Naujienų srautas

Gyvenimas2019.09.19 21:23

Naudingosios šermukšnio uogos – ir kovai su skausmingomis menstruacijomis

papasakojo, kaip panaikinti kartumą

Itin naudingos ne tik šermukšnio uogos – žievės nuoviras pagelbės kovojant su moteriškomis bėdomis, o lapais iki šiol kaimo žmonės perdengia vaisius ir daržovės, taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau atsargiai – vartojamos per gausiai šios uogos gali sukelti viduriavimą.

Daug kas galvoja, kad šermukšnio uogos nevalgomos, tačiau tiesa priešinga – šios ryškiai raudonos uogos ne tik valgomos, bet ir labai naudingos. Šermukšnis, pasak A. Unikausko, gerai ir imunitetui, ir virškinimui, ir kvėpavimo takams, kovoja su infekcijomis ir netgi vėžinėmis ląstelėmis.

Sūdytas vanduo naikina kartumą

Šermukšnių Lietuvoje daug, uogos gražios, bet dažnai karčios – būtent dėl to daugumai ir kyla klausimas, ar jos valgomos. Tačiau uogų kartumą galima panaikinti, taip tikina gydytojas.

Anot jo, jeigu vieną dvi paras palaikysite šias uogas sūdytame vandenyje (30 g druskos 1 litrui vandens), o vėliau perplausite jas karštu vandeniu, uogų kartumas išnyks.

Šermukšnis turi priešvėžinių galių

Šermukšnio uogos ne tik naikina vėžines ląsteles, bet ir skatina odos atsinaujinimą, gerina regėjimą.

Šermukšnis padės, jei skauda gerklę

Šermukšnis turi antibakterinių savybių, todėl gydo ne tik gerklės skausmą. Jis gali išspręsti ir šlapimo takų problemas.

Šermukšnio uogos atstatys hemoglobino kiekį kraujyje, jei gausiai kraujuojate per menstruacijas.

Be to, antibakterinį poveikį turi ir šermukšnio lapai, todėl juose tinka laikyti maisto produktus. „Dar ir šiandien kaimo žmonės perdengia šermukšnio lapais žiemai paruoštus vaisius ir daržoves, kad apsaugotų nuo bakterijų ir pelėsio“, – tikina gydytojas.

Lapus, anot jo, reikia rinkti žydėjimo metu.

Šermukšnis skatina apetitą

Šermukšnis padeda sureguliuoti virškinimo ir žarnyno veiklą. Kaip pasakoja profesorius, šviežių uogų sultys veikia kaip laisvinamieji.

Taip pat sutrintų šermukšnių uogų tyrė su medumi vartojama norint pagerinti apetitą. Po arbatinį šaukštelį tyrės du kartus per dieną padidins skrandžio sulčių išsiskyrimą.

Laukinio šermukšnio uogose yra daug parasorbinės rūgšties, kuri veikia kaip antibiotikas.

Gydomųjų galių turi ne tik uogos ir lapai, bet ir žievė

„Žievė naudinga moterims. Šermukšnio žievės nuoviras mažina makšties sudirgimą, o štai uogos padės sumažinti menstruacijų skausmus, atstatys hemoglobino kiekį kraujyje, jei gausiai kraujuojate“, – tikina medikas.

Tam reikia paruošti nuovirą iš džiovintų šermukšnio uogų: 2 valgomuosius šaukštus uogų užpilti puse litro verdančio vandens ir palikti, kad pritrauktų. Gėrimą gurkšnoti po truputį visą dieną.

Vis dėlto, kaip pažymi A. Unikauskas, šermukšnio uogos tinka ne visiems ir vartoji jas reikėtų atsargiai.

„Visų pirma, reikia paragauti ir stebėti, ar nesate alergiškas šermukšniui. Per didelis kiekis uogų gali sukelti mieguistumą, viduriavimą, odos bėrimą. O štai laukinio šermukšnio uogose yra daug parasorbinės rūgšties, kuri veikia kaip antibiotikas. Tad piktnaudžiauti šermukšnio uogomis nereikėtų – ragaukite atsargiai“, – sako jis.

Laidos reportaže – visa tiesa apie šermukšnius ir jų įvairovę. Taip pat sužinosite, kaip įtraukti naudingas šermukšnio uogas į kasdienį šeimos meniu. Laidos viešnia – aktorė ir psichologė Lina Bražinskaitė-Tupikovskienė.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Klauskite daktaro“. Kartus vaikystės skonis: kaip prisijaukinti šermukšnio uogas?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi