Gyvenimas

2019.10.28 12:51

Šiltas ruduo – šventė kenkėjams: kaip apsisaugoti naudojant liaudiškas priemones

LRT.lt 2019.10.28 12:51

Saulėtas oras ir šiluma džiugina ne tik gyventojus, bet ir kenkėjus. Atgijo šiltos užuovėjos ieškojusios musės, uodai ir kiti vabzdžiai, mat vasariškas rudens oras sudaro sąlygas graužikams atsivesti daugiau jauniklių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Oro temperatūra yra aukštesnė nei įprastai būna tokiu metu. Kenkėjai turėtų žiemoti, tačiau gyventojai stebisi uodų zyzimu naktį, musių zvimbimu virtuvėje ir virš daržovių bei vaisų skraidančiomis muselėmis“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Zyziantys kenkėjai

Tikimybė, kad šiuo metu uodai dės kiaušinėlius į vandens telkinius, labai maža. Apsisaugoti nuo jų įkandimų rekomenduojama tinkleliais ant langų, purškiamomis ar tepamomis atbaidančiomis medžiagomis.

Musės – didesnė problema. Žmonės dažniausiai net nesusimąsto, kad regimai nekaltos musės gali pernešti daugybę ligų. Musės gali tapti tokių pavojingų ligų kaip salmoneliozė, dizinterija, gastroeneteritas, odos ir akių infekcijų kaltininkės.

Paprastai jos minta atliekomis, puvenomis, dvėselienomis, ekskrementais. Nutūpusios ant tokio paviršiaus musės perima bakterijas ir perneša ant maisto.

Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį, jog labai svarbu sutvarkyti maisto likučius, nepalikinėti nešvarių indų su maistu, nieko nelaukiant išvalyti naminių gyvūnų išmatas – tokios atliekos yra musių veisimosi vieta. Musių naikinimui gali būti naudojamos ir LED lempos, kurios, skleisdamos šviesą, privilioja vabzdį ir jis iš karto prilimpa prie specialios juostos.

Apsiginti nuo vaisinių muselių galima ir liaudiškomis priemonėmis. Reikia tik turėti nebetinkamą maistui laikyti negilią lėkštę ar indelį, sudėti į juos nedidelius gabaliukus pūvančio sūrio ir užpilti 5 ml arba 10 ml 0,5 proc. dezinfekcinio tirpalo.

Ši priemonė bus efektinga tik tuomet, jei sveiki vaisiai ir daržovės bus laikomi sandarioje dėžutėje, maišelyje ar šaldytuve.

Didesnės graužkų vados

Kiti šiuo metu itin aktyvūs kenkėjai – graužikai. Nors oras šiltas ir pelės bei žiurkės dar neturėtų veržtis į būstus, tačiau, panašu, jos jau ieško vietos naujai vadai.

„Subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 130 mažylių. Graužikų jaunikliai jau po pusantro–keturių mėnesių nuo gimimo patys gali atsivesti jauniklių. Užsitęsusi vasara palanki graužikams susilaukti papildomos vados“, – perspėja biologas.

Graužikai gali sukurti užkrečiamųjų ligų židinius, o turėdami kontaktą su žmonėmis, pernešti jersiniozę, leptospirozę, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą, tuliaremiją ir daugelį kitų, keliančių net ir mirtiną pavojų žmogaus gyvybei.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria laiku „užtrenkti duris“ graužikams ir neįsileisti jų į savo namus. Individualių namų gyventojams rekomenduojama aplink namus išdėlioti specialias jauko dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad augintiniai ar vaikai neparagautų graužikų nuodo.

Tiek individualių, tik daugiabučių gyventojai privalo atsakingai rūpintis aplinka, kad patys neviliotų graužikų į savo namus. Atliekos lauke turi būti laikomos tvarkingai, kiek toliau nuo gyvenamųjų pastatų, kartoninės dėžės, audeklai, porolonai turi būti išmesti arba sandariai paslėpti. Patariama nuolat pjauti žolę, pašalinti besiraizgančius vijoklius ir pasidžiaugti likusiomis vasariškomis dienomis.