Gyvenimas

2019.10.14 16:40

Aleksandro Vasiljevo parodoje – praėjusio amžiaus mados pokyčiai ir šedevrai

LRT.lt 2019.10.14 16:40

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma nauja ilgalaikė paroda „XX amžiaus mados šedevrai“, kurioje kolekcininkas Aleksandras Vasiljevas atskleidžia mados pokyčius bei svarbiausius jos raidos momentus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lietuvos dailės muziejus, bendradarbiaudamas su Aleksandro Vasiljevo fondu, surengs jau dvyliktą žymaus mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos parodą. Ji skirta pasaulinės mados šimtmečiui. Apžiūrėdami parodą, lankytojai gali stebėti didžiulius mados pokyčius, įvykusius per visą 20 amžių. Ekspozicija padalinta į skyrius, atspindinčius svarbiausius mados raidos momentus.

Belle Époque laikotarpis atskleidžiamas ne tik per unikalius įžymių Europos ir Amerikos dizainerių kūrinius, bet ir per įvairius to meto prabangos aksesuarus – skrybėles, avalynę, vėduokles, rankines ir juvelyrinius papuošalus.

Parodoje pristatomi „Worth.“ „Doucet“, „Fortuny“, „Poiret“ mados namų šedevrai. Ypatingą vietą ekspozicijoje užima skyrius, pasakojantis apie art deco stiliaus, kuris susijęs su pirmąja Lietuvos nepriklausomybe, raidą.

Šio stiliaus ypatybės atskleidžiamos demonstruojant „Lanvin“, „Patou“, „Callot Soeurs“ ir kitų pripažintų mados namų aprangą.

Kitas skyrius apima Antrojo pasaulinio karo laikotarpį, neatsiejamą nuo didžiausių sunkumų, praradimų ir esminio drabužių stiliaus pokyčio.

Revoliucionieriumi, kuris grąžino į madą moteriškumą, tapo Christianas Dioras. Jo autoriniai darbai, sukurti new-look stiliumi, taip pat pristatomi parodoje šalia Pierre Balmaino ir Jacques Fatho – svarbiausių Dioro konkurentų – kūrinių.

Ekspozicija taip pat atspindi 20 a. 7 dešimtmečio postmodernizmo ir futurizmo stilistiką. Šiam laikotarpiui būdingos svajonės apie kosmoso užkariavimą, jos yra išreikštos Pierre Cardino, Andre Couregges ir Paco Rabanne kūriniuose.

Grįžimas į gamtą, domėjimasis indų filosofija ir kelionėmis į egzotiškas šalis randa atgarsį skyriuje, skirtame 20 a. 8 dešimtmečiui ir hipių estetikai.

O 9 dešimtmetis, pagarsėjęs glamūrinių tendencijų plėtra ir stiprios moters įvaizdžio kūrimu, yra iliustruotas „Givenchy“, „Ungaro“, „Yves Saint-Laurent“, „Oleg Cassini“ ir kitų mados namų modeliais.

Paskutiniu istoriniu ekspozicijos skyriumi ir baigiamuoju 20 a. mados raidos periodu tampa 10 dešimtmetis. Tai laikotarpis, susijęs su grandžo stiliaus gimimu ir grįžimu prie minimalizmo, ypač pamėgto praėjusio amžiaus pabaigoje.

Iš viso parodoje pristatoma šimtas modelių vyriškų ir moteriškų drabužių, taip pat iki trijų šimtų aksesuarų, fotografijų ir portretų.

Paroda veiks nuo spalio 22 d. iki 2020 m. rugpjūčio 30 d.