Gyvenimas

2019.10.26 16:54

Bitininkas renkasi senovinį auginimo būdą ir sako, kad bites plikomis rankomis gali liesti kiekvienas

žiūrėkite reprotažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.26 16:54

Neseniai svarbiausiu gyvūnu planetoje buvo paskelbtos bitės. Tačiau jos patenka į ilgą sąrašą tų rūšių, kurias jau būtinai reikia saugoti. Galbūt atrodo drąsiai ar net ekstremaliai, tačiau amerikietis Michaelas Thiele tikina, kad plikomis rankomis bites gali liesti kiekvienas. Maža to, teigia, kad artimas santykis su bitėmis keičia gyvenimą ir drąsina žmones jų nebijoti.

Bičių augintojas nenaudoja tradicinių avilių ir jokių chemikalų, dūmų ir net apsauginių drabužių. Medaus neima, nebent bičių šeima išskrenda ar miršta.

Amerikietis skaptuoja avilius iš rąstų, įrengia juos taip, kaip tiktų bitėms ir tuomet laukia zvimbiančių gyventojų. Tikina – nieko sudėtingo, tik reikia žinoti, ką ir kaip daryti. Pakelia avilius ant medžių keturis – šešis metrus virš žemės. Jis tikina, kad bitėms gyventi žemai nepatinka, jos milijonus metų, kol neįsikišęs žmogus, gyvenusios gerokai aukščiau. Michaelas dirba dėl to, kad gamtoje būtų daugiau bičių ir teigia, kad reikia daryti viską, kad šie vabzdžiai būtų apsaugoti.

„Mes gyvename tokiu laiku, kai dėl žmogaus veiklos masiškai nyksta rūšys, prarandama biologinė įvairovė ir saugus tinklas griūva žemyn. Toks yra kontekstas, kuriame matau savo darbą čia ir kituose projektuose, siekiančiuose atkurti gamtą – iš tiesų atsakyti tai krizei, kurioje gyvename. Į ateitį žvelgiu viltingai. Svarbu reaguoti ir pabandyti rasti bei vystyti visiškai naujus būdus, kaip galime egzistuoti šioje planetoje“, – sako bičių augintojas.

Bitės yra gyvybiškai svarbios Žemės planetos ekosistemos išlikimui, nes apdulkina augalus. Neseniai bitės buvo paskelbtos svarbiausiu planetos gyvūnu. Michaelas klausia – jei prarasime bites, ar dar išauš rytojus?

„Kartais emocijos užvaldo arba, galėčiau pasakyti, paliečia labai giliai. Bitės akivaizdžiai parodo gyvenimo trapumą. Ir mūsų gyvenimų trapumą. Jos tarsi veidrodis parodo, kur mes esame šiuo metu šioje planetoje“, – svarsto bitininkas.

Pagal statistiką, praėjusią žiemą Jungtinių Amerikos Valstijų bitininkai prarado beveik pusę bičių populiacijos. Pagrindinės bičių nykimo priežastys – buveinių mažėjimas, pesticidų poveikis, klimato kaita ir didėjanti urbanizacija.

Išsamiau – vaizdo įraše (nuo 53.35 min.)

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis. Asta Stašaitytė: nustebau pajutusi, kiek daug geros emocijos yra laidoje „Duokim garo“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt