tačiau R. Žeimio teigimu, ją reikia perprasti ir išmokti. Šiaurietiško ėjimo efektyvumą lemia treniruočių intensyvumas, trukmė ir dažnumas. Norint pasiekti geriausių rezultatų, visus judesius reikia atlikti tinkamai ir pasirinkti treniruočių techniką, užtikrinančią visų raumenų darbą.

R. Žeimys pristato šios technikos atlikimo žingsnius: