Gyvenimas

2019.10.31 13:44

Gyvūnų teisių gynėjai piktinasi Kinijoje plintančiomis pandų klastotėmis

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.31 13:44

Komunistinės Kinijos valdžios siekis užsiimti pandų diplomatija taip išgarsino šias itin retas meškas, kad ir pačios Kinijos gyventojai stengiasi įvairiais būdais pasinaudoti didžiųjų pandų patrauklumu. Be abejo, tikrų pandų jie nė iš tolo negalėtų įsigyti, bet kai yra paklausa, bus ir pasiūla.

Simpatiški padarai vienoje Čengdu miesto gyvūnų kavinėje tikrai panašūs į nedideles pandas. Bet uodegos per ilgos ir snukis nėra toks apvalus ir masyvus kaip tikros bambukus žiaumoti įpratusios pandos.

„Panda yra mūsų nacionalinis turtas, bet iš tikrųjų tai čiau-čiau šuo. Mes jį nudažėme ir pavertėme panda“, – sako šunų kavinės savininkas Lu Juning.

Čiau čiau turbūt geriausiai tiko tokiam originaliam sumanymui, nes turi itin tankų, vienspalvį kailį ir pagal sudėjimą tikrai kiek primena meškiuką.

„Vieną dieną man su verslo partneriais bežiūrint filmą kilo idėja ir mes ją įgyvendinome. Dabar yra daug šunų, kačių kavinių, net meškėnų, alpakų ir ančių kavinių. Manau, tai nėra išradinga. Mes norėjome ko nors naujo“, – sako L. Juning.

Jo kavinė iškart sulaukė klientų susidomėjimo, bet paplitus nuotraukoms ir įrašams internete, sujudo gyvūnų teisių gynėjai. Jų nuomone, taip dažyti šuns kailio negalima, nes lengvai galima pažeisti akis, nosį, kitas jautrias vietas.

„Panaudojome importinius dažus. Jie visiškai nekenkia gyvūnams. Kaip matote, nudažėme kailį tik nuo vidurio, o ne nuo pat šaknų“, – teigė L. Juning.

Kita vertus, toks pandos pakaitalas turi komercinės prasmės, nes tikra panda gali kainuoti milijoną dolerių ir tai ji būtų tik skolinama.

Po Kinijos komunistinio režimo eksperimentų centrinės Kinijos kalnuose gyvenusios pandos beveik išnaikintos ir tik pastaraisiais dešimtmečiais imtasi jas gelbėti ir net dirbtinai veisti zoologijos soduose.

Tam Kinijos valdžia skolina retus meškinus – bet mokestis gali siekti milijoną dolerių, o meškiukus, jei jų pavyksta užauginti, reikia atiduoti kinams.

Po gyvūnų teisių gynėjų iškeltų bylų tokiam pandų verslui, pavyzdžiui, Amerikos valdžia leidžia skolintis pandas, tik jei zoologijos sodai pateikia rimtų garantijų, kad bent pusė už pandas sumokėtų pinigų bus tikrai investuota į jų rezervatus Kinijoje.

Manoma, kad visos šios labai brangios programos sugebėjo padidinti Sičuanio ir kaimyninių provincijų miškuose gyvenančių didžiųjų pandų skaičių bent iki trijų tūkstančių, bet palyginti su kitoms meškų rūšimis tai vis vien labai mažai.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže (04.45 min.):

Žinios. Pradedama tikrinti gaisrą padangų perdirbimo gamykloje Alytuje malšinusių ugniagesių sveikata