Gyvenimas

2019.10.26 21:29

Unikauskas apie maistą, galintį išgelbėti jums gyvybę: šie produktai efektyviai naikina kamienines vėžio ląsteles

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.10.26 21:29

Kad visiškai nugalėtume vėžį, būtina kūne sunaikinti visas kamienines vėžio ląsteles. Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas, tai padaryti gali padėti ne tik medicina, bet tiesiog tam tikrų medžiagų turintys maisto produktai. Anot jo, šį maistą įtraukti į savo racioną verta, net jei neišgirdote baisios diagnozės.

„Reto žmogaus aplinkoje nėra nuskambėjusi diagnozė vėžys. Mokslininkai ir medikai lyg Šventojo Gralio ar Gintaro kambario metus iš metų ieško būdų, kaip apsaugoti žmones nuo vėžinių susirgimų. Viena iš naujausių vėžio terapijos krypčių – kamieninių vėžio ląstelių (CSC) naikinimas“, – pasakoja gydytojas.

Vėžinės ląstelės ne tik sukelia vėžinius susirgimus, bet ir skatina auglių augimą, nes daugina vėžines ląsteles. Taikant įvairius gydymo metodus auglius galima sėkmingai sumažinti, bet dažnai pacientai atkrenta – augliai vėl užauga.

„Norint visiems laikams pašalinti auglius reikia sunaikinti kamienines vėžio ląsteles, tačiau tai nėra paprasta. Kamieninės vėžio ląstelės labai panašios į sveikas kamienines ląsteles, atsakingas už audinių atsinaujinimą ir augimą. Naikinant vėžines ląsteles kyla pavojus pakenkti sveikiems audiniams“, – informaciją atskleidžia A. Unikauskas.

Tad kol biotechnologijų laboratorijose ieškomas būdas, kaip naikinti kamienines vėžio ląsteles nepakenkiant sveikoms, mokslininkai atrado paprastą, nekenksmingą ir efektyvų būdą su jomis kovoti. Daktaro teigimu, įrodyta, kad kamienines vėžio ląsteles efektyviai žudo tam tikrų medžiagų turintys maisto produktai.

Diagnozė buvo negailestinga – trečios stadijos storosios žarnos vėžys. Graikinių riešutų ekstrakto vartojimas net 57 proc. sumažino mirtingumą ir 42 proc. vėžio atsinaujinimo riziką.

Žalioji arbata

Žaliojoje arbatoje yra tokių junginių, kaip polifenoliai. Vienas jų – galingiausias žinomas antioksidantas (EGCG – epigalokatechino galatas). Būtent tokios medžiagos gali net 50 proc. sumažinti kamieninių storosios žarnos vėžio ląstelių augimą, nes priverčia jas „nusižudyti“ per apoptozę.

Mačios arbata

Mačios arbata (matcha) gali sustabdyti kamieninių krūties vėžio ląstelių augimą, nes sutrikdo jų energijos gavimo mechanizmus. Ši arbata taip pat apsaugo nuo storosios žarnos ir kitų vėžio formų.

Graikiniai riešutai

Graikiniai riešutai – ne tik skanūs, maistingi, bet ir gausūs bioaktyvių medžiagų: galo, chlorogeninės ir elaginės rūgšties. Šios medžiagos sumažina riziką susirgti storosios žarnos vėžiu, taip pat suteikia šansą pasveikti juo sergantiems, taip teigia gydytojas.

„Tyrimų metu užfiksuota, kad in vitro po dviejų dienų kamieninių vėžio ląstelių sumažėjo 34 proc., po šešių – net 86 proc.“, – pažymi jis.

Kito tyrimo metu tirta apie 800 pacientų, kuriems diagnozė buvo negailestinga – trečios stadijos storosios žarnos vėžys. Graikinių riešutų ekstrakto vartojimas net 57 proc. sumažino mirtingumą ir 42 proc. vėžio atsinaujinimo riziką.

Mėlynosios bulvės turi unikalių medžiagų kovojant su kamieninėmis vėžio ląstelėmis. Tradicinės baltosios bulvės šių savybių neturi.

„Jei sergate storosios žarnos vėžiu, valgykite graikinius riešutus. Jie tiesiogine šių žodžių prasme gali išgelbėti jūsų gyvybę“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Mėlynosios bulvės

„Iš Peru atkeliavusios mėlynosios bulvės kol kas pas mus egzotika, nors tikrai ne deficitas. Bet jos daro stebuklus: jų sudėtyje yra bioaktyvaus antocianino, taip pat mėlyno-violetinio pigmento. Tai unikalios medžiagos kovojant su kamieninėmis vėžio ląstelėmis. Deja, bet tradicinės baltosios bulvės šių savybių neturi“, – teigia profesorius.

Alyvuogių aliejus

Pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus sudėtyje yra bioaktyvių produktų, žinomų kaip sekoiridoidai, kurie sudaro iki 46 proc. visų alyvuogių aliejuje esančių polifenolių.

„Sekoiridoidai dramatiškai sumažina kamieninių krūties vėžio ląstelių augimą. Įrodyta, kad sekoiridoidai net 20 proc. sustabdo krūties vėžio auglių augimą“, – pasakoja medikas.

A. Unikausko teigimu, yra net specialūs maisto junginiai, kurie slopina tam tikrų kamieninių vėžio ląstelių dauginimąsi.

– Luteolinas (salieruose, raudonėliuose, čiobreliuose), kvercetinas (kaparėliuose, paprikose, obuoliuose), genisteinas (sojoje) efektyviai žudo kamienines prostatos vėžio ląsteles.

– Chlorogeno rūgštis slopina auglių angiogenezę. Ši rūgštis turi savybę gerinti sveikų kamieninių ląstelių veiklą, kartu naikina kamienines vėžio ląsteles. Ypač vertinga kovojant su plaučių vėžiu. Jos gausu kavoje, morkose, abrikosuose, slyvose.

– Resveratrolis – natūralus fenolis. Manoma, kad resveratrolis gali net 60 proc. sumažinti kamieninių krūties vėžio ląstelių dauginimąsi. Jo gausu vynuogėse, pistacijose, žemės riešutuose, juodajame šokolade, spanguolėse.

– Elaginė rūgštis, manoma, taip pat žudo krūties vėžio ląsteles. Jos gausu kaštainiuose, mėlynėse, graikiniuose riešutuose, granatuose.

Daktaras A. Unikauskas sako, kad šiuos produktus verta vartoti, net jei ir neišgirdote nemalonios diagnozės, nes jie tiesiog itin palankūs sveikatai.

Priešvėžinių maisto produktų sąrašas:

– obuoliai,

– abrikosai,

– gervuogės,

– kaparėliai,

– morkos,

– salierai,

– kaštainiai,

– kava,

– spanguolės,

– juodasis šokoladas,

– vynuogės,

– žalioji arbata,

– alyvuogių aliejus,

– raudonėliai,

– žemės riešutai,

– pistacijos,

– slyvos,

– granatai,

– mėlynosios bulvės,

– čiobreliai,

– graikiniai riešutai.

Kad tai, ką valgome ar geriame, ypač svarbu sunkios ligos atveju, įsitikino ir laidos „Klauskite daktaro“ svečias Virginijus Šaulys. Prieš šešerius metus jis išgirdo diagnozę – ketvirtos stadijos neoperuojamas kasos vėžys su daugybinėmis metastazėmis kepenyse. Tai skambėjo kaip mirties nuosprendis, tačiau dabar gydytojai teigia – jis sveikas.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

IV stadijos vėžį nugalėjęs Virginijus įsitikino pats: mėlynosios bulvės, alyvuogių aliejus ir kiti produktai – kamieninių vėžio ląstelių naikintojai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt