Gyvenimas

2019.10.18 12:54

Ką prieš 700 metų avėjo miestiečiai: batų madas diktavo vyrai

žiūrėkite reportažą
Violeta Beconienė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.18 12:54

Ką šiandien rinksitės – batus ar vilko nasrus, o gal meškos snukį? Toks klausimas prieš kelis šimtmečius buvo įprastas gyventojams, juo labiau batsiuviams. Šį kartą tokios mįslės laukia lankytojų archeologinių batų parodoje „200 batų – 700 metų“, kurios organizatoriai parengė ne vieną intriguojančią istoriją.

„Viduramžiais avalynė buvo vertinama gerokai labiau negu dabar, dabar galim nuspirti savo batus į kampą ir per daug nesukti galvos, bet senovėje avalynę vertindavo taip, kad net einant į miestą audavosi specialiais, apsiaudavo į specialias apsaugas, ir su tokiais paaukštinimais būdavo brendama“, – sako restauratorius dr. Arūnas Puškorius.

Net 200 batų, daugiausia iš renesanso laikų pristatoma tarptautinėje archeologinės avalynės parodoje, kurią surengė Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Gdansko archeologijos muziejumi.

„Matom parodoj batų visą vystymąsi nuo 12 iki 18 amžiaus. Matyti, kad keičiasi, atsiranda papildomų detalių paskui pasirodo, kad kai kurios detalės yra skirtos tik grožiui, o jau neatlieka funkcijos. Atsiranda papildomos sagtelės, sagtelės gražėja, puošiamos net stikliukais ir kaspinais“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus Viduramžių ir naujųjų laikų archeologijos skyriaus vedėjas Valdas Steponaitis.

Parodoje eksponuojami batai išimtinai miestiečių avalynė, sako archeologai, nes valstiečiai tais laikais vaikščiojo basi arba su vyžomis, naginėmis. Visi eksponatai, išskyrus kelias replikas, yra originalūs restauruoti radiniai iš Lenkijos ir Lietuvos.

Istoriniai šaltiniai liudija, kad jau 13-14 amžiuje avalynę siuvo batsiuviai amatininkai. Įdomu, kad parodoje yra vaikiškų batukų, bet nėra išskiriami vyriški ir moteriški batai, mat iki pat 17 amžiaus moterys avėjo tą patį, ką ir vyrai. Vyrai diktavo avalynės madas iki pat 18 amžiaus.

„Vyrų kojos buvo labai svarbi jo viso bendro kostiumo dalis. Pagal avalynę galėjai pasakyti žmogaus statusą visuomenėje, pasižiūrėjęs į batus iš karto žinodavai, kiek žemai jam reikia lenktis“, – pasakoja A. Puškorius.

Ko gero, įvaizdžio dalis buvo ir „vilko nasrai“, „meškos snukis“ ar „anties snapas“ – taip buvo vadinami batai išplatintu priekiu. Daugiau įdomių istorijų – archeologinių batų parodoje Vilniaus bastėjoje. Ji veiks iki kitų metų vasario 9 dienos.

Išsamiau – reportaže:

Kultūros diena. Lietuvos nacionalinio ir Gdansko archeologijos muziejų sintezė: pristatoma paroda „200 batų – 700 metų“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt