Gyvenimas

2019.09.17 10:37

Populiarėja teatras kūdikiams: svarbiausia – vaidinti nuoširdžiai

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.17 10:37

Mažiau nei per dešimtmetį teatras kūdikiams Lietuvoje iš nepažįstamo ir nesuprantamo tapo įprasta šeimų laisvalaikio pramoga. Dabar vaikai iki dvejų metų kviečiami šokti, žaisti, groti ar klausyti muzikos. Personažus kalbinti galima ir Panevėžio lėlių vežimo teatro scenoje.

Spektakliai kūdikiams Lietuvoje sparčiai populiarėja. Suaugusieji noriai į teatrą ateina ir su vos kelių mėnesių mažyliais.

Pastebėjęs tai, Panevėžio lėlių vežimo teatras plečia repertuarą. Šį pavasarį pristatęs lėlių spektaklį suaugusiesiems, rudenį pasitinka su premjera kūdikiams „Tarkšt barkšt“.

Režisuoti spektaklį kūdikiams panevėžiečiai pasikvietė režisierę iš Ukrainos.

„Ukrainoje toks teatras gyvuoja dvejus metus. Visame pasaulyje teatro kūdikiams žanras skaičiuoja jau beveik 40 metų. Jis dar labai populiarus Australijoje. Čia, Europoje, šis žanras dar auga: atsiranda ne tik spektaklių kūdikiams, bet ir specializuotų teatrų“, – sako režisierė Marina Bohomaz.

Panevėžyje tai pirmasis tokio tipo spektaklis.

„Panevėžio lėlių vežimo teatre mes sugalvojome šitą spektaklį statyti kūdikiams, nes Panevėžyje tokios veiklos, į kurią galėtų ateiti tėveliai su mažaisiais, su savo pačiais mažiausiais, tai yra vaikais iki trijų metų, labai mažai yra. Mes tai matome iš labai didelio susidomėjimo. Žmonės rezervuojasi vietas, jau dabar turime mėnesiui į priekį“, – sako Panevėžio lėlių vežimo teatro kultūros vadybininkė Indrė Strolytė.

Pasak M. Bohomaz, psichologai sako, kad informaciją žmogus geriausiai įsisavina iki trejų metų, o įprastai vaikai tokių metų tik pradeda eiti į teatrą.

„Į psichologų kalbas teatrai vaikams mažai reaguoja. Nusprendėme pakeisti padėtį. Norime padėti vaikams pažinti pasaulį. Spektaklyje daug malonių žodžių, gražių formų, spalvingų gėlių, minkštų medžiagų, skamba gyva muzika. Per šį spektaklį vaikai susipažįsta su aplinka. Jie gali judėti, liesti, padėti aktoriams ir taip suprasti, kaip viskas veikia“, – kalba M. Bohomaz.

Spektaklis kūdikiams – naujiena ne tik Lėlių vežimo teatro repertuare. Nauja forma bei bendravimas su mažiausiais žiūrovais tapo iššūkiu ir aktoriams.

„Gyvenime teko labai daug dirbti su vaikais. Galiu pasakyti, kad tai pats geriausias darbas, nes vaikai labai šilti, viską daro iš širdies ir skleidžia energiją, kurios pakaktų visam pasauliui. Tik svarbu vaidinti nuoširdžiai, nes jie labai jaučia apsimetinėjimą. Turime būti sąžiningi, gerai nusiteikę, energingi ir atviri“, – teigia aktorė Nadia Prichodko.

Pasak režisierės, žmonėms, kuriantiems spektaklius vaikams, pirmiausia svarbu suprasti, kaip mažiausieji jaučia ir suvokia pasaulį. Reikia išmanyti vaiko fiziologiją bei psichologiją, tai yra kokiu atstumu kūdikiai mato spalvas ir formas, kaip ilgai geba išlaikyti dėmesį, kaip reaguoja į šviesą, kokie garsai jiems patinka, kokie gali išgąsdinti, kas jiems būtų svarbu.

„Temos dažniausiai būna labai paprastos, nes kūdikiams viskas yra nauja. Naujos formos, naujos spalvos, nauji žodžiai, siužetas, todėl renkamės labai paprastus spektaklius, be jokio konflikto. Vaikai iki trejų metų nesuprastų konflikto, norime gyvenimą rodyti be jo. Pavyzdžiui, Ukrainoje statėme spektaklį apie vandenį.

Apie mažo lašelio gyvenimo ciklą ežere, upėje, vandenyne. Apie spalvas: įtraukėme daug žaidimų, kad mažieji pažintų spalvas ne tik iš kompiuterio ar televizoriaus, o per teatrą. Statėme spektaklį apie dieną, skirtingus paros laikus. Remiamės psichologų rekomendacijomis, kaip mokyti kūdikius, kaip su jais bendrauti.

Pasitelkiame spalvas, formas, žaidimus, emocijas – tai, kas svarbiausia mažyliui pirmais gyvenimo metais“, – teigia M. Bohomaz.

Išsamiau – Arnetos Matuzevičiūtės reportaže (nuo 15.20 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Panašu, kad esame patiklūs: lietuviai nesirūpina savo paskyrų saugumu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.