Naujienų srautas

Gyvenimas2019.10.29 16:46

Lietuvio dokumentika pateko į prestižinį ekstremalų kino festivalį: toks filmas – pirmasis pasaulyje

LRT.lt 2019.10.29 16:46

Šią savaitę Banfe, Kanadoje prasidėjo vienas žymiausių pasaulyje ekstremalaus sporto dokumentinių filmų festivalių – „Banff Centre Mountain Film & Book Festival“. Į jį pateko bei dėl geriausio trumpametražio filmo apdovanojimo varžosi ir Pauliaus Neverbicko darbas „A Nordic Skater“ (Čiuožėjas).

Jauno vilniečio sukurtas filmas jau šią vasarą laimėjo prizą už geriausio operatoriaus darbą Italijos filmų festivalyje „Adventure Outdoor Fest 2019“, dalyvavo virš 20 įvairių tarptautinių kino festivalių bei buvo peržiūrėtas jau daugiau nei 70 000 kartų internete, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Filmas „A Nordic Skater“ – tai pirmasis pasaulyje trumpametražis filmas apie šiaurietiško čiuožinėjimo sportą. Filmo herojus – švedas fotografas Peras Sollermanas, kuris jau dešimt metų čiuožinėja ant užšalusių ežerų bei fjordų.

„Vos suradęs Norvegijoje gyvenantį švedų fotografą Perą Sollermaną ir su juo pakalbėjęs telefonu, nusipirkau bilietus ir jau po trijų savaičių sėdėjau lėktuve į Oslą. Tuo metu jaučiau, kad turiu gerą istoriją, tad važiuodamas jo filmuoti buvau pasiruošęs atiduoti visą savo širdį ir energiją“, – sako P. Neverbickas, kuris pats vienas buvo šio filmo sumanytojas, režisierius, operatorius bei montažo režisierius.

(Lundhags) A Nordic Skater from Paulius Neverbickas on Vimeo.

Pasak jo, filmavimo sąlygos buvo nelengvos – ne tik minusinė temperatūra, bet ir didžiulis fizinis krūvis sunkino darbą. „Turėjau visas tris filmavimo dienas sekti čiuožėjams iš paskos, o čiuožęs ant ledo buvau tik vaikystėje“, – juokėsi Paulius.

Dokumentiniame filme herojus pasakoja apie savo ryšį su gamta, apie šį sportą propaguojančių žmonių bendruomenę, ir kaip ši plačiai nežinoma veikla tapo didele jo aistra.

„Per savo gyvenimą užsiiminėjau daugeliu sportų, nuo riedlienčių ar nardymo iki baidarių ir laipiojimo, bet šiaurietiškas čiuožinėjimo sportas man yra, kaip visų šių sportų visuma. Tai gali būti labai pavojinga veikla, tad reikia naudoti kiekvieną savo juslę, kad saugiai čiuožtum ant plono ledo“, – teigia Peras ir prisipažįsta niekad netikėjęs, kad šis filmas pateks į tokio rango filmų festivalį.

Pats režisierius neslepia nuostabos ir džiaugsmo, kad jo darbas varžosi su didžiausių kompanijų kurtais nuotykių filmais. Pasak jo, vien dalyvavimas šiame festivalyje kūrėjams atveria labai daug galimybių. Juolab šiuo renginiu viskas nesibaigs – filmas „A Nordic Skater“ įtrauktas į pasaulinį festivalio turne ir per ateinančius metus bus parodytas daugiau nei 300 pasaulio miestų. Turne rodomus filmus peržiūrės apie ketvirtis milijono žiūrovų.

„Patekti į šį festivalį nori kiekvienas apie ekstremalų sportą filmus kuriantis režisierius. Čia susirenka geriausi pasaulio atletai, daugiausiai į tokius filmus investuojančios kompanijos, geriausi kūrėjai. Per devynias šio festivalio dienas vyksta ne tik filmų peržiūros, bet ir įvairūs renginiai, diskusijos, kurių metu gimsta daugybė naujų idėjų filmams bei galimybių bendradarbiauti su pačiais geriausiais“, – pasakoja P.Neverbickas.

Studijavęs medijų mokslus Kopenhagoje, Paulius Neverbickas jau penkerius metus dirba su įvairiomis tarptautinėmis kompanijomis ir kuria trumpametražius dokumentinius filmus. Tarp Vilniaus ir Barselonos gyvenantis režisierius savo darbais stengiasi įkvėpti žiūrovus daugiau praleisti laiko gamtoje, keliauti bei plėsti savo ribas.

„Banff Centre Mountain Film & Book Festival“ vyksta nuo 1976 m. Kasmet į jį atrenkama po 80 filmų apie pavojingiausias pasaulio ekspedicijas, didžiausius nuotykių ieškotojus ir adrenalino pripildyto sporto propaguotojus. Tai vienas prestižiškiausių tokių filmų festivalių, į kurį svajoja patekti visi sporto ir kelionių aistruoliai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi