Naujienų srautas

Gyvenimas2019.10.01 10:30

Dizainerių sukurtus baldus pasigaminkite patys: nemokami brėžiniai – internete

Ar norėtumėte pats pasigaminti dizainerio sukurtą baldą? Ar bent jį susirinkti ir suteikti jam norimą spalvą? Nuo šiol tai taps įmanoma – lietuvių dizaineriai jungiasi prie atviro dizaino judėjimo ir netrukus internete žada nemokamai paskelbti savo kūrinių brėžinių.

Dizaineris Nauris Kalinauskas pirmasis Lietuvoje – 2007-iaisiais gavo dizaino „oskarą“- „Red dot“ apdovanojimą už minkštų baldų seriją „Logo“. Per beveik dvidešimt metų sukurtų baldų ir interjerų dizaineris nebesuskaičiuoja, tačiau atskleidžia, kad dalis brėžinių taip ir guli stalčiuje. Tiesa, netrukus pagal juos pagaminti daiktai gali išvysti dienos šviesą – dizaineris dar su keliais kolegomis nusprendė savo kūrinių brėžiniais pasidalyti viešai ir nemokamai internete.

Lietuvoje dizainerių kūrinių dovanojamos idėjos – naujiena, tačiau kai kuriose šalyse, anot N.Kalinausko, tokios tendencijos vis stiprėja.

Vadinamąjį atviro dizaino judėjimą dar dvidešimtojo amžiaus pradžioje pradėjo olandas Gerittas Rietveldas, viešai pasidalijęs savo brėžiniais, pagal kuriuos ir šiandien galima patiems pasigaminti jau ikoniniais tapusius baldus.

Dizaineriai su brėžiniais pateiks ir medžiagų bei gamintojų, kurie gali pagaminti norimą baldą ar jo komponentus, rekomendacijas. Jie įsitikinę – pridėjus savų rankų darbo, baldas tampa pigesnis finansiškai, bet brangesnis emociškai.

Prie lietuviško atviro dizaino judėjimo prisijungęs dizaino magistratūros studentas Justinas Dadonas tikina – idėjoms įgyvendinti puikiai pasitarnauja naujosios technologijos – štai sulūžusi ar trūkstama plastiko baldo detalė gali būti atspaudžiama buitiniu 3D spausdintuvu.

Atviras dizainas, teigia pašnekovai, suteikia galimybę vartotojui pačiam tapti kūrėju. Pamatyti iš arti ir pabandyti praktiškai jie pakvies poryt prasidedančioje parodoje „Baldai. Interjeras. Dizainas“ Vilniuje.

Daugiau – vaizdo įraše (nuo 14.50 min.).

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Seksualinis priekabiavimas Lietuvos mokyklose vis dar opi problema: bendraklasius mergaitėms tenka nuolat keisti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi