Naujienų srautas

Gyvenimas2019.10.24 15:49

Palmių aliejus: nors pavojingas sveikatai, maisto pramonėje populiarus dėl geros kainos ir ilgo galiojimo

Kodėl maisto prekių lentynose vietoje sūrio vis dažniau atsiranda sūrio gaminiai, o vietoje grietinės – pigesni grietinės ir augalinių riebalų mišiniai? Nors vis dažniau kalbama apie palmių ir alyvpalmių aliejaus žalą sveikatai, maisto produktų gamintojus žavi jo kaina, ilgas galiojimo laikas ir technologiškai patogi konsistencija.

Panagrinėjus maisto produktų sudėtį nesunku pastebėti, jog palmių ir alyvpalmių aliejus naudojamas beveik visur – kepiniuose, gardėsiuose, net pieno produktuose.

Anot LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjos Ilonos Drulytės, nors vis garsiau kalbama apie žalingą palmių ir alyvpalmių aliejaus poveikį sveikatai, parduotuvių lentynose gausu maisto produktų, kurių sudėtyje galima aptikti rafinuoto arba hidrinto palmių arba alyvpalmių aliejaus.

Maisto pramonėje šių rūšių aliejus dažai naudojamas dėl žemos kainos, gero skonio ir technologiškai patogios konsistencijos – kambario temperatūroje alyvpalmių aliejus tampa kietesnis, todėl iš dalies gali atstoti sviestą. Beje, palmių aliejus ilgai nesensta ir yra atsparus oksidacijai, pastebi I. Drulytė.

Anot I. Drulytės, nebūtina visiškai atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra palmių arba alyvpalmių aliejaus, tačiau derėtų nepamiršti vartoti juos saikingai.

„Palmių ir alyvpalmių aliejus yra sočiųjų riebalų šaltinis. Kaip žinia, juos žmogui reikia riboti ir vartoti atsakingai“, – sako I. Drulytė.

Beje, maisto produktų gamyboje vartojamas aliejus dažnai būna perdirbtas – rafinuotas arba hidrintas. Anot I. Drulytės, yra žinoma, jog rafinuojant aliejų aukštoje temperatūroje jo sudėtyje atsiranda kancerogeninių medžiagų.

Tačiau specialystė pažymi, jog dėl to baimintis nereikėtų – Europos Sąjunga yra nustačiusi leistinų tokių medžiagų kiekį rafinuoto aliejaus koncentracijoje, todėl rinkoje atsirandantys produktai ir jų sudėtis yra prižiūrimi.

„Visa produktų sudėtis yra nurodyta etiketėse. Rinkoje yra ir riebesnių, ir liesesnių, ir pigesnių, ir brangesnių produktų, todėl produktus reikėtų rinktis pagal asmenines galimybes ir poreikius.

Tačiau jei palmių ir alyvpalmių aliejaus stengiatės nevartoti, patarčiau stebėti ne vieno produkto sudėtį, o visos dienos ar savaitės maisto produktų racioną“, – sako I. Drulytė ir priduria, kad jei suvalgysite vieną ar kelis produktus, kurių sudėtyje bus rafinuoto palmių ar alyvpalmių aliejaus, žalos jūsų sveikatai jie nepadarys.

Išsamiau – reportaže (nuo 17.45)

Palmių aliejaus žala ir nauda: kuris aliejus tinkamas, o kurio reikėtų vengti?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi