Gyvenimas

2019.10.10 22:01

Garbiname medų, bet tikrus stebuklus daro ir kiti bičių produktai: vieni padės būti sveikiems, kiti – gražiems

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.10.10 22:01

Bitutės prigamina tiek mūsų sveikatai naudingų produktų, tik spėk ragauti. Už jų sunešamas gėrybes turėtume dėkoti kasdien, nors kiekvieną dieną vartoti jų produktų ir nepatartina. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ – naudinga informacija norintiems sustiprinti organizmą be piliulių. Ar žinojote, kad propolis yra pats stipriausias natūralus antibiotikas mūsų geografinėje platumoje?

Būdų, kaip stiprinti visos šeimos imunitetą, yra daug ir įvairių. Vienas iš jų – tiesiog aukso vertės bičių produktai. Tačiau dažnas pamiršta, kad stiprinant imunitetą galima vartoti ne tik medų – bičių produktų yra kur kas daugiau.

„Dauguma iš jūsų naudoja daug vaistų ir maisto papildų, kad būtų sveiki, tačiau mokslininkai teigia, kad alternatyvūs bičių produktai mums gali dovanoti ir grožį, ir sveikatą“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas.

Be medaus, bičių produktai yra šie:

– žiedadulkės,

– bičių duonelė,

– propolis (bičių pikis),

– bičių pienelis,

– vaškas,

– korys su medumi.

Laidos viešnia, gydytoja, habilituota mokslų daktarė ir gydymo bičių produktais žinovė Dalia Stasytytė-Bunevičienė sako, kad iš viso bičių produktų yra apie 15. Ji gydymą bičių produktais tyrinėja jau daugiau nei 30 metų ir tikina, kad daugelio bičių produktų nereikia vartoti kiekvieną dieną, kaip neretas yra įsitikinęs.

„Bičių produktai yra tobuli. Kalbant apie biologinę grandinę, apie kurią nelabai seniai pradėjo kalbėti sporto medikai, įsivaizduokite, kad vaistus žmogaus organizmas įsisavina iki 30 proc., maistą – tarp 20 ir 40 proc., vaistingųjų augalų sudedamąsias dalis – iki 70 proc., o bičių produktus žmogaus ir gyvūno organizmas įsisavina beveik 100 proc.“, – įdomiu faktu dalijasi gydytoja.

Viskas, kas organizme vyksta natūraliomis sąlygomis, padedant žiedadulkėms gali vykti greičiau, lengviau, nepaliekant šalutinių medžiagų.

Tačiau, anot jos, tai gerai tik iš vienos pusės – sveikatos. Iš kitos pusės – turime sekti, kiek šių produktų suvartojame, kad jie sutektų maksimalią naudą.

„Profesorius Jonas Balžekas, kurį gerai prisimena visi bitininkai, sakydavo, kad bičių produktus reikia vartoti taupiai ir prisiminti, kaip sunkiai juos bitelės pagamina“, – kalba D. Stasytytė-Bunevičienė.

Bičių produktai gali padėti stiprinti visos šeimos narių imunitetą, padėti atgauti jėgas po įvairių ligų. Visgi daktarė pažymi – dėl to, kad medus yra labai koncentruotas, biologiškai aktyvus produktas, jis vaikams iki 3 metų turėtų būti duodamas atsargiai.

„Daugelis kitų bičių produktų, kaip bičių duonelė, žiedadulkės, gali būti duodami vaikui tada, kai jis to pageidauja, kaip sveikatą stiprinanti priemonė. Kalbant apie labai nedidelius vaikus, jeigu jo mitybos racione kažko tikrai trūks, jam bičių produktai tiks: tinkamai dozuotas žiedadulkių kiekis, galbūt keli grūdeliai bičių duonelės. Jeigu vaikas didesnis – mišinukas su medumi“, – sako ji.

Visgi būna situacijų, kai vaikams bičių produktai ypač gali padėti, pavyzdžiui, kai reikia paskatinti augimą, sustiprinti vaiko organizmą po ligos. Pasak habilituotos mokslų daktarės, tokiais atvejais pasitarus su pediatru puikiai tiks bičių pienelis.

Žiedadulkės stiprina imunitetą

Pasak A. Unikausko, žiedadulkės – galingas antioksidantų, vitaminų ir mineralų kompleksas. Ir nors žiedadulkės po medaus atrodo pats paprasčiausias produktas, iš tiesų yra labai sudėtingas, pažymi D. Stasytytė-Bunevičienė.

„Viskas, kas organizme vyksta natūraliomis sąlygomis, padedant žiedadulkėms gali vykti greičiau, lengviau, panaudojant mažiau gyvybinės energijos ir nepaliekant šalutinių medžiagų, metabolitų, tarpinių produktų. Organizmas ne tik išsaugo visas funkcijas, bet ir lieka švaresnis“, – apie žiedadulkių naudą kalba daktarė.

Bičių duonelė šalina nuovargį ir saugo nuo radioaktyvių spindulių poveikio

Profesoriaus A. Unikausko teigimu, bičių duonelė išties mažina spinduliuočių sukeltus pažeidimus ir iš organizmo valo įvairią chemiją, kurios gauname su oru, maistu, gėrimais, skalbikliais ir valikliais.

„Bičių duonelė papildo organizmą, suriša reikalingas medžiagas, ypač sunkiuosius metalus ir radioaktyvias medžiagas. Vien dėl to organizmas funkcionuos geriau. Mūsų vegetacinė sistema miegant atsigaus labiau, nebus nuovargio, žmogus bus žvalus. Visa energija bus skirta normaliems, o ne patologiniams procesams organizme vykdyti“, – pasakoja D. Stasytytė-Bunevičienė.

Ji taip pat pažymi, kad toksines medžiagas labai gerai suriša medus, ištirpintas vandenyje, ypač, jeigu, pavyzdžiui, apsinuodijote.

Bičių pikis mūsų geografinėje platumoje yra pats stipriausias natūralus antibiotikas, stipresnio už jį nėra.

„Visos medžiagos, kurios yra ir meduje, ir bičių duonelėje, turėtų patekti į kraują iš karto burnoje. Vadinasi, procesas vyksta nepaprastai greitai“, – sako bičių produktų tyrinėtoja.

Propolis – pats stipriausias natūralus antibiotikas

Didžiausia propolio nauda, kaip teigia daktaras, yra antibakterinis ir priešvirusinis poveikis. O pasak laidos viešnios, sveikam žmogui tinkamai perfiltruotas propolis negali pakenkti. Vis dėlto asmenims, turintiems kepenų problemų, propolį reikėtų vartoti ypač atsargiai.

„Bičių pikis mūsų geografinėje platumoje yra pats stipriausias natūralus antibiotikas, stipresnio už jį nėra, bet jį reikia tinkamai paruošti ir tinkamai vartoti“, – svarbia informacija dalijasi gydytoja.

Bičių pienelis – jaunystės eliksyras

„Bičių pienelis reguliuoja senėjimo procesus bei hormonų pusiausvyros sutrikimus: stiprina lytinį pajėgumą, mažina menopauzės simptomus“, – pasakoja A. Unikauskas.

Jam pritaria ir D. Stasytytė-Bunevičienė – pasak jos, bičių pienelis yra vienas iš lengviausiai mums prieinamų produktų, pasižyminčių hormonų reguliaciniu veikimu.

Sveika kramtyti vašką

Apie vaško kramtymą žinoma labai nedaug, nors tai saugo nuo paradontozės ir papildo organizmą vitaminu A.

Virškinimo sistemos gleivinė veikiant vaškui atsistato, nes jame yra daug įvairių biologiškai aktyvių medžiagų.

Visgi D. Stasytytė-Bunevičienė pažymi, kad kramtomas vaškas turi būti pačios aukščiausios kokybės, geriausiai – tų pačių metų, nes tada jame bus labai daug įvairių aktyvių medžiagų, kurios mums reikalingos. Ji taip pat pažymi, kad vašką gamina pačios jauniausios bitės darbininkės.

Vaškas, patekęs į mūsų burną, jeigu vyksta kramtymo procesas, įjungia vegetacinės nervų sistemos, t. y. autonominės nervų sistemos, dalies funkcijas, kurios iš karto suaktyvina visų virškinimo liaukų veiklą: padidėja seilių, kasos sekreto, skrandžio sulčių kiekis, padaugėja motorikos fenomenai, taip pat tai padeda daugybei kitų sričių, taip sako bičių produktų žinovė.

„Reikėtų pusės arbatinio šaukštelio dydžio gabalėlį ar keletą gabalėlių kramtyti 10–12 minučių. Jeigu burnoje yra problemų, atsiras daug seilių. Šitas seiles reikėtų išspjauti todėl, kad burnos gleivinė valosi. Po to išspjauti ir gerai išskalauti burną. Esant problemoms ir ligoms tą reikėtų daryti bent jau 3–4 kartus per savaitę kokį mėnesį ar ilgiau“, – kaip kramtyti vašką aiškina specialistė.

Tačiau tai galima daryti ir ne sergant kokiomis nors ligomis, o siekiant pakoreguoti savo medžiagų apykaitos procesus, pavyzdžiui, kad kristų svoris, tą galima daryti keletą kartų per savaitę, tik kramtyti šiek tiek trumpiau, o kai vaškas burnoje pasidaro baltas ir trapus kaip popierius, tiesiog jį nuryti.

„Virškinimo sistemos gleivinė veikiant vaškui atsistato, nes jame yra tikrai daug įvairių biologiškai aktyvių medžiagų. Tais atvejais verta nuryti ir seiles“, – pasakoja D. Stasytytė-Bunevičienė.

Tad rūpinkitės savimi ir nepamirškite, kad gamta ir bitutės mums labai dosnios, pažymi A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše. Taip pat žiūrėkite siužetą iš bityno.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kad visa šeima būtų stipri: bičių produktai – ir sveikatai, ir grožiui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt