Gyvenimas

2019.10.17 10:27

Laikas tiksi, o darbų nemažėja: kaip suspėti juos atlikti iki nustatyto termino

LRT.lt2019.10.17 10:27

Su nustatytais darbų atlikimo laiko terminais susiduriame turbūt kiekvienas, o neretai darbų susikaupia tiek, jog juos užbaigti ir pasivyti nustatytus terminus bandome per vieną dieną. Iš kur ir kaip atsiranda neįvykdomi laiko terminai ir kodėl nuolat nespėjame atlikti darbų laiku?

1. Norėdami įtikti kitiems (arba dar blogiau – visiems) ir pasirodyti paslaugiais greituoliais, patys pasiūlome tokius laiko terminus, kurie, realiai pasvarsčius, yra sunkiai pasiekiami, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Sprendimas: žinokite ir nenutolkite nuo savo tiesioginių pareigų ir funkcijų bei kasdieninių užduočių, todėl prieš nustatydami užduoties terminą apsvarstykite, ar tai:

- jums skirta ir įveikiama užduotis,
- ar ji yra prioritetinė,
- kiek iš tikrųjų prireiks laiko jai atlikti.

Nepriklausomai nuo užsakovo veršklenimų lygio drąsiai pasakykite realų darbo atlikimo terminą. Nebijokite įvardinti tikrąjį deadline‘ą, nes tai užtikrins tvarkingą tolimesnį užduoties vykdymą. Kad ir kaip banaliai skamba, visiems geras nebūsi.

2. Bijome arba nemokame pasakyti „NE“, todėl prisiimame VISAS pateiktas užduotis, neatsižvelgdami į jau turimą darbų ir užduočių kiekį ir jiems nustatytus terminus.

Sprendimas: ir vėl keliame tą patį klausimą – ar pateikiama užduotis tikrai skirta jums? Taip? Jūs užverstas nenormaliu kiekiu užduočių, o kiti švilpauja atsipūtę, neturėdami ką veikti? Deleguokite užduotį kitiems.

Jei tokių laisvų „kitų“ nėra, perkalbėkite su užduoties teikėju, kokie dar galimi sprendimai, nes jūs šiuo metu turite atitinkamą kiekį užduočių, kurioms atlikti prireiks tam tikro laiko. Dalinkitės atsakomybe.

3. Nemokame susidėlioti prioritetų, todėl iššvaistome daugybę laiko nevertiems nei menkiausio dėmesio reikalams, o rimtos užduotys kaip lokomotyvas tiesiog pervažiuoja visus mūsų lūkesčius ir liekame prie neatliktų darbų krūvos su dideliu galvos skausmu.

Sprendimas: planuokite savo veiklą, susidarykite darbų planus: stambius – mėnesinius, smulkesnius – savaitinius, detalius – savaitinius.

Užduotis dėliokite pagal svarbumo lygį. Kai žinosite, ką turite atlikti ne tik šiandien ar rytoj, bet ir kitą savaitę, bus lengviau dėliotis papildomas užduotis, netikėtai atsiradusius darbus, planuotis ateitį ir pan.

Planavimui gali padėti specialios programėlės ar darbo kalendoriai. Planavimas nėra toks nuobodus dalykas, kaip gali iš pradžių pasirodyti, o pripratus prie jo, pajusite palengvėjimą.

4. Neįvertiname užduoties sudėtingumo, todėl pasiūlome arba sutinkame su gerokai per trumpu terminu.

Sprendimas: kartais neturime laiko arba noro ne tik užduočiai atlikti, bet ir įsigilinti į ją, todėl vėliau tenka gailėtis, kad pasakėme per trumpą terminą. Todėl tinkamai pradėkite nuo pačios pradžios, įsigilinkite į klausimą, užduotį, įvertinkite, kokių laiko ir kitų sąnaudų reikės atlikti šiai užduočiai.

5. Prisiimame ne savo srities (kai neturime net menkiausio supratimo, apie ką kalbama) užduotis, todėl ilgiausiai užtrunkame, kol išsiaiškiname reikalo esmę, kol surandame sprendimą ir kol įvykdome užduotį.

Sprendimas: ne jūsų sritis? Nukreipkite į tą žmogų, kuris išmano šitą reikalą. Negaiškite laiko užsiimdami ne jūsų srities reikalais.

Tačiau jei manote, kad tai – jūsų sritis, tik neturite patirties ir nesate susidūrę su konkrečia situacija, nieko nepadarysi – teks pasigilinti.

Šių laiko darbo rinka yra kaip niekada dinamiška, todėl vis dažniau tenka susidurti su naujomis problemomis ir situacijomis, o kompleksinis problemų sprendimas, kritinis mąstymas ir kūrybiškumas yra vienos iš svarbiausių darbuotojų savybių.

6. Kartais nustatytą laiko terminą tenka priimti kaip faktą, nuleistą iš viršaus.

Sprendimas: vykdykite.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.