Gyvenimas

2019.09.26 19:00

Britų pora prekiauja mediniais baldais – juos ne gamina, o užaugina

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.26 19:00

Britų šeiminis startuolis gamina medines kėdes, stalus, lempas. Nors jų produkcija labai brangi, pirkėjų netrūksta, nes šie namų interjero dalykai nėra išpjauti iš rąstų ar lentų – jie užauginti.

Medelynas yra Gavino ir Alice Munro baldų fabrikėlis. Kėdei pagaminti, o tiksliau užauginti reikia mažiausiai šešerių, o neretai ir devynerių metų. Panašiai auginamos dekoratyvinės lempos ir stalai. Gavino nuomone, tai gerokai veiksmingesnė ir svarbiausia gamtą tausojanti technologija.

„Priverstinai auginę medį 50 metų, o tada jį nukirtę ir supjaustę į vis mažesnes dalis, kurios tik ir nori išsiskirti, kai bandai suklijuoti, mes tik švaistome medžiagas. Taigi idėja buvo iškart išauginti reikiamos formos medį, suskiepyti tarpusavyje ir gauti vientisą daiktą. Tai savotiškas erdvinis Zen spausdinimas“, – sako G. Munro.

Tiems, kurie pagalvos, kad tai medžių kankinimas, Gavinas primena savo istoriją. Būdamas mažas jis turėjo gydytis stuburo iškrypimą ir nešioti specialų korsetą.

„Ligoninės darbuotojai buvo nuostabūs. Slaugės, daktarai suderino gerumą ir kompetenciją, ir tai tikrai padarė man įspūdį. Vėliau nusprendžiau elgtis tokiu pačiu stiliumi. Norėjau suderinti rūpestį ir profesionalumą, ir tikiuosi, kad būtent tai čia ir darome“, – sako G. Munro.

Be to, kompanijos „Full Grown“ įkūrėjas su žmona Alice primena, kad iki visų mechaninių pjovimo įrenginių atsiradimo žmonės neblogai mokėjo užsiauginti tokių medžių, kokių jiems reikėjo.

„Žinote, tik dabar pradedame suprasti kokią žalą darome su įprastine miškininkyste. Mes viską darome atvirkščiai, naudojame senas, tikrai senovines technologijas, naudotas dar akmens amžiuje“, – teigia G. Munro.

Atsižvelgdami į gana ilgą gamybos ciklą auginamų baldų specialistai planuoja plėsti savo plantacijas.

„Jaučiame tiek daug galimybių, tikrai galime padaryti daug daugiau. Pavyzdžiui, baldų komplektas pietums – būtų šaunu. Tai bus vienas mūsų tikslų“, – kalba A. Munro.

Plėtrą užtikrina paklausa, o ji didelė, nors užaugintos kėdės kainuoja apie 10 tūkstančių svarų, o lempos – po pusantro tūkstančio.

Kita vertus, reikėtų atkreipti dėmesį, kad baldų auginimas nėra lengvas darbas. Pavyzdžiui, dabar Munro šeimai reikia atidžiai prižiūrėti apie 10 tūkstančių medžių šakų ir šakelių, kad jos augtų teisingomis kryptimis ir nugenėti apie 100 tūkstančių nereikalingų ūglių.

Išsamiau – Sauliaus Masalsko reportaže (nuo 06.03 min.):

Žinios. „Gyvos kėdės“: vienos tokios kaina – 10 000 svarų, tačiau pirkėjų netrūksta
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt