Gyvenimas

2019.10.21 17:15

Prancūzas kuria 27 metrų aukščio kartotinį miestą: dėl oro jaudinuosi labiau, nei dėl statybų

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2019.10.21 17:15

Kartoninės dėžės, lipni juosta ir daugybė savanorių: štai ko prireikė prancūzų menininkui Olivieriui Grossetete, kad pastatytų kartoninį miestą. Kol kas tai buvo pats didžiausias jo kūrinys.

Monumentaliam darbui sukurti O. Grossettete reikia kartoninių dėžių, lipnios juostos ir daug pagalbininkų. Jo meno kūrinį sudaro 14 kartotinių pastatų, kurių aukštis sieks iki 27 metrų, o kiekvienas pastatas svers apie pusantros tonos. O. Grossetete rengiasi pastatyti miestą mieste, o tiksliau, Prancūzijos uostamiestyje Havre. Tai bus didžiausias jo kūrinys. Ar jis dėl to jaudinasi?

„Šiek tiek. Jei nepūstų vėjas, galėtume dar daugiau pastatyti. Dėl oro sąlygų jaudinuosi daug labiau, negu dėl pačių statybų“, – sako O. Grossetete.

Antrojo pasaulinio karo metais Havras buvo beveik sugriautas. Po karo prancūzų architektas Auguste Perretas suprojektavo pastatus maždaug 60 tūkst. žmonių apgyvendinti. Tai buvo laikoma urbanistinio planavimo šedevru ir buvo įtraukta į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Iš čia O. Grossetete ir sėmėsi įkvėpimo savo kartoninei instaliacijai.

„Tai viliojantis darbas, šiek tiek primenantis architekto darbą. Turiu vaikų, o ir pats vaikystėje mėgdavau žaisti su kartono dėžėmis. Jos gali virsti bet kuo: automobiliu, laivu, lėktuvu – kuo tik nori“, – sako O. Grossetete.

Vargu ar šią fantaziją iš kartono pavyktų įgyvendinti be daugybės Havro gyventojų pagalbos. Pastatams suna

udota 3 tūkstančiai ritinėlių lipnios juostos ir 23 000 kartoninių dėžių: kiek mažiau, negu prireikė plytų originaliems pastatams. Statyboms skirta savaitė: ne tiek ir daug, kad spėtum pastatyti visą miestą. Tačiau prieš tai menininkas kelis mėnesius ruošė tikslius brėžinius, visai kaip tikras architektas. 46-erių menininkui brangiausias kūrinys: bažnyčios bokštas.

„Tai Havro Šventojo Juozapo bažnyčios bokšto kopija. Dabar svarbiausia, ar jis atlaikys. Ketiname pastatyti beveik 27 metrų aukščio bokštą“, – sako O. Grossetete.

Kartoninis miestas stovėjo vos dvi dienas. Paskui prasidėjo plataus masto griovimo operacija. Sunaikinimo išvengė tik bažnyčios bokštas: jis buvo atsargiai pakeltas ir išvežtas, kaip ir norėjo Havro gyventojai. Tačiau griovimas yra O. Grossetete sumanytos akcijos dalis. Kartoninis miestas ir turėjo būti efemeriškas.

Išsamiau – reportaže (nuo 01.12 min.):

Euromaxx. Įspūdingas miestas mieste: Prancūzijos uostamiestyje kilo pastatai iš kartono
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt