Gyvenimas

2019.10.14 11:34

Istorinės avalynės paroda: ką 12–18 a. avėjo aukštuomenė ir eiliniai gyventojai

LRT.lt2019.10.14 11:34

Ar kada pagalvojote, kad mūsų istoriją gali papasakoti batai, kuriuos avime, saugome, dovanojame ar jais puikuojamės? Ką jie pasako apie mus ar žymiai anksčiau gyvenusius žmones, jų darbus, nuostatas ir pomėgius, vyravusią politiką?

Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Gdansko archeologijos muziejumi trečiadienį, spalio 16 d., 18 val. atidaro tarptautinę parodą „200 batų – 700 metų“, kurioje bandys atsakyti į visus šiuos klausimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje vyksianti paroda atskleis, ką nuo 12 iki 18 amžiaus avėjo miesto aukštuomenė ir eiliniai gyventojai, kokios buvo avalynės mados, iš kur jos atėjo, kas darė joms įtaką? Kiekvienas eksponatas papasakos apie to laikmečio Gdansko, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Kernavės gyventojų įpročius ir pomėgius, statusą, sunkius laikus ir meilės istorijas.

Autentiški įrankiai ir batų rekonstrukcijos pristatys batsiuvystės amatą ir jo evoliuciją. Kitas, itin ryškus šios parodos teminis pasakojimas – vaikų avalynė, kuri įvairių kasinėjimų metu aptinkama ypač retai.

„Per unikalius archeologinius radinius papasakosime septynių šimtų metų, penkių skirtingų miestų ir jų gyventojų istoriją, kurioje avalynė tampa liudininku to, kaip keitėsi laikmetis, technologijos, žmonių savimonė ir požiūris į kasdienį kiekvieno šiandien dėvimą apavą – batą“, – parodos žinutę apibūdino Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.

Parodos lankytojas galės apžiūrėti ir pačiupinėti pagal tikrus archeologinius radinius atkurtos avalynės rekonstrukcijas, o specialių edukacijų metu ir ją pasimatuoti. Vyks ir pažintiniai užsiėmimai šeimoms batų tema, ekskursijos-užsiėmimai suaugusiesiems.

„200 batų – 700 metų“ – tai didžiausia tarptautinė archeologinės avalynės paroda Lietuvoje, jos pagrindu tapo vertingiausi archeologiniai radiniai iš Gdansko archeologijos muziejaus ir Lietuvos nacionalinio muziejaus. Pastarojo radiniai – ankstyviausia vilniečių avalynė – specialiai šiai parodai atrinkti, restauruoti ir eksponuojami pirmą kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt