Gyvenimas

2019.10.13 18:55

Mitai ir klaidingi įsitikinimai apie organų donorystę trukdo gelbėti gyvybes

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.13 18:55

Šią savaitę paminėta Europos organų donorystės diena. Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakojo Nacionalinio transplantacijos biuro atstovė Rasa Pekarskienė, organų donorystę mūsų šalyje lydi daug klaidingų mitų. Jai antrino ir savo patirtimi pasidalijo Rimvydas Vekerotas, kuriam prieš 13 metų persodinta širdis.

„Sužinojus, kad reikės persodinti širdį, sunkiausia tai pranešti artimiesiems, – sako R. Vekerotas. – Tada, prieš trylika metų, dar ir pats mažai žinojau apie tai, kas tiksliai yra transplantacija ir kaip viskas vyksta. Didelis stresas, didelė baimė. Supratau, kad artimuosius po truputį reikia su šia mintimi supažindinti. Be to, gydytojai nuolat tobulėja ir kiekviena operacija – puiki patirtis prieš kitas“, – įsitikinęs R. Vekerotas.

Ne tik baimės, tačiau ir kai kurie įsitikinimai kartais sustabdo žmones ir nuo minties, kad jie galėtų tapti donorais. „Dažnai vyresnio amžiaus žmonės mano, jog jie negali turėti donorų kortelės. Jei žmogui yra 75-80 m. pasirašyti sutikimą donorystei jis gali“, – patikina R. Pekarskienė.

Net jei žmogus mano, kad jo organai yra netinkami transplantacijai, nereiškia, kad iš tiesų taip ir yra. Ar organai yra tinkami, paaiškėja po žmogaus mirties atlikus tam tikrus tyrimus.

„Lietuvoje yra persodinta 83-ejų metų žmogaus insktai, išgelbėję net dvi gyvybes. Europoje ir pasaulyje yra transplantuoti ir vyresnių žmonių organai“, – patikina Nacionalinio transplantacijos biuro atstovė.

Daugiau apie mitus, susijusius su organų donoryste – vaizdo įraše (nuo 1.12.05 val.).

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Taksi vairuotojos gyvenimo patirtys: sutinku krūvą malonių žmonių, nes Lietuva – labai graži šalis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.