Gyvenimas

2019.10.20 10:46

Borneo savanoriavusi Justina – apie vietinių išnaudojimą ir palmių plantacijų žalą gamtai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.20 10:46

„Išvykusi į Borneo norėjau artimiau susipažinti su mokslininkės Birutės Galdikas veikla ir orangutanais, tačiau nemažai sužinojau ir apie palmių aliejų, kurio plantacijos plečiasi ir vis mažiau vietos palieka natūraliems miškams“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja keliautoja ir LRT viešųjų ryšių projektų vadovė Justina Vaitkevičiūtė.

„Viskas prasidėjo nuo trisdešimtmečio, – juokiasi Justina. – Taigi prieš porą metų atšvenčiau jubiliejų ir pradėjau svarstyti, ką galėčiau nuveikti kažką naujo, įdomaus. Juokaudavau, kad reikia arba tatuiruotę arba leisti į kelionę per pasaulį. Kadangi buvau girdėjusi apie mokslininkę Birutę Galdikas ir jos veiklą Borneo saloje, o man visuomet labai patiko džiunglės, nutariau iškeliauti ten ir susipažinti su gyvąja gamta.“

Kaip pasakoja pašnekovė, B. Galdikas labai didžiuojasi savo lietuviškomis šaknimis, tad kai kurie orangutanai Borneo saloje netgi turi lietuviškus vardus. „Lietuvius ji netgi pateikia kaip pavyzdį, kaip reikia mylėti gamtą“, – patikina pašnekovė.

Orangutanai, pasak Justinos, tam tikrais atžvilgiais primena žmones, be to, B. Galdikas yra pasakojusi, kad netgi turi ir labai lakią vaizduotę. Tačiau jie yra vienišiai ir jiems reikalingi miškai.

„Deja, pastaraisiais metais natūralių miškų mažėja. Jie yra kertami, o vietoj jų atsiranda palmių aliejaus plantacijos. Kaip žinia, palmių aliejus yra gan pigus, o plantacijos duoda daug derliaus, kurį nurenka vietiniai. Jie, deja, yra išnaudojami, o vykstant sparčiai palmių aliejaus plantacijų plėtrai, naikinama gyvoji gamta“, – pastebi J. Vaitkevičiūtė.

Ji tikisi, kad likę miškai bus išsaugoti, tačiau jų likę jau labai mažai. „Važiuojant pro tas plantacijas atrodo, kad jos niekada nesibaigs – jų plotai milžiniški“, – pasakoja Justina.

Galbūt net nesusimąstome, kad ir daugelyje mūsų naudojamų produktų yra palmių aliejaus: pradedant maisto gaminius baigiant kosmetikos priemonėmis. Tik jis kartais slepiasi po įvairiais pavadinimais, pavyzdžiui, jis gali būti vadinamas tvariu aliejumi, augaliniu ar pan. Tai daroma tam, kad sąmoningesnis vartotojas nesuprastų, jog kalbama apie palmių aliejų.

Justinos kelionės akimirkos – nuotraukų galerijoje, visas pokalbis – vaizdo įraše (nuo 25.10 min.).

„Labas rytas, Lietuva!“ I d. „Kamanių šilelis“: geriau kurti kartu, o ne po vieną