Gyvenimas

2019.10.17 14:01

Kauno apylinkes tvarkiusi komanda per 2 valandas surinko 8 tūkstančius nuorūkų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.17 14:01

„Mūsų kultūra tokia, kad lyg ir džiaugiamės gamta, tačiau nenorime jai padėti susitvarkyti“, – sako LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs socialinės iniciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas Giedrius Bučas. Su komanda sijojęs pajūrio smėlį ir rinkęs šiukšles aplink Kauną, jis dalijasi šiurpiais darbo rezultatais: per 2 valandas surinko 8 tūkst. nuorūkų.

Žygį aplink Kauną ėjęs, miesto apylinkes švarinęs ir surinktas šiukšles svėręs G. Bučas atviras – šiukšlių kiekis mus supančioje aplinkoje išties milžiniškas.

„Kadangi šiukšles ne tik rinkome, bet ir skaičiavome, svėrėme, rūšiavome, tai labai konkrečiai žinome, kiek ir kokių šiukšlių radome“, – sako G. Bučas.

Anot jo, keliaujant skirtingais takais lengva pastebėti, kas jais vaikšto. „Eidami atkarpa per vieną Kauno rajono gyvenvietę radome daug saldainių ir ledų popierėlių. Nesunku suprasti, kad šiuo taku daugiausia vaikšto vaikai.

Einant Panemunės šilu taip pat mėtosi saldainių popierėliai, plastikiniai pagaliukai nuo ledinukų. Iš jų aišku, kad pagrindiniai parko lankytojai – šeimos su vaikais“, – sako G. Bučas ir priduria, kad šiukšlių rinkimas – kaip archeologija, padedanti nustatyti, kas ir kada lankėsi tam tikroje vietoje.

Žygio aplink Kauną metu komandą nustebino didžiulis besimėtančių nuorūkų kiekis. „Nors žygis truko 6 dienas, nuorūkas iš viso rinkome tik 2 valandas. Turėjome sustoti jas rinkę, kitaip nebūtumėme suspėję grįžti į savo galutinį tašką“, – sako G. Bučas.

Komandai pavyko surinkti išties daug nuorūkų – vos per dvi valandas 5 kilometrų ilgio atkarpoje jie rado 8 tūkstančius nuorūkų, kurias sudėjo į dėžę.

„Vežėme jas parodyti ir aplinkos ministrui“, – sako G. Bučas.

Nors daugelis mano, kad nuorūkos yra pagamintos iš popieriaus ir aplinkai nekenkia, G. Bučas pabrėžia, kad iš tiesų didžiąją nuorūkų dalį sudaro plastikas, suyrantis į mikroplastiko daleles, kurios teršia vandenį.

„Viena nuorūka užteršia vieną kubinį metrą vandens. Nuorūkos, kurias surinkome per dvi valandas, užterštų apie 5,5 tūkst. vonių“, – paskaičiavo G. Bučas.

Iniciatyvos sumanytojai švarino ne tik Kauną, bet sijojo ir mūsų pajūrio smėlį.

„Artėjant link jūros kranto pastebėjome, jog šiukšlių mažėja. Vadinasi, galima manyti, kad dalį jų su savimi pasiglemžė jūra“, – pasakoja G. Bučas. Jis su komanda paskaičiavo, kad viename pajūrio smėlio kvadratiniame metre randamos 2 nuorūkos.

„Man keista, kad žmonės prie jūros renka gintarus, akmenėlius, tačiau praeina ir perlipa pro šiukšles. Mūsų kultūra tokia, kad lyg ir džiaugiamės gamta, tačiau nenorime jai padėti susitvarkyti. Renkame gamtos turtus, bet nepakeliame nuo žemės to, ką patys išmetame“, – sako G. Bučas.

Tačiau jis džiaugiasi, kad lietuvių kultūra keičiasi ir situacija gerėja. Vyras viliasi, jog įvairios akcijos, iniciatyvos bei visuomenės dėmesys padeda didinti gyventojų sąmoningumą.

Išsamiau – reportaže (nuo 0.10)

„Labas rytas, Lietuva“ II d. 8000 nuorūkų, kurios užterštų 5000 vonių: negailestinga statistika, surenkama per 2 valandas