Gyvenimas

2019.10.21 19:31

Ar vienkartinių veido kaukių neištiks plastikinių šiaudelių likimas: plastiko lakštai yra šimtus metų

LRT.lt2019.10.21 19:31

Greta Thunberg rengia protestus dėl aplinkos taršos, kavinės atsisako vienkartinių puodelių ir plastikinių šiaudelių, tačiau grožio industrijoje klesti vienkartinio naudojimo produktai, tokie kaip makiažo valymo servetėlės ar lakštinės veido kaukės. Vos po 20-ies minučių jos atsiduria šiukšliadėžėje, kur prasideda jų ilgas, šimtus metų trunkantis irimo procesas.

Grožiui skirti produktai, kuriuos išmetame panaudoję vos vieną kartą, tokie kaip drėgnos makiažo valymo servetėlės ar vienkartinės veido kaukės, prisideda prie aplinkos taršos ir atliekų kaupimo, žurnalui „Vogue“ sako internetinės platformos „Made With Respect“ įkūrėja Susana Stevens.

Anot jos, vertėtų atkreipti dėmesį į tai, jog dažnai iš neperdirbamų medžiagų pagamintos kaukės ir jų pakuotės vos po 20-ies minučių naudojimo atsiduria šiukšlių dėžėje, kur prasideda ilgas, keletą šimtų metų trunkantis jų irimo procesas.

„Veido kaukių pakuotės dažnai gaminamos iš aliuminio ir plastiko, kurie nėra perdirbami“, – sako S. Stevens. Beje, ne visada perdirbtos gali būti ir iš plastiko lakštų gaminamos veido kaukės. Geriausiu atveju savo trumpą gyvavimo laiką kaukės užbaigia šiukšlyne, o blogiausiu – vandenyne, sako S. Stevens.

Visiems žinoma, kad plastikas suyra tik per kelis šimtus metų, o laikui bėgant suskyla į aplinkai pavojingas mikroplastiko daleles. Tyrimai atskleidė, jog mikroplastiko gausu vandenyje, ore ir net mūsų maiste, įspėja S. Stevens.

Dauguma kaukių, kurios, kaip skelbiama, turėtų drėkinti, maitinti, skaistinti, šveisti, raminti ir kitaip gražinti veidą, gaminamos iš keleto sintetinių medžiagų: nailono, plastiko mikropluoštų ir poliesterio.

Kaip „Vogue“ teigia internetinio puslapio „Beuty Heroes“ įkūrėja Jeannie Jarnot, galima sakyti, jog ant veido dėdami kaukę iš tiesų užsidedame neaiškaus skysčio prisotintą išlydyto plastiko lakštą, kuris po keleto minučių keliauja į šiukšliadėžę.

Tiesa, pastaruoju metu vietoje lakštinių vienkartinio naudojimo veido kaukių prekybininkai vis dažniau siūlo įsigyti hidrogelio kaukes, pagamintas iš sintetinių polimerų, plastiko arba ekologiškos bioceliuliozės, tačiau biologiškai suyrančios kaukės ne visuomet yra geresnis pasirinkimas už vienkartines lakštines kaukes, rašo „Vogue“.

Kai kurios iš jų yra išmirkytos silikonų prisotintuose serumuose, kurie ant odos palieka labai ploną plastiko plėvelę, suteikiančią odai švytėjimo efektą.

O kur dar teršalai, kurie patenka į aplinką gaminant kaukes ir makiažo valymo servetėles bei ištekliai, kurie sunaudojami jų gamyboje. Pavyzdžiui, vienai organinei medvilninei lakštinei veido kaukei pagaminti reikia tūkstančių litrų vandens.

Todėl kyla klausimas, kodėl kosmetikos sektoriuje vis dar klesti vienkartinio naudojimo produktai.

„Drėgnų servėtėlių sunaudojimas kasmet padidėja 15 procentų, o veido kaukių rinka pagal prognozes iki 2025-ųjų padidės iki 50-ties milijardų JAV dolerių“, – sako S. Stevens.

Moteris įspėja, jog besitęsianti vienkartinių neperdirbamų, kompostuoti netinkamų ir biologiškai nesuskaidomų produktų gamyba turės milžinišką įtaką ne tik aplinkai, bet ir mūsų veido odai, kuri sugeria į aplinką patenkančias mikroplastiko daleles. Tiesa, yra būdų, kaip galima to išvengti.

Rinktis perdirbamas lakštines veido kaukes

Vis daugiau kosmetikos parduotuvių pirkėjams siūlo įsigyti organiškų ir aplinkos neteršiančių priemonių. Vietoje vienkartinių lakštinių kaukių vertėtų rinktis biologiškai suyrančias kaukes, pagamintas iš organiškų ingredientų. Beje, reikėtų atkreipti dėmesį ir į pakuotę, – aplinką tausoti padės kaukės, supakuotos į perdirbamas kartonines dėžutes.

Naudoti rečiau arba išvis nebenaudoti

Anot aplinkos apsaugos aktyvistės L. Singer, šaunu, jei vietoje produkto plastikinėje pakuotėje vartotojai renkasi gaminį kartoninėje dėžutėje, tačiau vieną kartą panaudotas produktas vis vien greitai tampa nebereikalinga šiukšle.

Anot L. Singer, rūšiavimas visų pirma siejasi su atsakingu vartojimu ir požiūriu į gamtą.

„Mėgstu savęs paklausti: ar šis produktas iš tiesų pavers mane gražesne? Ar jį panaudojusi tapsiu laimingesne? Ar šiukšlės, kurios liks po produkto panaudojimo, yra vertos to džiaugsmo, kurį man suteiks gaminys? Dažniausiai atsakymas į šiuos klausimus būna „ne“, – sako L. Singer.

Moteris vietoje vienkartinių veido kaukių siūlo gamintis namines kaukes iš medaus ar molio, kurios mūsų odai taip pat daro teigiamą poveikį.

Apsvarstyti savo grožio ritualus

Tačiau jei sekmadienio vakaro niekaip neįsivaizduojate be grožio procedūrų ir veido kaukių, L. Singer pataria dėmesį atkreipti į kitus savo grožio ritualus. „Jei veido kaukė yra vienas iš tų dalykų, kurie jums iš tiesų teikia džiaugsmą, tuomet nebandykite jų atsisakyti ir stenkitės kitais būdais sumažinti atliekų kiekį“, – sako L. Singer. Pavyzdžiui, galite naudoti bambukinį dantų šepetėlį, vienkartinius skustuvus pakeisti metaliniu, naudoti kietąją kosmetiką ir pan.

Tikrinti produktų sudėtį

Atsakingai tikrinkite produktų, kuriuos perkate, sudėtį. Į pagalbą galite pasitelkti įvairias internetines svetaines, kuriose nurodomi kenksmingi kosmetikos priemonių ingredientai. Rinkitės produktus, kuriuose mažiau bioakumuliacinių medžiagų, tokių kaip silikonai, triklozanas ir triklokarbanas.

Rinktis daugkartinio naudojimo produktus

Vienkartinio naudojimo kaukes pakeiskite daugkartinio naudojimo produktais. Pavyzdžiui, vietoje drėgnų makiažo valymo servetėlių rinkitės daugkartinę veido valymo šluostę. Taip jums ne tik nereikės kažko atsisakyti, bet galbūt atrasite ir kažką naujo, kas paįvairintų jūsų grožio procedūrų rutiną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt