Naujienų srautas

Gyvenimas2019.09.21 12:10

Gyventi be atliekų pasiryžę Rubė gyventojai džiaugiasi, kad tai padeda sutaupyti šimtus eurų

Dalis Prancūzijos miesto Rubė gyventojų pasiryžo rimtam iššūkiui – penki šimtai šeimų prisijungė prie miesto valdžios iniciatyvos gyventi be atliekų. Kai kurie jų džiaugiasi, kad toks gyvenimo būdas naudingas ir jų piniginei.

Viename skurdžiausių Prancūzijos miestų Rubė gyvenanti Magdalene Deleporte pati gaminasi dezodorantą. Ji maišo kokosų aliejų, kepimo miltelius ir keletą šlakelių kvapiojo aliejaus. Tai užtrunka vos keletą minučių. Ji pati pasigamina ir indų ploviklio, šampūno, dantų pastos, net kosmetikos. Taip ji išvengia nereikalingų pakuočių.

„Kai apsipirkdavome prekybos centre, visur – vien plastikas ir nereikalingos pakuotės. Vienu metu sustojome ir pagalvojome, kad tai tapo tikra problema. Nemanau, kad dabar darome kažką išskirtinio. Taip buvo daroma ir prieš 50-imt metų. Tada skalbdavome muilu, naudojome krakmolą drabužiams standinti. Ir dabar plaudama naudoju sodą, o actas atstoja minkštiklį. Nieko naujo, viską darau taip, kaip buvo daroma anksčiau“, – pasakoja Rubė miesto gyventoja Magdalene.

Jos šeima yra vienas iš penkių šimtų, prisijungusių prie miesto inicijuoto projekto, kuriuo siekiama gyventi be atliekų. Taip ne tik saugoma gamta, bet ir sutaupoma.
„Supratome, kad ekologinis poveikis turi ir ekonominį poveikį. Per mėnesį taip gyvendami sutaupome 100-150 eurų. Nemažai“, – sako ji.

Rubė miesto taryba skatina gyventojus keisti pirkimo įpročius.

„Šiandien tai jau nebeišvengiama. Prieš 5-erius metus apie ekologiją beveik niekas nekalbėjo, o dabar galima matyti, kad tai svarbu visiems. Mes tiesiog ėmėmės veiksmų anksčiau nei visi kiti“, – patikina miesto meras Guillaume Delbar.

Prie miesto valdžios inicijuoto projekto prisidėjusios šeimos gavo specialias svarstykles išmetamoms atliekoms sverti. Taip jos gali sekti, kaip mažėja atliekų kiekis. Organizuojamos ir paskaitos – jose Rubė gyventojai gilina žinias apie aplinką tausojantį gyvenimą.

Anot Pasaulio išteklių instituto, kasmet pasaulyje maisto iššvaistoma už maždaug 700-us milijardų eurų. Be to, plastiko atliekos teršia vandenį ir dirvožemį. Nors gyvenimas be atliekų reikalauja nemažai ryžto, bet, kaip sako Rubė miesto gyventojai, dėl tyresnio oro – verta.

Išsamiau – vaizdo įraše (nuo 50 min.).

„Labas rytas, Lietuva!“ I d. Marius Repšys: po ligos rašymas man buvo kaip terapija
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi