Gyvenimas

2019.10.08 22:05

Daktaras Unikauskas pasakė, kodėl verta laiką leisti su anūkais: laidoje viešėjo būrys jo vaikaičių

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“2019.10.08 22:05

„Laidą senelis veda labai profesionaliai, tik rengiasi kitaip nei namuose“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alvydo Unikausko anūkai, apsilankę LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ studijoje. Kol daktaras pasakojo, kaip bendravimas su anūkais veikia senelių sveikatą, jo vaikaičiai papasakojo, koks yra senelis Alvydas, ir kaip leidžia laiką drauge.

„Seneliai, kurie rūpinasi savo anūkais, gyvena mažiausiai penkeriais metais ilgiau, rodo mokslininkų tyrimai. Bendravimas su mažaisiais senelių gyvenimą gali pailginti ir dešimtmečiu, tačiau svarbu pabrėžti, kad tai galioja tik seneliams, kurie anūkus prižiūri kartais, o ne tiems, kurie jų prižiūrėti eina kasdien lyg į darbą“, – sako Alvydas Unikauskas. Be to, jis sako, kad buvimas su vaikaičiais turi ir daugiau įvairių privalumų.

Kalbėdamas apie anūkų poveikį senelių sveikatai, gydytojas į laidą pasikvietė ir būrį savųjų. „Šie šeši anūkai – dukros vaikai. Iš viso turiu devynis“, – patikslino gydytojas, glausdamas savo mažuosius.

Jaunėlis Mintautas, kuriam vos pusmetis, savo brolį ir sesutes smalsiai stebėjo įsitaisęs savo mamai Laurai ant kelių. „Seneliai niekada nebūna griežti“, – šypsosi A. Unikausko dukra ir sako, jog tėtis turėdamas laisvo laiko visuomet stengiasi užsukti ir pabūti su vaikais.

Ar jis griežtas? „Nežinau, pamenu, kad jei gaudavau devynis, jis tiesiog paklausdavo, kodėl ne dešimt“, – prisimena daktaro dukra. Kad senelio apsilankymai visuomet yra šventė mažiesiems, patikina ir žentas Mažvydas.

Ir mažieji vienbalsiai teigia, kad leisti laiką su seneliu Alvydu jiems labai smagu. Drauge jie žaidžia stalo žaidimus, kartais senelis palepina nupirkdamas ledų, o per šventes ir pinigėlį padovanoja. „Jis labai dosnus“, – patikino vienas vaikaičių.

Dar anksčiau portalui LRT.lt daktaras yra pasakojęs, kad labiausiai jam patinka žaidimas, kai per minutę anūkai turi mintinai atlikti kokius nors aritmetinius skaičiavimus, pavyzdžiui, triženklį skaičių padauginti iš dviženklio ar pan. „Ir jiems visai neblogai sekasi“, – tąkart džiaugėsi senelis. Laidoje jis prisipažino, kad savaisiais labai didžiuojasi, o buvimas su jais – vienas malonumas.

Tiesa, senelis sako, kad anksčiau vaikams nupirkdavo saldainių, tačiau dabar to nebedaro: „Anksčiau pirkdavau anūkams saldainius, bet jau nebe. Dabar nuperku ledų. Tai savotiškas nusikaltimas, tačiau kitaip jie manęs nesuprastų."

Nors anūkai prisipažįsta kasdien nežiūrintys senelio vedamos laidos, jų manymu senelis laidą veda labai profesionaliai. „Tik namuose būna kitaip apsirengęs“, – pastebi mažieji.

A. Unikauskas laidoje pasakoja, kad buvimas su seneliais turi teigiamą poveikį senelių sveikatai ir gali pailginti jų gyvenimo trukmę, tačiau tai negalioja seneliams, kurie anūkų prižiūrėti eina kasdien lyg į darbą.

„Žinome, kad auklėti ir prižiūrėti vaikus ne visada lengvas užsiėmimas, todėl seneliai, kuriems užkrauta kasdienė atsakomybė už anūkų priežiūrą ir ugdymą – patiria daugiau žalos, nei naudos. Tiesa, yra ta, kad vaikus auginti turi jauni žmonės“, – sako gydytojas.

Tačiau seneliai, kurie anūkus mato maždaug kartą per savaitę, anot daktaro, gali džiaugtis daugybe įvairių privalumų.

– Bendravimas su anūkais gerina atmintį.

– Būdami su anūkais vyresni žmonės priversti užsiimti aktyvesne veikla. Judėti būtina bet kokiame amžiuje, o būdami su anūkais seneliai retai kada sėdi ant sofos, jie dažniau tampa išsekę iš nuovargio, iš fizinio nuovargio pabuvę su anūkais. Tad judėjimas naudingas tiek vaikui, tiek jo seneliui, su sąlyga jeigu senelis neišsekinamas iki paskutinės stadijos.

– Buvimas su anūkais sumažins riziką susirgti depresija. Kuo glaudesnis anūkų ir senelių ryšys, tuo geresnė jų abiejų emocinė sveikata.

– Įsitraukimas į anūkų veiklą padeda jūsų smegenims. Vaikai senelius moko įvairių galvosūkių ir žaidimų, tad seneliai priversti įsiminti kažką naujo. Tam tinka ir anūkų pamokos naudotis technologijomis. Šiais laikais tai ypač aktualu.

– Jeigu turite anūkų ir su jais noriai draugaujate – jūsų imunitetas bus stipresnis. Būdami su jais, greičiausiai, dažniau laikotės už rankų, dažniau apsikabinate, o žmogiški prisilietimai mažina uždegimus sukeliančių ląstelių ir didina baltųjų kūnelių, kurie kovoja su infekcijomis kiekį.

– Tyrimai rodo, kad Europoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose vienišumą patiria nuo 10 iki 30% pagyvenusių žmonių. Senstant prarandamas ryšys su draugais ir kitais šeimos nariais, tad anūkai puikus priešnuodis prieš socialinę izoliaciją ir vienatvę. Jie suteikia priklausymo ir atsakomybės jausmą, tad yra puikus būdas palaikyti pagyvenusių žmonių savivertę.

– Anūkai skatina daugiau rūpintis savimi.

– Anūkai ne tik gelbsti nuo vienatvės, bet jie ir aktyvina socialinį gyvenimą. Jūs galite bendrauti ne tik su vaikais, bet ir su kitais seneliais.

Visas A. Unikausko pokalbis su šešis anūkus turinčia verslininke Sabina Repčenkiene bei visi anūkų priežiūros ypatumai – laidos įraše.

Ypatingas momentas „Klauskite daktaro“ laidoje: studijoje – Alvydo Unikausko anūkai! Ar daktaras – dosnus senelis?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.