Gyvenimas

2019.10.01 22:00

Kalio trūkumas gali turėti skaudžių pasekmių visam gyvenimui: jo atsargas sekina ir dietos, ir stresas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.10.01 22:00

Jeigu kraujo tyrimas parodė, kad jums trūksta kalio – labai blogai, nes net 98 proc. kalio yra ne kraujyje, o ląstelėse. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kas gali lemti kalio trūkumą organizme ir kurie produktai kalio turi daugiausiai.

Anot profesoriaus, kalio trūkumas gali turėti labai skaudžių pasekmių visam gyvenimui, net jauną žmogų paguldyti į ligos patalą. Nors tai ir išskirtiniai atvejai, kalio trūkumas žmogaus organizmui labai pavojingas, pažymi A. Unikauskas.

„Be kalio sutriktų mūsų organizmo sistemų veikla, nes tai yra vienas iš būtinų elektrolitų. Neturėtume ir energijos“, – sako daktaras.

Įdomu tai, kad 98 proc. kalio yra ne kraujyje, o ląstelės viduje. Jeigu jums atlieka tyrimą ir jis parodo, kad jums trūksta kalio, tai reiškia, kad jo trūksta tiek, kad ląstelės viduje esantis kalis jau nebesugeba šito kompensuoti.

Jeigu diuretikus geriate savo nuožiūra, nekreipiate dėmesio į dozes, galite išvaryti iš savęs per daug kalio – tai labai blogai.

Per dieną su maistu reikėtų suvartoti beveik 5 g arba 4700 mg kalio. Kaip tikina A. Unikauskas, norint gauti šitiek kalio kasdien būtina suvartoti 7–10 puodelių daržovių.

Įsidėmėkite simptomus, kurie pasireiškia, kai jūsų organizmui trūksta kalio:

– nuovargis,

– kojų mėšlungis (kalis – pagrindinis elektrolitas raumenims ir nervų sistemai),

– silpnumas,

– vidurių užkietėjimas,

– aritmija (prieširdžių virpėjimas, širdies permušimai),

– aukštas kraujospūdis (kalis reikalingas tam, kad kraujospūdis būtų žemas).

Kraujospūdį mažinantys diuretikai – viena iš kalio trūkumo priežasčių. Jeigu šiuos vaistus geriate savo nuožiūra, nekreipiate dėmesio į dozes, galite išvaryti iš savęs per daug kalio – tai labai blogai, pažymi medikas.

Kasoje gaminamas insulinas, kurio per didelis kiekis kraujyje blokuoja kalio patekimą į ląsteles, o būtent ląstelėse yra daugiausiai kalio.

Dar vienas dalykas, galintis nulemti kalio trūkumą organizme – hormonas kortizolis, išsiskiriantis esant stresui. Jei nuolat patiriate stresą, kortizolio kiekis per didelis, o šis hormonas šarmina organizmą – esant šarminei terpei iš mūsų organizmo kalis tiesiog išplaunamas.

Be to, kalis iš organizmo greičiau pasišalins, jei jūs vemsite ir viduriuosite. Dar viena priežastis, kodėl kalio gali būti per mažai – steroidai.

Taip pat A. Unikauskas turi rimtą perspėjimą visiems, besilaikantiems dietų: tai irgi gali tapti priežastimi, kodėl jūsų organizme – kalio trūkumas.

Kasoje gaminamas insulinas, kurio per didelis kiekis kraujyje blokuoja kalio patekimą į ląsteles. A. Unikauskas primena, kad būtent ląstelėse yra daugiausiai kalio. Kalio atsargas taip pat išsekina cukrus, ypač fruktozė.

Kad papildytumėte savo organizmą kalio, profesorius ragina vartoti šiuos produktus, kurie šios medžiagos turi daugiausiai: burokėlių lapus, avokadus, pupeles, špinatus, moliūgus, lašišą, briuselinius kopūstus.

„Valgykite daug kalio turinčių produktų ir nereikės rūpintis dėl jo trūkumo“, – pažymi jis.

Plačiau – laidos įraše. Laidos svečias – aktorius, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Eimutis Kvoščiauskas.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Aktorius Eimutis Kvoščiauskas pabandė išsiaiškinti – kaip pasireiškia kalio trūkumas ir ar jis gali sukelti net mirtį?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.