Gyvenimas

2019.10.09 22:07

Gardus širdies vaistas – gudobelė – gesina gaisrus organizme ir gelbsti nuo plaukų slinkimo

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.10.09 22:07

Nebūtina pirkti vaistų, kad padėtumėte savo širdžiai. Ryškios ir gardžios gudobelės ne tik sumažins kraujo spaudimą, bet ir padės nurimti, atsipalaiduoti, užmigti. Be to, kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas, nereikia laukti, kol širdis apie save praneš – gudobeles vartokite profilaktiškai.

Gudobelė – nuo seno Lietuvoje žinomas augalas, turintis galią pagerinti žmogaus sveikatą ir savijautą. Gudobelių vaisiai koreguoja kraujospūdį, mažina riebalų kiekį kraujyje, skatina plaukų augimą, be to, yra tikrai skanūs!

„Medicinoje šis augalas žinomas nuo seno. Iš gudobelių gaminami sirupai, ekstraktai, užpilai ir tabletės širdies darbui gerinti“, – teigia A. Unikauskas.

Mažina kraujospūdį, padeda esant širdies nepakankamumui

Pasak laidos viešnios, žinomos Lietuvos žolininkės Jadvygos Balvočiūtės, gudobelės gerina širdies raumens darbą, padeda nuo aritmijos, tachikardijos, mažina kraujo spaudimą ir veikia raminančiai.

„Gerai pavartoti ilgesnį laiką, tada jos tikrai labai padeda sutvarkyti arterinį kraujo spaudimą“, – sako ji.

Žolininkė pataria pavasarį prisirinkti gudobelių žiedų, juos susidžiovinti ir, kai jaučiate, kad reikia padėti savo širdžiai, užplikius vandeniu gerti. Vienam arbatos puodeliui pakanka arbatinio šaukštelio, o jei darotės visai dienai – naudokite valgomąjį šaukštą džiovintų gudobelės žiedų.

Šlapimo pūslės uždegimo neišgydys, bet padės greičiau sveikti ir pasirūpins, kad liga mažiau paveiktų širdį.

„Lygiai taip pat galime prisirinkti gudobelių vaisių. Ypač vietinių rūšių vaisiai būna iki tol, kol juos nulesa paukščiai“, – pažymi laidos viešnia.

Anot jos, vaisius taip pat reikėtų sudžiovinti, tada juos sumalti ir, esant poreikiui, užplikyti ir vartoti jų arbatą.

Kaip teigia A. Unikauskas, gudobelė stiprina ir sveiką širdį – juk profilaktiškai rūpintis širdimi niekada nėra per anksti. Ir J. Balvočiūtė pabrėžia, kad jaunas žmogus gali suvalgyti stiklinę ar net dvi gudobelių uogų per dieną.

Gausios antioksidantų

Šių medžiagų gudobelėse – daug. Antioksidantai tiesiog šluoja iš organizmo toksinus, juos neutralizuoja ir stabdo senėjimo procesus, tikina profesorius.

Padeda kovoti su uždegimais

Gudobelės tiesiog gesina gaisrus mūsų organizme, nes padeda kovoti su uždegimais, sako daktaras.

„Šlapimo pūslės uždegimo neišgydys, bet padės greičiau sveikti ir pasirūpins, kad liga mažiau paveiktų širdį“, – kalba medikas.

Anot žolininkės, gudobelės savo vaisiuose kaupia ir eterinių aliejų, ir rauginių, ir kitokių medžiagų, tad padeda gydyti skrandžio uždegimus, reguliuoja skrandžio rūgštingumą, kas labai dažnai žmonėms trukdo pasveikti.

Gudobelės turi elementų, dėl kurių trūkumo mums kartais ima slinkti plaukai: cinko, vario, seleno.

Ji teigia visada drąsiai siūlanti gudobeles žmonėms, kurie turi problemų su skrandžiu. Be to, šis augalas padeda ir kasai, ir kepenims, ir kitiems virškinimo sistemos organams.

Padeda išvengti plaukų slinkimo

Kai sako J. Balvočiūtė, gudobelės turi labai daug mikroelementų ir makroelementų, taip pat visų elementų, dėl kurių trūkumo mums kartais ima slinkti plaukai: cinko, vario, seleno.

Nuo plaukų slinkimo galvos plaukus galima ištrinkti koncentruota arbata, į kurią įeitų gudobelės žiedai, galima įdėti ir ajerų, tujų, kanadinių šiušelių, varnalėšų, dilgėlių. Ištrinkus plaukus tokia arbata reikėtų galvą aprišti rankšluosčiu ir taip pabūti apie 2–3 valandas, po to plaukus išplauti, taip aiškina žolininkė.

Tiesa, pirmą kartą pakaks palaikyti arbata ištrinktus galvos plaukus vos valandą – stebėkite, ar šis koncentratas jūsų nedirgina.

Mažina nerimą

Pasak A. Unikausko, gudobelės veikia raminamai, todėl tinka, jei esate įsitempę, suirzę, negalite atsipalaiduoti ir užmigti, o žolininkė priduria, kad gudobelės gali padėti net nuo migrenos.

J. Balvočiūtė rekomenduoja gudobelių arbatą gerti prieš miegą, o jeigu į ją įdėsite ir apynio spurgelį, tai tada garantuotai gerai užmigsite.

„Gudobeles labai lengva įtraukti į savo kasdienį meniu: galima valgyti uogas, gaminti arbatas. Nebūtina pirkti pagamintą farmacijos produktą“, – kalba A. Unikauskas.

Tačiau jis pažymi – kaip visada svarbus saikas. Be to, jeigu vartojate vaistus nuo širdies ir nuspręsite gudobelių arbatos gerti kasdien, pasitarkite su jus prižiūrinčiu gydytoju: gali būti, kad nemažai gudobelių jau kasdien vartojate, nes jų yra vaistuose.

Plačiau – laidos įraše. Taip pat žiūrėkite siužetą iš botanikos sodo ir labiau susipažinkite su šiomis netikėto skonio uogomis.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Gudobelės – ne tik skanios uogos, bet ir neįkainojamas širdies ligų priešas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt