Naujienų srautas

Gyvenimas2019.09.20 09:56

Rudens lygiadienis – nuo šokių iki degančių skulptūrų: kur ir kada švęsti

LRT.lt 2019.09.20 09:56

Atsisveikinti su vis trumpėjančiomis dienomis ir pasitikti rudenį kviečia renginiai Vilniuje, Šiauliuose ir Neringoje. Rudens lygiadienio minėjimų pradžia – penktadienį sostinėje, o pabaiga – sekmadienį Juodkrantėje. Renginiuose netrūks muzikos, šokių ir ugnies.

Vilniečius ir miesto svečius minėti lygiadienį penktadienį, rugsėjo 20 d., 20 val. kviečia Vilniaus etninės kultūros centras. Jau 27-ąjį kartą rengiama šventė vyks Neries krantinėje prie Mindaugo tilto, o jos pagrindiniai elementai yra šviesa, tamsa, muzika, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Susirinkusiuosius džiugins vizualus vienos valandos renginys, kurio šių metų tema – „Saulės dovanos”. Šiai progai ruošiama misterija – tarsi ugnies ir laiko dialogas, įprasminantis blankstančios Saulės palydas į tamsos ir rimties laikotarpį.

Simbolinėmis degančiomis Saulės skulptūromis dėkosime Saulei už jos suteiktas šviesos, šilumos ir derliaus dovanas. Dešinėje krantinėje degs iš žvakių sudėti baltų mitologiniai ženklai, tris ugnies raštų segmentus lydės degančios skulptūros, kairėje Neries krantinėje ugnies reginius sustiprins šiuolaikinio šokio teatro „Airos“ šokis vandens scenoje.

Reginio finale Nerimi plauks horizontali Maros vandenų simbolinė skulptūra, tarnausianti tamsiojo laikotarpio pradžios vartų idėjai. Muzikines improvizacijas kanklėmis gyvai atliks Gediminas Žilys, teminius tekstus skaitys aktorius Saulius Bareikis.

„Dar viena priežastis švęsti yra ta, kad nuo rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama į Vėlines. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario Lygės – šiltojo metų laiko sugrąžtų. Vasarą gaudę ragai užleidžia vietą kanklėms, žmogus atsigręžia į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių - gilesnių sferų apraiškomis”, – pasakoja Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė ir koordinatorė Loreta Stoliarovienė.

Žvelgiant į rudens lygę iš astronominės pusės, svarbu pabrėžti, kad lygiadienis būna tada, kai diena susilygina su naktimi. Lygė įvyksta rugsėjo 20–22 dienomis ir visame pasaulyje nusirita smagi karnavalų, vaidinančių ir šokančių žmonių švenčių banga. Ją lydi fejerverkai, natūralios ugnies reginiai, rudens gėrybių mugės.

Šiauliuose lygiadienis bus minimas šeštadienį, rugsėjo 21 d. 17 val. Talkšos ežero pakrantėje. Šiaulių kultūros centras organizuoja rudens lygiadienio šventę „Baltų jungtys“. Organizatoriai įsitikinę, kad rudenį reikia pasitikti ypatingai, atsigręžiant į etninę kultūrą, prisimenant senąsias baltų tradicijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Svarbiausiu šventės akcentu taps baltiškų jungtuvių ceremonija, kurią ves Šiaulių kultūros centro apeiginio folkloro ansamblis „Rėda“.

„Jungtuvių ceremonija paremta senaisiais lietuvių papročiais, ji simbolizuoja virsmą iš jaunystės į suaugusiųjų gyvenimą. Tokios jungtuvės tinka tiems, kuriems artima senoji baltų kultūra ir gamta“, – sako ansamblio „Rėda“ vadovė, etninės kultūros, pasaulėžiūros specialistė Justė Lipinskienė.

Folkloristė pasakoja, kad jungtuvių šventė susidės iš kelių dalių. Pirmiausia vyks jungtuvių dienos išvakarių apeigos, dar vadinamos vakarynomis arba mergvakariu, kuriomis jaunoji atsisveikins su jaunystės pasauliu ir pašėlusiomis mergavimo dienomis, tėvais ir draugėmis.

Po jų vyks jungtuvių ceremonija, kurioje, vestuvių dalyviams pro vartus patekus į sakralią šventės vietą, tradiciškai bus atliekamos baltiškoms vestuvėms būdingos apeigos, užtvirtinančios jaunavedžių sąjungą.

Šventės metu bus tęsiama ir tradicija minėti rudens lygiadienį su šokiais, mat čia vyks Lietuvoje jau penktą kartą organizuojama akcija „Visa Lietuva šoka“, visus norinčius šokti įtrauksianti į smagų lietuvių ir latvių folklorinių šokių sūkurį. Akcijos metu bus kviečiami šokti ne tik patyrę šokėjai, bet ir šokio smagumo dar nepažinę žiūrovai, praeiviai.

Temstant Talkšos ežero pakrantėje bus atidengiamos ir išdegamos Šiaulių dailės mokyklos organizuoto plenero „Saulės stulpai“ metu sukurtos pirmosios keturios šamoto skulptūros, leisiančios šventės dalyviams gėrėtis įspūdingu ugnies reginiu.

Aleksandrs Djačenko, Marite Djačenko, Ilze Emse-Grinberga, Irena Šliuželienė, Vilius Šliuželis ir Vitalija Kurtinaitienė – Latvijos ir Lietuvos menininkai, kurių skulptūras bus galima išvysti renginio metu. Atidengiant skulptūras žiūrovai galės mėgautis ir ugnies ir šokio grupės „13“ pasirodymu.

Giliau prie baltiškųjų ištakų nuves ir lietuvių bei latvių muzikinių grupių koncertai. Folk grupė „Jauno Janiu orkestris“ (Latvija) žada nustebinti šviežiu roko, tradicinės bei elektroninės muzikos elementų deriniu, o baltiškojo folkmetalo grupė „Ūkanose“ pristatys senąsias lietuvių dainas, sustiprindama jų skambesį sunkesnėmis aranžuotėmis.

Kuršių nerijoje šventė organizuojama sekmadienį, rugsėjo 22 d. 19.30 val.

Šią vasarą keliaujantieji per Kuršių neriją ir stabtelėję Juodkrantėje galėjo išvysti 5 Gintaro įlanką puošusias nendrines skulptūras, rašoma pranešime žiniasklaidai, Rugsėjo 22 d., per rudens lygiadienį, kuomet diena susilygina su naktimi, o vasaros saulė išlydima rudeniop, šios skulptūros atgis liepsnose.

Ypatingą šviesų ir ugnies reginį lydės grupės „Undan“ baltiškojo folkloro muzikinės interpretacijos. Jos panardins į spalvingą muzikinę kelionę, jungiančią liaudies dainų gelmę su šiuolaikinės muzikos variacijomis. Paklydusieji po Gintaro įlanką, galės renginį stebėti menininko Lino Kutavičiaus (Lightforms) šviesos supynėse.

Kartu su Pamario krašto folkloro ansambliais „Giedružė“ ir „Aušrinė“ bus paminėtos Baltų vienybės ir Europos paveldo dienos.

Renginio metu bus tęsiama ir vienkartinio plastiko mažinimo akcija Kuršių nerijoje. Juodkrantės bendruomenė atsinešusius savo nevienkartinius puodelius vaišins karšta arbata. Šia iniciatyva skatinama keisti kasdienius įpročius keičiant juos draugiškesniais gamtai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi