Gyvenimas

2019.10.18 11:38

Atveriami nauji Katedros požemiai: maršrutas ekstremalus, šventinius rūbus reikėtų palikti namie

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.18 11:38

Po daugiau nei 100 metų atveriami nauji Katedros požemiai. Naujųjų maršrutų lankytojai galės apžiūrėti vienų seniausių Lietuvoje 13-14 amžių bokšto ir laiptų liekanas, istoriškai neįkainojamus Jogailos ir Vytauto katedros mūrus, skirtingas laidojimo tradicijas menančias 16–19 a. kriptas ir mauzoliejų.

Norintiems apžiūrėti naujuosius maršrutus patariama įvertinti savo fizinius gebėjimus: siekiant kuo labiau išsaugoti erdvės autentiškumą, čia palikti originalūs praėjimai, kai kuriose vietose susiaurėjantys iki 40 centimetrų pločio.

Iki šiol atvira ekspozicija užėmė kiek daugiau nei trečdalį viso požeminio katedros ploto. Naujai atveriami maršrutai – šiaurinė katedros požemių dalis – leis pamatyti ilgus metus neprieinamas, užmūrytas ar užtvertas erdves.

„Vilniaus katedros požemiai kaip nematoma, bet integrali katedros dalis veikia lygiai tiek pat laiko kaip ir pati katedra, reiškia daugiau negu 600 metų, vienintelė ir pagrindinė požemių paskirtis visuomet buvo laidojimas, čia nebuvo nei slaptų praėjimų, nei susisiekimų su miestu, kažkokių saugyklų talpyklų, čia visuomet būdavo kriptos, čia visuomet būdavo laidojami valstybei ir bažnyčiai nusipelnę asmenys.

Lietuvoje pasikeitus laidojimo tradicijoms prieš maždaug 200 metų katedros požemiai buvo visiškai uždaryti, įėjimai į požemius buvo užmūryti ir nuo to laiko gerus 100 metų niekas čia nesilankė“, – sakė Bažnytinio paveldo muziejaus istorikė Alina Pavasarytė.

Bažnytinio paveldo muziejaus iniciatyva sutvarkytos ir lankymui pritaikytos erdvės, bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslininkais, atlikta kriptose rastų pavienių palaikų atranka ir antropologiniai tyrimai, konsultuojantis su archeologais konservuoti nauji radiniai.

„Ką tikrai pažadam parodyti, tai pirmą kartą Jogailos katedros 14 pabaigos mūrus. Pažadam tarpukario ventiliaciją ir vandens surinkimo sistemą. Skirtumas nuo kitos ekspozicijos – šito maršruto ekstremalumas“, – sakė A. Pavasarytė ir pridūrė, kad jam reikia būti pasiruošus – reikia mokėti susispausti į 40 cm, iškelti koją maždaug 40 cm, susimažinti ūgiu iki maždaug metro – tada pavyks praeiti visą maršrutą, o šventinius rūbus reikėtų palikti namuose.

Naujuose požemių maršrutuose galima apsilankyti tik su gidu, iš anksto užsiregistravus, nedidelėmis, iki 10 asmenų, grupėmis.

Išsamiau – Margaritos Alper reportaže:

Po daugiau nei 100 metų atveriami nauji Katedros požemiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.