Gyvenimas

2019.10.23 10:42

Niūrus betonas miesto peizažuose virsta menu: puošiamos ir Černobylio jėgainės sienos

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.23 10:42

Masinės pramoninės statybos produktai – pilkos betoninės dėžės – toli gražu nepuošia pasaulio miestų, todėl menininkai bando tai pakeisti. Ir nesvarbu, ar tai daugiamilijoninis San Paulas Brazilijoje, ar milžiniška betoninė Černobylio jėgainės siena.

San Paulas, jei pridėtume visus priemiesčius, – didžiausias miestas Brazilijoje ir net visame Vakarų pusrutulyje. Čia gyvena daugiau kaip 30 milijonų žmonių. Tai reiškia ir tai, kad pramoninis ir finansinis Brazilijos centras, paties miesto darbinis centras – tai gausybė aukštų betoninių pastatų, o jie tikrai nėra patys gražiausi. Būtent šią problemą ėmė spręsti brazilų grafičių meistrai, sugalvoję paversti dalį šio kvartalo neįtikėtino dydžio akvariumu.

„Norime paversti „Miesto akvariumą“ didžiausiu urbanistiniu meno kūriniu pasaulyje. Tai 15 tarpusavyje susijusių pastatų. Bendras piešinių plotas – daugiau kaip 10 tūkstančių kvadratinių metrų“, – sako grafičių menininkas Felipe Yung-Flip.

Piešiniai ant daugiaaukščių sienų – tik dalis projekto. Visą jį galima pamatyti tik per papildytos realybės Akinius. Ten nuspalvinti biurų bokštai ir kiti pastatai yra tik savotiški koralai trimatės jūros dugne.
„Projekto grandioziškumas pabrėžia vandenų ir jų gyventojų išsaugojimo svarbą, jau nekalbant apie tai, kad San Paulo centre atsiras daugiau spalvų ir gyvybės, nes čia viskas pastatyta iš plieno ir betono. Ta pelenų spalva žmones gerokai nuvargino“, – svarsto kūrėjas.
Iš tikrųjų tik centrinė milžiniško San Paulo megalopolio dalis yra tokia aukšta ir betoninė. Šiame mieste dauguma pastatų nėra aukšti, o priemiesčiuose netrūksta žalumos.

Kitoje Žemės pusėje panašią pilkųjų sienų problemą ėmė spręsti Ukrainos menininkai. Jie pasiūlė praskaidrinti niūriai pagarsėjusios Černobylio jėgainės darbuotojų kasdienybę. Tam ant jų darbovietės – milžiniško betoninio pastato galinės sienos atsirado štai toks Ukrainos branduolinės energijos ateitį vaizduojantis grafitis.

„Jei darysime tik taip, kad viskas atrodys tik kapinynas, patvirtinsime, kad pralaimėjome Černobyliui ir viskam, ką mums padarė sovietai. Privalome būti stiprūs, kiekvieną dieną pripildyti Černobylį naujos prasmės, įnešti kultūros, naujų technologijų ir grąžinti Černobylį į normalų gyvenimą“, – sako grafičio autorius Valerijus Koršunovas.

Turint omenyje, kad Ukraina ir toliau apie pusę elektros energijos pasigamina sovietinių laikų atominėse jėgainėse, jai tikrai reikia šiuolaikinės vizijos, kaip tai turi būti suderinta su šiuolaikinio gyvenimo poreikiais ir realijomis.

Išsamiau – vaizdo įraše ( nuo 3 min.).

Žinios. Ankara tvirtina, kad karinės operacijos prie kurdus Sirijoje neatnaujins
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt