Gyvenimas

2019.10.01 10:33

Patarimai perkantiems būstą: pagalvokite ir apie tai, ko jums nereikia

LRT.lt2019.10.01 10:33

Naujo būsto pirkėjai dažnai pasiduoda emocijoms ir neįvertina aplinkybių visumos, nepagalvoja apie galimus pokyčius jau artimiausioje ateityje, – pagrindines pirkėjų klaidas vardija nekilnojamojo turto projektų bendrovės atstovė Vaida Šidlauskienė. Anot jos, nemažai problemų iškyla į paviršių tik tada, kai naujakuriai jau būna įsigiję nekilnojamąjį turtą, rašoma pranešime spaudai.

Neviršykite savo finansinių galimybių

Dažniausiai pirkėjai stengiasi atkreipti dėmesį tik į tokius pagrindinius kriterijus kaip kaina, vieta, plotas, išplanavimas, statybinių medžiagų kokybė. Bet nemažiau svarbu ir kai kurie kiti dalykai.

„Renkantis būstą reikėtų susirašyti gaires ne tik, ko jums reikia, ko jūs ieškote, bet ir kas jums netinka, ko reikia vengti. Pirmiausia reikia realistiškai įvertinti savo finansines galimybes.

Pavyzdžiui, verta permąstyti, ar tikrai jums reikia būsto pačiame centre. Reikia nepamiršti, kad centras turi ir kai kurių kitų minusų – tai gali būti pakankamai triukšminga vieta, gali varginti transporto spūsčių ir parkavimo problemos“, – sako nekilnojamojo turto projektus įgyvendinančios bendrovės „Centromera“ atstovė V. Šidlauskienė.

Anot jos, įtilpti į priimtiną biudžetą gali padėti ir suvokimas, kad gal nereikia, jog miegamojo dydis būtų 20 kv. m, nes jį įrengti kainuos dvigubai daugiau nei 11 kv. m miegamąjį, kuriame tilps ir lova, ir drabužinė.

„Dar kiti svajoja apie rūsį, bet ar tikrai turėsite ten ką laikyti? Kažin ar konservuosite daržoves žiemai. O sezoniniams daiktams pasidėti užteks sandėliuko ir pačiame bute“, –pavyzdžius dėstė V. Šidlauskienė.

Kas svarbiausia šeimoms?

Jaunos šeimos dažnai nori namo užmiestyje, nes įsivaizduoja, kaip puiku bus tokioje vietoje auginti kūdikį: grynas oras, ramybė, pasivaikščiojimai gamtoje.

Tačiau reikia pagalvoti, kad jau po 2–3 metų teks kasdien įveikti nemažus atstumus važiuojant į darbą, darželį, apsipirkti, tvarkyti kitokių reikalų. Vėliau vaikas ims lankyti mokyklą, būrelius, kitus užsiėmimus.

Be to, verta apmąstyti, ar tikrai turėsite laiko ir noro nuolat prižiūrėti didelį namo kiemą.

V. Šidlauskienė šeimoms, auginančioms ar planuojančioms auginti vaikus, pataria atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius aspektus: ar aplink esanti teritorija saugi, ar šalia yra vaikų žaidimų aikštelių, ar kiemas ir takai gerai apšviesti, ar iš viso yra takai, kuriais bus galima stumti vežimėlį. Kokie objektai įsikūrę kaimynystėje, kaip arti yra darželis ir mokykla. Taip pat reikia nepamiršti, kad vaikas turėtų turėti atskirą kambarį.

Renkantis būstą pašnekovė pataria padaryti paprastą dalyką – susirašyti dominančius projektus, nusistatyti svarbiausius kriterijus ir ties kiekvienu projektu žymėtis pliusus ir minusus.

Rinkitės patikimą bendrovę

Dar vienas labai svarbus dalykas renkantis būstą – NT projektą plėtojanti įmonė ir jos patikimumas.

„Svarbu pasidomėti, kiek metų įmonė veikia, kaip buvo įgyvendinti jos ankstesni projektai. Ar buvo laikomasi statybos terminų, ar galutinis rezultatas atitiko vaizdus vizualizacijose, kokie yra klientų atsiliepimai“, – pasakoja V. Šidlauskienė.

Patikimos bendrovės paprastai pasirūpina visų patogumų – elektros, dujų, vandens – įvedimu, taip pat ir juridine statybos užbaigimo dalimi bei neužkrauna šių sudėtingų rūpesčių pačiam pirkėjui.

Ką gaunate už kainą, kurią mokate?

V. Šidlauskienė taip pat pataria kruopščiai išsiaiškinti, ką gausite už mokamą kainą – kokio lygio perkamo būsto apdaila, ar yra gerbūvis, infrastruktūra, papildomos naudos.

„Įsivaizduokite, kad įsigijote kotedžą, iki kurio veda žvyrkelis. Atrodo, tik 700 m, bet pakloti asfaltą kainuos labai daug. Jei nėra apšvietimo, vaizdo kamerų – greičiausiai teks „mestis“ visiems naujakuriams. Nesutvarkyta aplinka, nėra vejos – vėl teks mokėti papildomai.

Tai reiškia, kad planuota būsto kaina gali išaugti iki 20 procentų ar netgi daugiau, ir pinigai, numatyti baldams, nukeliaus bendrojo gerbūvio kūrimui“, – apie galimas nemalonias situacijas perspėjo V. Šidlauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.