Gyvenimas

2019.10.08 15:23

Papuošalų-transformerių kūrėja skatina puoštis atsakingai

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.10.08 15:23

Kas pirmiausia šauna į galvą išgirdus žodį „transformeriai“? Daugeliui, turbūt, mokslinės fantastikos kino filmai apie kariaujančias mašinas. Bet susipažinkite su Laura Šiugždine, kuri kuria besitransformuojančius papuošalus ir taip siekia atkreipti dėmesį į aplinkos apsaugą.

Nors ilgą laiką sukosi mados versle, tik prieš daugiau nei 4-erius metus L. Šiugždinė pasuko juvelyrikos link. Iš pradžių – privačios pamokos Lietuvoje, vėliau – studijos Italijos mieste Florencijoje, kuri, pasak pašnekovės, privertė į papuošalus pažvelgti kitaip.

„Florencijoje išmokau ieškoti išskirtinumo. Neužtenka padaryti tiesiog žiedą, nes visi tai daro. Mus net išsiųsdavo į miestą pasivaikščioti ir visą dieną fotografuoti. Galiausiai pasižiūrėdavome, kokių nuotraukų padarėmė daugiausiai – tai padėdavo atrasti stipriąsias savo puses ir sužinoti, kas traukia – gamta, daiktai. Taip man ir kilo mintis kurti transformerius“, – sako L. Šiugždinė.

Naujausia L. Šiugždinės kolekcija – papuošalai-transformeriai. Taip juvelyrė sako siekianti atkreipti dėmesį į aplinkos apsaugos problemas ir skatina puoštis atsakingai.

„Transformerius aš noriu daryti dėl keleto priežasčių. Žmonės dažnai prisiperka daugybę žiedų, auskarų. Todėl man kilo mintis sukurti papuošalus, kurių dalį nukabinus, juos būtų galima nešioti dieną, o užsikabinus – vakare. Noriu, kad būtų galima papuošalą keisti, dėti ant kitų kūno vietų, o ne atidėti į šalį“, – sako papuošalų kūrėja.

Kūrėjos darbai keitėsi nuo mezginių iš vielos iki masyvių, akį traukiančių juvelyrikos dirbinių. Niekada nemėgusi minimalistinių aksesuarų, Laura dar prieš pradėdama kurti sako žinojusi, kad jos papuošalai bus skirti drąsioms, nebijančioms keistis moterims.

„Mano kuriamų papuošalų stilistika vystėsi įdomiai. Nemėgstu minimalistikos. Kai pradėjau kurti, tvirtai sakiau – niekada nedarysiu mažų papuošalų, nes daug kas juos daro. Todėl pradėjau nuo didelių formų, tačiau daug kas keitėsi: netrukus supratau, kad masyvių apvalių auskarų forma yra visiems žinoma, tad ėmiau žaisti su faktūromis“, – kaip plėtojo papuošalų stilistikos idėją pasakoja L. Šiugždinė.

Anot jos, ji beveik nekuria lygių formų papuošalų. „Formas išdirbau iki tiek, kad man pačiai smagu į tuos papuošalus žiūrėti. Kiekvienas papuošalas pavyksta kitoks“, – džiaugiasi kūrėja.

Juvelyrei svarbu funkcionalumas, estetika, kokybė ir, žinoma, grožis. Įkvėpimo ji semiasi iš gamtos – autorės kūriniuose atkartojamos natūralios gamtos faktūros, formos. „Gal todėl norisi atiduoti duoklę ir aplinkosaugai", – sako L. Šiugždinė.

„Juvelyro kuriami darbai patys savaime nėra ekologiški. Tad vienintelis dalykas, kuo galima bandyti saugot pasaulį – neprisipirkti nereikalingų daiktų. Žinutė, kurią ir paleidžiu su savo kolekcija, yra ta, kad papuošalą galima pirkti vieną, atliekantį kelias funkcijas. Jei žiedas gali tapti apyranke, gal tada nereikia pirkti daug daiktų“, – pasakoja L. Šiugždinė.

Juvelyrė sako nuolat sekanti tendencijas, tad kurdama ji atsižvelgia į tai, kas bus populiaru visame pasaulyje. Ji pastebi, kad ir moterys, ir vyrai Lietuvoje kur kas drąsesni nei prieš 5-erius metus. Juvelyrė įsitikinusi – dabar iš mūsų pasimokyti gali visas pasaulis.

Išsamiau – reportaže (nuo 15.20)

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Turite nenaudojamą palėpę? Jonas ir Donata Stonkai ragina – įsirenkite poilsio oazę!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt