Gyvenimas

2019.10.21 16:06

Vaikas nekalba, neužmezga akių kontakto: kada kreiptis į specialistus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.21 16:06

Nors skaičiuojama, jog raidos sutrikimų turinčių vaikų daugėja, tėvai tampa vis sąmoningesni ir anksčiau kreipiasi į specialistus, teigia LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusios vaikų psichiatrė Ieva Viltrakytė ir vaikų psichologė Rugilė Kazlauskienė. Anot jų, sunerimti vertėtų tada, kai vaikas nekalba, negeba užmegzti akių kontakto ir nesidomi dalykais, kurie įdomūs jo bendraamžiams.

Kaip teigia vaikų psichiatrė I. Viltrakytė, vis daugiau Lietuvos specialistų pripažįsta, jog daugėja autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų. Deja, aiškios tokių tendencijų priežastys nėra aiškios – vaiko raidos sutrikimus gali nulemti vyresnis gimdančios mamos amžius, aplinkos veiksniai, didelis oro užterštumas ir pan.

„Daugėja vaikų, turinčių raidos sutrikimų, tačiau pastebime, jog tėveliai yra rūpestingesni, dažniau ir anksčiau dėl to kreipiasi į specialistus. Jeigu anksčiau buvo manoma, kad iki tam tikro amžiaus nekalbėti vaikui yra normalu, šiuo metu tėvai į tai dėmesį atkreipia daug anksčiau“, – sako psichiatrė I. Viltrakytė.

Anot vaikų psichologės Rugilės Kazlauskienės, vienas pirmųjų požymių, padėsiančių suprasti, ar vaikui reikalinga specialistų pagalba, yra jo kalbos mokėjimo lygis. „Pasitaiko atvejų, kai vaikai kalbėti pradeda vėliau, tačiau labai svarbu stebėti, kokius signalus vaikas rodo, kol nekalba – ar gali atnešti tai, ko paprašote, ar parodo, kai kažko klausiate“, – sako R. Kazlauskienė.

Psichologė pažymi, jog labai svarbu atkreipti dėmesį ir į socialinį kontaktą. „Svarbu pastebėti, ar vaikui rūpi būti su mama ir tėčiu, ar jis džiaugiasi ir bėga pasitikti iš darbo sugrįžusį tėtį, kaip elgiasi žaidimų aikštelėje: ar domisi kitais vaikais, ar užmezga kontaktą, ar, priešingai, būna atsitraukęs ir žaidžia savo specifinius žaidimus“, – vaiko raidos požymius vardija psichologė.

Pasitaiko atvejų, kai iki pusantrų metų amžiaus vaikas vystosi normaliai, bet vėliau jo raida sutrinka. „Gali būti, kad vaiko kalba vėluoja, jis taria mažiau aiškių žodžių, tačiau vartoja terminus ir skiemenis daiktams pavadinti. Jeigu jo emocijos gyvos, jis mezga akių kontaktą, gali būti, kad pasitelkus logopedų pagalbą, vaiko kalba vystysis ir toliau“, – tikina vaikų psichiatrė I. Viltrakytė.

Tačiau jeigu vaikas atrodo užsisvajojęs, mezgamas akių kontaktas tarsi „praslysta“, vaikas menkai domisi dalykais, kurie įdomūs jo bendraamžiams, ir nežaidžia vaidybinių žaidimų, o tik dėlioja ar rikiuoja žasliukus, reikėtų kuo anksčiau kreiptis į specialistus, teigia I. Viltrakytė.

„Labai svarbu anksti diagnozuoti sutrikimą, kad neprarastumėme lavinimo metų ar mėnesių, – sako I. Viltrakytė. – Jei vaikui diagnozuojamas sutrikimas, keičiasi jo lavinimas. Pavyzdžiui, kalbos sutrikimą turintys vaikai lavinami pasitelkiant vaizdus ir pan., todėl labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti sutrikimą ir laiku pradėti tinkamą vaiko lavinimą“, – sako vaikų psichiatrė I. Viltrakytė.

Išsamiau – reportaže (nuo 0.20)

„Labas rytas, Lietuva“ II d. Vaikų raidos sutrikimai: kada reikėtų kreiptis į specialistus?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.