Gyvenimas

2019.09.28 09:36

Tarptautinė pasiutligės diena: su šia mirtina liga Europoje kovojama efektyviai, bet grėsmė išlieka

Valentina Gudienė, ELTA, LRT.lt2019.09.28 09:36

Kasmet rugsėjo 28-ąją pasaulyje minima Tarptautinė pasiutligės diena. Nors susirgimai šia pavojinga liga Lietuvoje jau tampa retu reiškiniu, tačiau pasiutligės grėsmė žmonėms ir gyvūnams visuomet išlieka. Minint šią dieną, pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT), siekiama didinti visuomenės supratimą apie pasiutligės grėsmę bei prevencijos svarbą.

Pasaulinei pasiutligės dienai paminėti daugelyje Lietuvos miestų iki pat spalio 19 dienos vyksta renginiai, kurių metu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinių skyrių specialistai konsultuoja gyvūnų apsaugos ir gerovės klausimais.

Minėdami šią dieną privatūs veterinarijos gydytojai, veterinarinės klinikos ir kai kurios savivaldybės organizuoja naminių augintinių vakcinacijos nuo pasiutligės akcijas.

Pasiutligės atvejai tarp žmonių, kaip skelbia Pasaulio sveikatos organizacija, Europos regione neberegistruojami.

Tačiau infekcija tebėra paplitusi Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos žemynuose. Didžiausi sergamumo rodikliai tarp suaugusiųjų ir vaikų registruojami Azijos žemyne, ypač Indijoje.

Mūsų šalyje paskutinis mirties atvejis nuo šios ligos, kaip nurodoma VMVT pranešime, registruotas 2007 m., kai 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo. Taigi, grėsmė susirgti šia liga išlieka, o potencialus grėsmės šaltinis – gyvūnai, kurie gali sirgti ir platinti pasiutligės sukėlėjus.

Pasiutligės išties galima išvengti. Efektyviausia ir pagrindinė prevencijos priemonė, pasak VMVT, – vakcinacija. Visi naminių gyvūnų savininkai kartą per metus arba atsižvelgdami į vakcinos gamintojo rekomendacijas savo augintinius – šunis, kates, šeškus – privalo paskiepyti nuo pasiutligės.

Europos Sąjungos valstybėse galiojantys teisės aktai numato, kad kiekvienas gyvūno savininkas privalo turėti savo augintinio pasą, kuriame, be gyvūno identifikacijos numerio ir kitų duomenų, būtų įrašas apie atliktą vakcinaciją nuo pasiutligės.

Lietuvoje VMVT kiekvienų metų pavasarį ir rudenį vykdant oralinę laukinių gyvūnų vakcinaciją, o gyvūnų augintinų laikytojams – vakcinuojant gyvūnus, su šia mirtina liga kovojama efektyviai – pasiutligės atvejų mūsų šalyje nebeužregistruojama nuo 2013-ųjų, išskyrus pavienius atvejus pasienyje su Baltarusija, kai liga diagnozuojama galimai iš šios šalies atklydusiems laukiniams gyvūnams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.