Gyvenimas

2019.10.15 19:36

Pamatykite: butas Kaune, kuriame filmuotos pirma ir paskutinė serialo „Černobylis“ serijos

LRT PLIUS laida „Veranda“, LRT.lt2019.10.15 19:36

Apleistas tarpukario būstas moderniu sovietiniu butu tapo vos per tris mėnėsius. Kaune esančio buto, kuriame vėliau buvo filmuotos serialo „Černobylis“ scenos, savininkai LRT PLIUS laidoje „Veranda“ pasakoja nė nežinoję, kam vyksta aprodyti šią erdvę. Kitas laidos herojus – „Černobylio“ stiliumi Fabijoniškių rajone, Vilniuje, įrengtas butas, kuriame svarbiau ne pamatyti, o paliesti.

Penkiolikos milijonų eurų biudžeto serialas „Černobylis“ sujudino ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį. Visai neseniai per „Emmy“ apdovanojimus istorinis miniserialas buvo pripažintas geriausiu savo kategorijoje. Reta akimirka, kai Lietuvos architektūra pasitarnavo pasaulinei kino industrijai.

Serialas kurtas viename tarpukario Kauno butų, jo savininkai verslininkai, restauratoriai dar prisimena lemtingąjį telefono skambutį.

„Tiesiog kažkas paskambino, paklausė, ar galėtume aprodyti šį butą. Nori pamatyti režisierius iš užsienio. Nepaminėjo nei koks režisierius, nei ką filmuos. Tuo metu šiame bute vyko restauracijos darbai, buvo neestetiška, negražu, nesinorėjo niekam šios erdvės rodyti, ypač režisieriams“, – sako Karolis Banys.

Kuo ypatingas butas, kuriame buvo nufilmuotos dvi – pirma ir paskutinė – serialo „Černobylis“ serijos? Šie tarpukario apartamentai – 1929 metų art deco stiliaus. Serialo režisierių Johaną Rencką butas sudomino, nes priminė jo namus Amerikoje.

„Režisierius tik įėjęs į šį butą pasakė, kad jis yra panašus į jo butą Niujorke. Šiame bute kalbėdamasis su mumis nesusijusiomis su serialu temomis jis praleido valandą. Jo komandos nuomone, jis, lankydamasis kituose tarpukario objektuose, taip ilgai niekur neužtruko. Tai reiškė jo tylų „taip“, – pasakoja K. Banys.

Pasak verslininko, režisieriui taip patiko aprodytas butas ir aplinkinės jo erdvės, kad jis nusprendė, jog seriale bus filmuojamas ir namo fasadas, ir vartai, nors įvairias scenas buvo galima filmuoti ir kitose lokacijose įvairiuose miestuose.

Šitas butas buvo labai apleistas. Jau buvome spėję nuplėšyti tapetus, bet režisierius paprašė juos atkurti. Jie fotografavo, spausdino ir vėl atkūrė.

Per tris mėnesius tarpukario būstas virto moderniu sovietmečio butu. Iki šiol namų erdvėje išlikusios tam laikotarpiui – arba, liaudiškai tariant, „komunalkoms“ – būdingos dekoro detalės.

„Šitas butas iš tikro buvo labai apleistas, mes jį buvome įsigiję prieš kelias savaites, jau buvome spėję nuplėšyti tapetus, bet režisierius, pamatęs tapetus, kuriuos buvome nuplėšę, paprašė juos atkurti. Jie fotografavo, spausdino ir vėl atkūrė“, – teigia Petras Gaidamavičius.

Istoriniam miniserialui norėta atkurti autentišką, niūrų ir pilką butą. Ir komandai tai kuo puikiausiai pavyko.

„Valerijaus Legasovo virtuvėje yra išlikęs HBO linoleumas, ypač gerai seriale matosi plytelės, kurios tarpukariu buvo labai gausiai paplitusios Lietuvoje ir aplinkinėse šalyse“, – pažymi K. Banys.

Ne pamatyti, kaip atrodo, o paliesti savo rankomis

Serialas „Černobylis“ buvo filmuotas ir Vilniaus Fabijoniškėse. Šis rajonas seriale atspindėjo Ukrainos Pripetės rajoną, kuris iki šiol yra likęs miestas vaiduoklis. Iki atominės elektrinės sprogimo Pripetėje gyveno net 47 tūkst. žmonių – tiek, kiek dabar gyvena Fabijoniškių mikrorajone.

Įdomu tai, kad Fabijoniškės pradėtos statyti tais metais, kai įvyko Černobylio avarija. Vienas iš Fabijoniškėse esančių butų – ypatingas. Savo senelių namus kūrybininkas, kelionių fotografas Linas Marcišauskas įrengė vėlyvajam sovietmečiui būdingu stiliumi. Šis butas, dabar atviras turistams, dvelkia nostalgija.

„Sėdėjome svetainėje su draugais ir žiūrėjome 4-ą „Černobylio“ seriją. Buvome pasidarę kotletų ir kitų patiekalų, kurie tiktų tai tematikai. Jau kuris laikas galvojau, ką daryti su butu, jį išnuomoti ar patiems apsigyventi, remontą pasidarius“, – prisimena jis.

Daug labiau domina interaktyvūs dalykai: pakelti telefoną, atidaryti šaldytuvą, įjungti lygintuvą, pasiimti džiovintuvą ir pasidžiovinti.

Tačiau aplankęs supratimas tarsi pats už save nusprendė, koks bus šio buto likimas. Vyras pagalvojo: jeigu mums įdomu čia būti, sėdėti ir žiūrėti „Černobylį“, anksčiau ar vėliau atsiras žmonių, kurie taip pat norės užeiti, pamatyti šį butą arba tiesiog pernakvoti „Černobylio“ bute.

Dažniausiai lietuviai stengiasi atsikratyti tamsios sovietmečio būstų dvasios ir verčia juos šviesiais skandinaviško stiliaus namais. Atkuriant sovietinį butą ir pritaikant jį prie norinčiųjų tokią erdvę apžiūrėti tikslai visai kitokie.

„Man atrodė, jog reikia pakeisti daug baldų, kad butas būtų pavyzdinis kaip muziejuje. Bet paskui pamatėme užsieniečių reakcijas – jiems daug įdomiau šiaip pabūti, pamatyti vaizdą pro langą, domina interaktyvūs dalykai: pakelti telefoną, atidaryti šaldytuvą, įjungti lygintuvą, pasiimti džiovintuvą ir pasidžiovinti. Tokie maži dalykai, kurie butą padaro interaktyvų – tai yra įdomiausia“, – pasakoja L. Marcišauskas.

Svečiai, matydami įvairius daiktus, lieka patenkinti, o daiktų šiame bute tikrai nemažai. Nuotraukos, autentiška virtuvė, servizai, senoji bulvių tarkavimo mašina – viskas čia kuria anų laikų vaizdą ir primena daug kam išgyventą realybę.

„Kai tu paimi skaidrę ir žiūri [į ją] pro aparačiuką, atsijungi nuo viso kito. Gera turėti šias nuotraukas, aš jas galiu parodyti svečiams, kad jie suprastų, kaip viskas atrodė“, – kalba kūrybininkas.

L. Marcišauskas juokiasi: ekologija, tvarumas – dabar populiarūs, ir jis pats daug rūsyje rastų senų daiktų prikėlė antram gyvenimui. Sovietmečiui būdingi baldai tampa madingi tarp žmonių, nenorinčių rinktis dominuojančio skandinaviško interjero. Laikas bėga, mados keičiasi, tačiau viskas sukasi ratu ir grįžta.

Parodykite daiktus, kurie laiko dešimtmečiais, sako pašnekovas. Juk anksčiau būtent tokie ir būdavo kuriami, o dabar daiktai laiko metus ar du. „Tam atsiliepia dizainas. Manau, vėl viskas sugrįžta“, – pažymi L. Marcišauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Būsto, kuriame filmuotas „Černobylis“, savininkai: serialo kūrėjai atkūrė mūsų nuplėštus tapetus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.