Gyvenimas

2019.10.04 13:22

Sekdamas Gretos Thunberg pavyzdžiu vengras metė darbą ir ėmė valyti Tisos upę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.04 13:22

Gretos Thunberg pavyzdys priminė, kad ir vienas gali būti lauke karys. Vengrijoje panašų pavyzdį parodė atkaklus jaunas vyras, vienas pats nusprendęs išvalyti Tisos upę nuo šiukšlių.

Po Dunojaus Tisa yra antra pagal dydį upė Vegrijoje. Ji atiteka iš Ukrainos ir įteka į Dunojų Serbijoje. 32-ejų Bence`as Pardy nusprendė tapti šios upės gynėju ir švarintoju.

„Netoliese, mažame kaimelyje turėjome vasarnamį, kuriame leisdavome vasaras. Tais laikais šiukšlių nebuvo, nes tiek daug nešiukšlindavome ir nebuvo visos tos plastikinių indų beprotybės“, – sako upės švarintojas.

Deja, dabar upėje gausu pačių įvairiausių, daugiausia plūduriuojančių plastiko šiukšlių. Jauno vengro teigimu, dauguma jų pasirodo po liūčių, kai vanduo paplauna Ukrainos pusėje esančius savartynus.

B. Pardy su kitais gamotsauga besirūpinančiais draugais suorganizavo didelę talką upei švarinti. Tada jiems pavyko surinkti net 11 tonų visokių atliekų.

„Kai pamačiau, kiek daug dabar čia šiukšlių, buvau šokiruotas. Daugybę jų turėjome palikti, nes nesugebėjome visko surinkti. Tada nusprendžiau, kad grįšiu ir pratęsiu darbą“, – sako vyras.

Atsisakęs barmeno darbo Budapešte, jis persikraustė į nedidelį vietos miestelį, apsigyveno turistinėje priekaboje ir dabar dirba Tisos upės valytoju.

Pasibaigus pinigams, vyras soocialiniuose tinkluose prašo žmonių pagalbos. Jie jo projektą paremia ir taip B. Pardy gali išlaikyti save ir nedidelę motorinę valtį.

„Manau, visu greičiu lekiame tiesiai į prarają. Galvojame, kad galime atskirti save nuo gamtos, kad tai, ką darome, neturės pasekmių. Jau daug metų esame didelėje bėdoje, bet vis vien piniginiai reiklalai tebėra svarbesni nei susitvarkyti aplinką“, – sako vyras.

B. Pardy laiko save optimistu, nors, jo nuomone, reikia gerokai rimtesnių pastangų, kad gamostaugos reikalai tikrai pajudėtų pirmyn.

Jis pats per pastaruosius tris mėnesius ištraukė iš Tisos teik šiukšlių, kad joms sukrauti prireikė beveik 500-ų didelių maišų.

Išsamiau – reportaže (nuo 1.50)

Žinios. Užkrėtė Gretos Thunberg elgesys: jaunuolis Bence`as Pardy savanoriškai renka šiukšles iš antros didžiausios Vengrijos upės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt