Gyvenimas

2019.10.22 15:00

Lokiukės gyvybę išgelbėjęs Girius Antanaitis kauniečiams papasakos apie tai, kaip gydo banginius ir vombatus

LRT.lt2019.10.22 15:00

Praėjusią savaitę lietuvių kilmės medicinos dizaineris Girius Antanaitis Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro kvietimu surengė atvirą paskaitą „Diagnozė: Dizaino veterinarija“. Pranešimas apie profesiją, kuri gelbsti Australijos laukinių gyvūnų gyvybes, sulaukė didelio būsimų dizainerių susidomėjimo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Visi, nespėję sudalyvauti dizainerio paskaitoje, spalio 24 d. kviečiami atvykti į Kauną, LSMU Visuomenės sveikatos fakultetą – G. Antanaitis sutiko dar kartą pasidalinti savo patirtimi.

Pasak Melburne gyvenančio dizainerio, ši paskaita – tai galimybė iš arčiau susipažinti su medicininių instrumentų kūrimo virtuve.

„Savo karjerą pradėjau nuo žmonėms skirtų chirurginių instrumentų gamybos. Įsiklausius į chirurgų poreikius, man pavyko sukurti jų dabą operacinėje palengvinantį instrumentą – du minkštųjų audinių plėtiklius viename.

Ilgainiui užsimezgė bendradarbiavimas su įvairiomis Australijos gyvūnų ligoninėmis ir zoologijos sodais, kuriems reikėjo mano pagalbos gydant vombatų dantis, sparnus susilaužiusius paukščius ar užmigdant į krantą išplautus banginius“, – pasakoja pranešėjas.

Paskaitoje, be daugybės lietuviams gana egzotiškų gyvūnų, bus pristatyta ir pirmoji pasaulyje operacija, padėjusi išgelbėti malajinės lokės Hitam gyvybę.

Malajinė lokiukė Hitam – nelegalios prekybos laukiniais gyvūnais auka. Ji net penkerius metus buvo laikoma mažame narve ir maitinama tik ryžiais bei pienu. Dėl šių priežasčių Hitam kaulai deformavosi ir ji nebeaugo.

Meškutę iš nelaisvės išgelbėjo Birutės Galdikas įsteigtas „Orangutan Foundation International“ fondas ir atgabeno į Borneo saloje veikiantį gyvūnų priežiūros centrą.

Veterinarijos personalas pastebėjo, kad jos dubens kanalo anga yra keturis kartus mažesnė nei turėtų būti, todėl meškutė, negalėdama normaliai atlikti savo „gamtinių reikalų“, kasdien kentė nepakeliamus skausmus – jai būtinai reikėjo skubios operacijos.

Keturių veterinarijos gydytojų chirurgų komanda – Dr. Dr. Gordon Corfield, Dr. Larry Vogelnest, Dr. Geoff Wilson, Dr. Stephen Van Mil – atliko aštuonias valandas trukusią operaciją – trigubą dubens osteotomiją. Į Hitam dubenį buvo implantuota unikali Giriaus Antanaičio pagaminta metalinė plokštelė.

„Studijuodami industrinį dizainą, studentai dažnai ieško savo krypties, kuria linkme pakreipti savo karjerą. Džiaugiuosi, kad galima imti pavyzdį iš žmogus, kuris susikūrė savo nišą ir dirba prasmingą darbą, padedantį išgelbėti žmonių bei gyvūnų gyvybes“, – teigia paskaitą suorganizavusio Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro direktorius Marius Urbanavičius.

Girius Antanaitis yra lietuvių kilmės industrinis dizaineris, besispecializuojantis medicinos ir veterinarijos sritys. Jis gyvena Melburne, kur kuria medicininius instrumentus, implantus bei kitus prietaisus, skirtus laukinės gamtos, paukščių, žuvų ir jūros žinduolių gydymui.

Dažniausiai šių unikalių medicinos dizaino sprendimų prireikia nepakankamai prižiūrimiems, apleistiems ir nykstantiems gyvūnams. Dirbdamas su įvairiomis gyvūnų ligoninėmis ir zoologijos sodais, jis sukūrė daugybę vienetinių instrumentų, kurie padeda veterinarijos gydytojams pagydyti jų pacientus.

Paskaita vyks spalio 24 d. 15 val. LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto 101 aud., Tilžės g. 18, Kaunas. Būtina išankstinė registracija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt