Naujienų srautas

Gyvenimas2019.10.12 17:12

Liutaras Čeprackas: mūsų virtuvės unikalumas – daugybės kultūrų sintezė

„Gastronomijoje taip pat yra dalykų, kurie kaip ta maža juoda Chanel suknelė, iš mados neišeina“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako virtuvės šefas Liutauras Čeprackas. Jis pasidalijo savo įžvalgomis apie gastronomijoje vyraujančias tendencijas ir pasvarstė, kuo mes, lietuviai, esame unikalūs savo virtuvėje.

„Virtuvės šefo profesija – labai sudėtinga ir netgi sakyčiau, kad viena iš pavojingesnių. Patikėkite, virtuvėje pavojų netrūksta. Be to, darbo tempas ir krūvis toks, kad šiame versle pagyvenusių žmonių mažai.

Aišku, yra dar garbaus amžiaus moterų, kurios iki šiol dirba valgyklose, bet dideliuose restoranuose žmonės neatlaiko tempo. Įdomiausia, kad Vakaruose žmonės virtuvėse dirba daug daugiau nei pas mus Lietuvoje. Pas mus yra slenkantis grafikas, tam tikri darbo valandų apribojimai“, – apie savo darbą pasakoja L. Čeprackas.

Virtuvės generolas – šefas, anot pašnekovo, turi matyti ir kontroliuoti visus procesus virtuvėje, net jei tiesiogiai juose ir nedalyvauja. „Jis turi surikiuosi visą virtuvės personalą taip, kad šis veiktų kaip vienas organizmas. Jei kalbėtume muzikiniais terminais, virtuvės šefas yra ir kompozitorius, ir dirigentas, ir prievaizdas, o kartais ir geras psichologas. Juk maisto kokybė neretai priklauso ir nuo dirbančių žmonių nuotaikos.

„Mes, lietuviai, dar mažai žinomi pasauliui – kol kas užsieniui esame matomi kaip postsovietinė valstybė, todėl kartais jie nesupranta, kad galime gerai gaminti. Užsieniečiai nustemba sužinoję, kad mes galime pasigirti nemenkais pasiekimais, pvz., mokslo srityje ir pan. Tai su maistu yra panašiai, tačiau tereikia luktelti šiek tiek ir mes atsidursime tame pasaulio maisto žemėlapyje“, – svarsto virtuvės šefas.

Esame mažai žinomi, o dažniausiai prisistatome tokiais įdomesniais patiekalais, kaip pvz., cepelinai, nuo kurių kitų kraštų valgytojams neretai sutrinka virškinimas. „Sunku pasakyti, kas iš tiesų yra mūsų virtuvė, o kas ne. Mes unikalūs per savo daugiakultūriškumą, neįtikėtinai gilias tradicijas, per daugybės skirtingų kultūrų sintezę maiste. Pradedant Abiejų Tautų Respublikos istorija, čia gyvenusiais totoriais karaimais, vokiečiais, atvežusiems mums kopūstus, žydų palikimu, Bona Sforza su jos įtaka ir t.t. Visa tai ir daro mus unikaliais savo daugiakultūriškumu lėkštėje ir tradicijose“, – vardija laidos svečias.

Vis dažniau kalbame apie tai, kas yra lietuviška virtuvė, nors, anot L. Čepracko, vis dar tai darome labai paviršutiniškai ir remdamiesi tam tikrais stereotipais.

Gastronomijos mados – kokios jos? „Labai greitai kintančios. Tik neseniai buvo populiari Peru virtuvė, galbūt dabar visi valgys korėjietiškus patiekalus. Tačiau kaip ta maža juoda Coco Chanel suknelė, kuri neišeina iš drabužių mados, taip ir gastronomijoje yra iš mados neišeinančių dalykų ir tam tikrų trumpalaikių tendencijų“, – patikina L. Čeprackas.

Visas pokalbis su juo – vaizdo įraše.

„Labas rytas, Lietuva“ II d. Liutauras Čeprackas apie tai, kaip tampama virtuvės generolu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi