Gyvenimas

2019.09.23 17:21

Po „Černobylio“ sėkmės Amerikos kino studijos nori filmuoti Lietuvoje

Greta Klimkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.09.23 17:21

„Aš net sapnuoti negalėjau, kad Craigas, kuris man iki šiol yra pats autoritetingiausias ir kūrybingiausias žmogus, sukūręs tokį nuostabų scenarijų, atsiimdamas didžiausią savo apdovanojimą – „Emmy“ statulėlę – pasakys tokius jautrius žodžius mūsų šaliai, paminėdamas Lietuvą, dėkodamas mūsų žmonėms už mūsų nuoširdumą ir svetingumą, ir netgi dėkodamas mūsų valdžios institucijoms“, – LRT RADIJUI sakė serialo „Černobylis“ prodiuserė Lietuvoje Lineta Mišeikytė.

Pirmą kartą nominuota lietuvė

Los Andžele išdalyti „Emmy“ apdovanojimai. Lietuvoje filmuotas miniserialas „Černobylis“ pripažintas geriausiu savo kategorijoje. Ant scenos taip pat lipo geriausiu miniserialo scenaristu pripažintas „Černobylio“ scenarijaus autorius Craigas Mazinas ir geriausiu miniserialo režisieriumi tapęs „Černobylio“ režisierius Johanas Renckas.

Dar septynis apdovanojimus serialas „Černobylis“ pelnė, kai likus savaitei iki pagrindinių iškilmių, kino industrijos profesionalai „Creative Arts Emmy“ apdovanojimais buvo pagerbti už geriausius garso, specialiųjų efektų, kinematografijos, muzikos, montažo ir kitus sprendimus.

Geriausių istorinio laikotarpio kostiumų kategorijoje pirmą kartą buvo nominuota Lietuvos atstovė – seriale „Černobylis“ dirbusi kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė.

Liaupsės Lietuvai ir jos žmonėms

„Černobylio“ vykdomasis prodiuseris ir scenaristas Craigas Mazinas, atsiimdamas apdovanojimą teigė, kad šis serialas „padėjo atskleisti tiesos vertę ir melo pavojų“ bei ne kartą kartojo Lietuvos vardą ir dėkojo dirbusiems lietuviams.

„Didžiąją darbo dalį padarėme Lietuvoje, todėl noriu padėkoti šiai šaliai, jos vyriausybei ir žmonėms, kurie buvo nuostabūs, įsileido mus į savo namus ir kaip buvę Sovietų Sąjungos piliečiai mums tiek daug davė. Taip pat Kijevo ir Ukrainos žmonėms“, – Los Andžele, atsiimdamas „Emmy“ statulėlę už geriausią metų serialą sakė C. Mazinas.

Serialo „Černobylis“ prodiuserė Lietuvoje Lineta Mišeikytė sako, kad taip gerai apdovanojimuose įvertintas „Černobylis“ yra didelė šventė Lietuvai.

„Aš net sapnuoti negalėjau, kad Craigas, kuris man iki šiol yra pats autoritetingiausias ir kūrybingiausias žmogus, sukūręs tokį nuostabų scenarijų, atsiimdamas didžiausią savo apdovanojimą – „Emmy“ statulėlę – pasakys tokius jautrius žodžius mūsų šaliai, paminėdamas Lietuvą, dėkodamas mūsų žmonėms mūsų nuoširdumą ir svetingumą, ir netgi dėkodamas mūsų valdžios institucijoms“, – džiaugsmingai stebėjosi prodiuserė.

Neranda klaidų

Moteris sako, kad kartais galvojama, kad be valdžios yra įmanoma kažką padaryti, tačiau šįkart reiktų padėkoti Kultūros ministerijai, Lietuvos kino centrui, Ignalinos atominei elektrinei, Energetikos bei Finansų ministerijoms, Vilniaus, Kauno ir Kėdainių savivaldybėms.

„Mes visi kartu padarėme tai, apie ką šiandien pasaulis labai garsiai kalba. Ir tuo galime didžiuotis“, – sako L. Mišeikytė.

L. Mišeikytė primena, kad „Černobylis itin giriamas už autentiškumą: „Šias pagyras pelnytai reikia atiduoti lietuvių komandai. Vakariečiai sugalvojo kurti filmą Lietuvoje būtent apie tą laikotarpį – Sovietmetį – kurį mes išgyvenome, – sako filmo prodiuserė Lietuvoje – Ir mums tai buvo garbės ir orumo reikalas iš visų pastangų stengtis atkurti tą laikmetį, pradedant buities detalėmis, kostiumais, baigiant automobiliais, parinktomis filmavimo aikštelėmis. Būtent už tai filmas ir yra liaupsinamas kritikų.“

„Mano pažįstami, žiūrėję šį serialą, sako mėginę surasti klaidų, tačiau jiems nepavyko, – Lietuvos kino komanda džiaugėsi prodiuserė. – Yra tokia nuostata, kad jei vakariečiai kuria filmą apie tarybinius laikus, dažniausiai privelia daugybę klaidų ir netgi pridaro kurioziškų situacijų.

Šiame filme nebuvo nieko panašaus, nes viso filmavimo metu edukavome ir aiškinome užsienio kūrėjams, scenaristui ir pačiam režisieriui, kodėl žmonės būtent taip ir ne kitaip elgėsi, rengėsi ir panašiai“.

Pašnekovės teigimu, plačiąja prasme šis filmas paliečia mums visiems labai svarbią tiesos ir melo temą, ir kokia yra to melo kaina.

„Meluodami savo ar darbinėje aplinkoje, politikoje, kaip pagrindinis herojus sako: visi įsiskoliname tiesai. Anksčiau ar vėliau reikės už tai atsakyti“, – sako L. Mišeikytė.

Prodiuserei labai nepatinka komentarai žmonių, kurie menkinančiai sako, kad Lietuva šiame filme parodyta kaip tarybinių laikų šalis.

„Nufilmuoti tarybinę aplinką yra labai sunku, – sako su daugeliu užsienio filmu Lietuvoje dirbusi specialistė. – Mes jau pasikeitę, užaugę – esame vakarietiška šalis. Mūsų pasikeitusi ne tik išorė, bet ir darbo kultūra jau vakarietiška. Mums reikėjo iš naujo „nurengti“ aplinką ir ją padaryti sovietinę. Iššūkių tikrai buvo“.

L. Mišeikytė sako, kad filmuojant „Černobylį“ reikėjo daug ką prisiminti, o daiktų, detalių kartais tekdavo važiuoti ir į kitas šalis. „Teko važiuoti į Ukrainą ir Baltarusiją. Minsko kino studijoje yra dar labai daug to meto kostiumų. Daug kostiumų siuvomės ir patys – mūsų specialistai yra labai geri“, – pasakoja kino specialistė.

Atitinkame pasaulinius kino standartus

L. Mišeikytė sako sulaukusi daugybės žmonių to paties klausimo: kodėl buvo pasirinkta Lietuva? „Net žurnalistė iš Suomijos manęs to paties klausė. Teiravosi, o kodėl gi ne Estija?“, – prisimena pašnekovė.

„Kuomet sėdėjau „Emmy“ apdovanojimų iškilmėse Los Andžele, kai aplinkoje buvo tiek daug konkurencijos ir tiek daug įžymių, talentingų žmonių, aš tuomet klausiau savęs: kaip mes čia su kostiumų dailininke Daiva Petrulyte, lietuvės, patekome?

Aš netikėjau, kad tą vakarą Lietuvos vardas bus ištartas ne kartą. Dėl to tikrai galime didžiuotis. Esame geri specialistai, mūsų infrastruktūra jau yra susikūrusi ir mes atitinkame pasaulinius kino standartus. Lietuviai kalba keliomis kalbomis.

O taip pat nenuneigsiu, kad mūsų patraukli mokestinė lengvata – finansinių paskatų modulis – daro Lietuvą išskirtine šalimi visame Europos kino žemėlapyje“, – Lietuvos pranašumus vardina pašnekovė.

Apnuogino šeimos skausmą

„Černobylio“ prodiuserė Lietuvoje sako, kad iš pradžių HBO dvejojo ar Lietuva yra tinkama šalis tokiam kino projektui. „Jie pasiskambino BBC kūrėjams, kurie čia sėkmingai įgyvendino projektą „Karas ir taika“ ir perdavė pačias geriausias rekomendacijas apie Lietuvą“, – sako L. Mišeikytė.

Moteris mini ne tik filmo ekonominę naudą šaliai. „Per pusantrų metų filmo kūrėjai Lietuvoje išleido 15 mln. eurų. Tai augina mūsų infrastruktūrą, mūsų specialistus. Ir tai ne tik ekonominė nauda, o prisidėjimas prie prasmingo darbo. Tai ne tik istorija apie katastrofą, bet ir apie žmones, kurie tą katastrofą išgyveno. Tai istorija ir apie mūsų žmones“, – tikino pašnekovė.

Prodiuserė gerai pamena įvykį, kuomet Fabijoniškėse į filmavimo aikštelę atėjo viena pagyvenusi moteris. „Pačią sunkiausią filmavimo dieną ji pasakojo filmo kūrėjams apie savo vyrą, kuris buvo išsiųstas į Černobylį. Grįžęs labai sunkiai susirgo ir mirė. Šitas filmas suteikia žmonėms galimybę kalbėti, papasakoti apie savo skausmą ir apie savo vienatvę, ko jie negalėjo padaryti 30 metų“, – jautriai kalbėjo L. Mišeikytė.

Populiarumas kiek neramina

Ji sako įsitikinusi, kad po „Černobylio“ sėkmės Lietuvą rinksis daugiau kino bendrovių. „Būnant Los Andžele teko išgirsti, kad didžiausiose Amerikos kino studijose yra kalbama apie Lietuvą. Filmo „Černobylis“ sėkmė yra prilyginama Lietuvos kompetencijai. Netgi „Paramount studios“, kurie niekada nefilmavę Lietuvoje, jau svarsto galimybę čia apsilankyti“, – mūsų šalies sėkme džiaugiasi „Černobylis“ prodiuserė Lietuvoje.

Pašnekovė sako kiek besibaiminanti, kad jei Lietuvą pasirinks bent keli tokie stambūs kino žaidėjai, galime būti dar per maži ir nepajėgti patenkinti užsakovų.

„Ar Lietuva su savo infrastruktūra būtų pajėgi įgyvendinti kelis stambius kino projektus? Vienas didelis projektas po kito – viskas gerai, bet jei 3 ar daugiau iškarto? Tas kiek neramina, tačiau tai būtų smagi problema, kurią tiesiog reiktų įveikti“, – optimistiškai kalbėjo iššūkių nebijanti prodiuserė.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.