Gyvenimas

2019.09.30 21:46

Tėvų siaubas – mėsos atsisakęs paauglys: Unikauskas papasakojo, kokių maistinių medžiagų jam ims trūkti

Demonstratyvus kepsnio ignoravimas nesukels jūsų vaikui daug sveikatos problemų, jei jo mityba nevirs 24 valandų angliavandenių švente, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Privalu pasirūpinti, kad vaikui pakaktų 5 itin svarbių medžiagų, kurių trūkumas gali turėti itin rimtų negrįžtamų pasekmių.

Ne vieni tėvai susidūrė su situacija, kai jų paauglys ėmė ir pareiškė, kad nuo šiandien mėsos nebevalgys. Tėvų nerimas ir noras apsaugoti vaikų sveikatą nuo jų pačių eksperimentų tikrai normalus, pažymi gydytojas.

Tačiau laikas nuraminti maištaujančių paauglių tėvus – demonstratyvus kepsnio ignoravimas nesukels jūsų vaikui daug sveikatos problemų, jei jo mityba nevirs 24 valandų angliavandenių švente, sako A. Unikauskas.

„Tiesa, nuo šiol jūs dar atidžiau turėsite sekti, kad maitindamasis vaikas gautų pakankamai penkių maistinių medžiagų, kurių lengvai gaunama valgant būtent mėsą“, – perspėja daktaras.

Laidos viešnia, Santaros klinikų vaikų ligoninės gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė sako, kad staigus tapimas vegetaru ar netgi veganu yra vienas iš valgymo sutrikimų požymių, tokių kaip, pavyzdžiui, nervinė anoreksija.

Reikia suvalgyti labai daug augalinės kilmės produktų, kad gautume tą patį baltymų ar kitos maistinės medžiagos kiekį.

„Jeigu ateina paauglys, pasakęs, kad nebevalgo mėsos, aš iš karto kreipiu konsultacijai dėl valgymo sutrikimų, kad išsiaiškinčiau, ar taip yra, ar nėra“, – pažymi ji.

Kokių 5 medžiagų ima trūkti atsisakius mėsos?

1. Baltymai

Dauguma galvoja, kad baltymai – tik mėsa, tačiau jų galima gauti ir iš kitų maistinių šaltinių: ankštinių kultūrų, pupelių, žirnių, lęšių, pieno ar pilno grūdo produktų, žuvies, kiaušinių, riešutų, sėklų, kopūstinių daržovių.

„Reikia suvalgyti labai daug augalinės kilmės produktų, kad gautume tą patį baltymų ar kitos maistinės medžiagos kiekį“, – tikina J. Parnarauskienė.

Anot jos, augaluose visos maistinės medžiagos yra įvilktos į ląstelę, kurios mes nesuskaldome, be to, augaluose yra medžiagų, kurios slopina tam tikrų maistinių medžiagų pasisavinimą.

Vis dėlto valgant augalinį maistą galima gauti visų reikiamų aminorūgščių, tačiau, pasak dietologės, būtina derinti produktus, pavyzdžiui, lęšius valgyti kartu su grūdais, grūdines kultūras – su pieno produktais, tarkime, pilno grūdo duonos riekę su sūriu.

„Baltymų augančiam organizmui reikia dėl to, kad jie padeda imuninei sistemai gaminti antikūnus, palaiko sveikus plaukus, odą ir nagus, yra labai svarbūs gaminant fermentus ir hormonus. Tai yra statybinė medžiaga, beveik nenaudojama energijai gauti. Energijai gauti naudojami angliavandeniai ir riebalai“, – teigia A. Unikauskas.

O J. Parnarauskienė priduria, kad ir tapus vegetaru maistinių medžiagų normos yra tos pačios, dėl to ir baltymų reikia gauti tiek pat, net jei mėsos nevalgote. Kaip apskaičiuoti, kiek būtina jų suvartoti? Specialistė teigia, kad skaičiuoti reikėtų taip: vienam kilogramui kūno masės – vienas gramas baltymų per parą.

2. Vitaminas B12

Kadangi šio vitamino daugiausiai randama gyvūninės kilmės maisto produktuose, jo trūkumas dažniausiai pasireiškia vegetarams. Vitaminas B12 būtinas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir tam, kad nervų impulsai būtų perduoti tinkamai.

„Šio vitamino trūkumas gali pasireikšti mažakraujyste, paaugliams sutrinka vystymasis ir brendimas, netgi gali būti neurologinė simptomatika. Sunkesniais atvejai būna ir negrįžtamų smegenų pažeidimų“, – perspėja J. Parnarauskienė.

Tad trūkstant vitamino B12 gresia ne tik mažakraujystė, bet ir suardyta nervų sistema, pažymi medikas. Pasak laidos viešnios, vegetarai šio vitamino gauna iš žuvies, pieno produktų, kiaušinių. Veganams gauti šio vitamino daug sunkiau – jie turi rinktis vitamino B12 praturtintus grūdinius produktus.

Nė viename augalinės kilmės produkte nerasime vitamino B12, tačiau yra specialios mielės, kurias veganai ir vartoja.

Išbraukus iš mitybos mėsą cinko gali prireikti netgi dvigubai daugiau nei iki tol.

3. Geležis

Daugiausia geležies yra gyvūninės kilmės produktuose, o lengviausiai įsisavinama geležies forma slepiasi raudonoje mėsoje. A. Unikauskas pažymi, kad geležis iš žolių yra pasisavinama kelis kartus prasčiau.

Jam antrina dietologė, kuri teigia, jog žolėse yra tam tikrų medžiagų, kurios tarsi suriša geležį ir neleidžia jos pasisavinti. Pasak specialistės, jei norima gauti geležies iš augalinės kilmės produktų, geriausias pasirinkimas – džiovinti baravykai.

Geležies lengva gauti ir iš špinatų, tačiau, kad gautumėte reikiamą geležies normą, jų reikia suvalgyti labai daug – net 300 g per dieną, o štai džiovintų baravykų užtenka vos 10 g.

„Geležis reikalinga eritrocitams, kad jie išnešiotų po organizmą deguonį. Taip pat ji reikalinga ir raumenims“, – sako J. Parnarauskienė.

Profesorius priduria, kad geležis būtina ir puikiam smegenų darbui, ir tam, kad kūnas turėtų gerą imuninę sistemą, ir tam, jog būtume energingi. Pasisavinti geležį padeda daug vitamino C turintys produktai, o puikūs geležies šaltiniai – tai lęšiai ir pupelės.

4. Cinkas

Mėsa, anot laidos viešnios, yra pagrindinis cinko šaltinis, bet jo galima gauti iš kitų gyvūninės kilmės produktų. Daug sunkiau gauti cinko, jei esi veganas, pažymi ji.

„Išbraukus iš mitybos mėsą šio elemento gali prireikti netgi dvigubai daugiau nei iki tol. Tačiau tam gali pasitarnauti netgi skirtingi maisto paruošimo būdai, pavyzdžiui, pupelių ar sėklų mirkymas prieš valgį. Cinko šaltiniai: anakardžiai, jogurtas, migdolai, žirniai“, – kalba A. Unikauskas.

Cinko taip pat gausu pieno produktuose, kiaušiniuose, žuvyje. Veganams lieka tik ankštinės daržovės ir riešutai. Jei tai anakardžio riešutai, jų reikia apie 170 g per dieną, jeigu migdolai – prireiks daugiau, net 250 g per dieną.

Dabar atpažinti, kad jūsų vaikas nutarė nebevalgyti mėsos, gali būti sunku, nes dažna šeima kartu nevalgo.

„Cinkas yra būtinas formuotis kaulams, jis padeda aktyvinti vitaminą A, yra būtinas normaliam smegenų darbui, tai ir pagrindinis baltymų gamybos veiksnys, dalyvaujantis ląstelių dalijimosi procese. Jo trūkstant blogai auga plaukai, jie būna labai riebaluoti ir prasti“, – pasekmes vardija medikas.

5. Kalcis

Jei jūsų vaikas nusprendė nebevalgyti mėsos, teks pasirūpinti, kad jam nepritrūktų ir kalcio. Ši medžiaga palaiko sveikus kaulus ir dantis, užkerta kelią osteoporozei.

Vegetarams kalcio gauti nesunku, tačiau veganams dėl jo reikės labiau pasistengti: teks arba vartoti specialius papildus, arba į mitybą įtraukti daug lapinių daržovių. Kalcio šaltiniai: jogurtas, pienas, sūris, špinatai, lapiniai kopūstai.

„Norint gauti kalcio paros normą, reikia suvalgyti tris pieno produktų porcijas, t. y. išgerti tris stiklines pieno, suvartoti tris stiklines jogurto arba apie 150 g sūrio“, – aiškina J. Parnarauskienė.

O kaip atpažinti, kad vaikas nevalgo mėsos slapčia? Anot dietologės, dabar tai padaryti gali būti sunku, nes dažna šeima kartu nevalgo.

Kai vaikas atsisako valgyti arba nebenori valgyti kartu su šeima, sako, kad jau pavalgė arba pavalgys vėliau, kai pradeda ilgiau sėdėti prie mėsos patiekalo arba mėsos gabalas ima ir dingsta – tai gali būti ženklai, kad jūsų vaikas staiga tapo vegetaru, o jums apie net neprasitarė, teigia dietologė J. Parnarauskienė.

Laidos įraše – paprasti receptai, kaip vegetarišką mitybą paversti visaverte. Rita Šilenskienė gamina karštą šokoladinį gėrimą, košę su augaliniais baltymais, užtepėlę su lęšiais, žuvį su lęšių pagardu.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Klauskite daktaro“. Vaikai vegetarai: kepsnio ignoravimas nesukels daug problemų, jei paauglio mityba nevirs 24 valandų angliavandenių švente