Gyvenimas

2019.09.24 21:50

Dėl traiškanotų akių kaltas sausumas, bet akių lašus rinkitės atsargiai: kai kurie dar labiau sausina

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.09.24 21:50

Mirksėjimas drėkina akis, o naktį nemirksime – būtent dėl to rytais neretas atsibunda traiškanotomis akimis, taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau akys gali traiškanoti ir dieną – tai gali lemti ne tik sausos akys, bet ir kai kurių vitaminų trūkumas.

Traiškanojančios akys, o neretai sykiu ir sausos, sudirgusios – normalu ar ligos simptomas? „Atrodytų, kad išskyros iš akių nėra jau toks neįprastas reiškinys, juk dažnas pabundame su traiškanomis akyse. Neabejoju, kad daugeliui šis dalykas atrodo smulkus ir nerimtas, tačiau jis turi savo priežastį“, – pažymi A. Unikauskas.

Kodėl taip nutinka, kad dažnai saulę pasitinkame su traiškanomis akyse? Kaip pasakoja profesorius, dieną mirksime: akyse yra ašarų liaukos, kurios gamina ašaras, plaunančias akis. Naktį šis procesas sustoja – mes nemirksime, tad ryte nubundame traiškanotomis akimis, nors ir ne visi.

Pasak gydytojos oftalmologės Lolitos Jotautienės, akių sausumas ir traiškanojimas – labai susiję: „Pagal statistiką 40 proc. gyventojų visame pasaulyje, tiek jaunų, tiek vyresnio amžiaus, nors kartą gyvenime turėjo sausos akies bėdą. Nakties metu ašaros negaminamos, ir jeigu jų kokybė prieš paskutinį užsimerkimą nėra gera, akis išdžiūsta, ašarų plėvelė nebeatlieka savo apsauginės funkcijos, t. y. drėkinti akį ir palaikyti jos komfortą.“

Akių sausumo priežastys:

– aplinka,

– geriami vaistai.

Aplinkos faktorius – tai kondicionuojamos patalpos, darbas prie monitorių, kompiuteriai, televizijos žiūrėjimas, kompiuteriniai žaidimai, žiūrėjimas į telefono ekraną, naršymas socialiniuose tinkluose.

„Visi šie dalykai akims nėra draugiški, jas sausina. Dėl to žmogus pradeda akyje jausti svetimkūnį. Atrodo, kad jam kažkas į akis pribėrė žvyro“, – kalba L. Jotautienė.

Taip nutinka tada, kai į ką nors žiūrime susikaupę – tada akys mirksi rečiau. Jeigu ašarų kokybė nėra gera, ašaros nebedrėkina akies paviršiaus. Akies paviršiuje, t. y. ragenoje, yra begalė nervų, o ploteliai, nepadengti ašarų plėvele, ir nervų galūnės reaguoja netgi į orą, dulkes, vėją. Taip mus ima kankinti nemalonūs pojūčiai akyse – nervinių galūnėlių dirginimas mums asocijuojasi su svetimkūniu, aiškina oftalmologė.

Spaudžiant, negailint vaikučio, nes jis dažniausiai atliekant šią procedūrą verkia, per jėgą reikia atverti angą, kuri neatsivėrė gimimo metu. Ašaros negali nutekėti, stovi ir prasideda pūlingas procesas.

„Mechanizmas toks: akis išdžiūsta, prasideda uždegimas. Bet jis nebūtinai sukeltas bakterijos, jis gali būti aseptinis, tačiau uždegimas vis tiek prasideda. Lygiai taip pat, kaip išsausėja oda: ji parausta, pradeda perštėti. Taip ir akys – jas reikia drėkinti“, – sako L. Jotautienė.

Gydytoja išvardijo, kokie geriami vaistai gali išsausinti akis: priešalerginiai, raminamieji, antidepresentai, kontraceptikai, nuo širdies ligų, šlapimą varantys.

Jeigu akys sausos, tai didelė tikimybė, kad bus traiškanų. Tačiau esant sausoms akims traiškanų gali ir nebūti arba jos bus visiškai kitokios, nei tada, kai akys išsausės dėl sukelto uždegimo.

Traiškanos be infekcijos: sausos, gleivės.

Traiškanos su infekcija: tirštos, geltonos, jų žymiai daugiau.

Vis dėlto užsitęsęs akių sausumas sukelia uždegimą. Traiškanos – tai uždegimo simptomas. Traiškanų gali būti ir naujagimiams – pasak oftalmologės L. Jotautienės, tokiu atveju svarbiausia atverti ašarų takus, kad įvyktų normalus ašarų nutekėjimas į nosytę.

„Vien antibiotikais ar lašais neišsigydysite. Mamą turi apmokyti specialistas, kaip atlikti ašarų takų masažą. Spaudžiant, negailint vaikučio, nes jis dažniausiai atliekant šią procedūrą verkia, per jėgą reikia atverti angą, kuri neatsivėrė gimimo metu. Ašaros negali nutekėti, stovi ir prasideda pūlingas procesas“, – perspėja ji.

Akims skirti lašai dažniausiai turi konservantų, ypač gydomieji. Konservantai akis sausina.

Be to, anot jos, akių uždegimą geriau gydyti ne ramunėlių arbatos kompresais, o plauti akis vėsiu virintu vandeniu, nes ramunėlės – augalas, dažnai sukeliantis alergiją ir dar labiau sausinantis akis. Taip pat gali padėti akių lašai, tačiau gydytoja turi svarbų įspėjimą.

„Akims skirti lašai dažniausiai turi konservantų, ypač gydomieji. Konservantai akis sausina. Jeigu reikia lašinti antibiotikus, kad ten yra konservantų – dar pusė bėdos, bet jeigu žmogus nusiperka akių lašus su tikslu drėkinti, o juose yra konservantų, konservantai sausina. Tai uždaras ratas“, – sako L. Jotautienė.

Tačiau akys gali išsausėti ir dėl dar vienos priežasties – vitamino A trūkumo. Tada akys džiūsta, atsiranda ne tik traiškanų, bet ir paburkimas.

Ką signalizuoja tuo pat metu atsirandantis jausmas, lyg akyse būtų smėlio? Tai praneša apie vitamino B2 trūkumą arba per mažą cukraus kiekį kraujyje.

Vitamino A – riebaluose tirpus vitaminas, jo yra dvi formos. „Aktyvioji vitamino A forma retinolis gaunamas iš gyvūninių maisto produktų. Provitamino A, kuris paverčiamas retinoliu, yra augaliniuose produktuose“, – teigia medikas.

Vitamino A stoką sukelia ir trukdo jį pasisavinti:

– mažas geležies kiekis,

– būtinų kasos fermentų, skaidančių riebalus, trūkumas,

– tulžies stoka,

– alkoholis, pažeidžiantis kepenis.

Gydytojas A. Unikauskas taip pat papasakojo, ką reikėtų daryti, kad jūsų organizmas nestokotų vitamino A.

1. Vartokite tiek gyvūninės, tiek augalinės kilmės vitamino A formas.

2. Valgykite produktus, kurie vitamino A turi daugiausiai:

– kiaušinių trynius,

– jautienos kepenėles,

– menkių kepenų aliejų,

– morkas, gausias beta karoteno, kurį mūsų organizmas paverčia vitaminu A.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Saulę pasitinkantiems traiškanotomis akimis: kada šios natūralios akių išskyros signalizuoja apie ligą?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.