Naujienų srautas

Gyvenimas2019.09.16 12:00

Diana Nausėdienė pirmoji išbandė kėdę, ant kurios mėnesius praleidžia vėžiu sergančių vaikų tėvai

Sostinės Katedros aikštėje pristatytas vėžiu sergančių vaikų paramos fondo „Mamų unija“ projektas „Vienos kėdės istorija“. Arūnas Valinskas prisiminė, kaip paauglystėje sunkiai sirgęs ir mėnesius praleidęs ligoninėje prie lovos matydavo kantriai jį slaugančią mamą. Prisidėti prie akcijos kvietė ir Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė bei atlikėjas Stano.

Jau anksčiau išreiškusi norą padėti vėžiu sergantiems vaikams, pirmoji šalies ponia aplankė imitacinę vėžiu sergančio vaiko palatą ir pirmoji prisėdo ant kėdės, ant kurios mėnesius, kartais metus, praleidžia vaiką slaugantys tėvai.

„Man labai svarbi mamų vienybės idėja, labai svarbi pilietiškumo ir bendruomeniškumo idėja. Man labai svarbi viltis ir žmonių pastangos veikti. Tai, ko nepasiekia valstybė, gali pasiekti pilietis ir visuomenė.

Kiekvienas iš mūsų galime padaryti kažką, pavyzdžiui, atsisėsti į šią kėdę, pamąstyti, pagalvoti, ką šiandien galime padaryti dėl to, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų šilčiau ir lengviau. Man labai svarbi atjauta – ar mes jaučiame šalia esančio išgyvenimus, ar pastebime dalykus, kurie vyksta aplinkinių šeimose“, – sakė D. Nausėdienė.

Savo tautiečius ji vadina nuostabiais, užjaučiančiais, nes jie jau nemažai padarė, kad akcijos tikslas – padėti įrengti „Mamų unijos Šeimos namus“, būtų įgyvendintas. Projektui pagalbos ranką jau ištiesė vėžiu paliestų vaikų šeimų skausmui neabejingi šalies menininkai ir verslininkai.

Projektą palaikyti ir ant kėdės prisėsti nusprendė kelios dešimtys savanorių, kurie nesitrauks iš priešais Katedrą įrengtos palatos tol, kol nebus surinktos „Mamų unijos Šeimos namams“ užbaigti reikalingos lėšos – pusė milijono eurų.

„Mamų unijos Šeimos namuose“ įsikurs vėžiu sergančių vaikų šeimos. Sekant geriausiais pasaulio pavyzdžiais, šioms šeimoms čia bus teikiama visapusiška pagalba.

„Iš savo patirties žinau, kad nors onkologinė liga yra diagnozuojama vienam žmogui, ja serga visa šeima. Kartą mano gydytojas paklausė, ar sakiau apie savo ligą sūnums. Atsakiau, jog ne, o jis manęs pasiteiravo, ar tikrai manau, jog jie nieko nežino, nieko nesupranta.

Kartu su žmogumi, kuriam liga diagnozuota, visi šeimos nariai išgyvena tą pačią psichologinę krizę. Pasveikti nuo vėžio padeda tam tikros priemonės, tačiau ne mažiau sudėtinga yra išsaugoti šeimą ir sveikus santykius“, – patirtimi dalijasi atlikėjas S. Stavickis-Stano, kuriam buvo diagnozuota onkologinė liga.

Jis sakosi galintis tik įsivaizduoti, ką patiria mamos, kurios izoliuotos nuo pasaulio labai daug laiko praleidžia prie sergančių vaikučių lovos, tačiau visus kviečia bent trumpam atsisėsti į tą kėdę, esančią imituotoje palatoje, įrengtoje Katedros aikštėje.

Televizijos laidų vedėjas A. Valinskas sako, kad būdamas paauglys sunkiai sirgo. Jam nebuvo diagnozuota onkologinė liga, tačiau jam teko ilgas savaites praleisti ligoninėje, kur šalia lovos ant kėdės savo vaiką slaugė jo mama.

„Kai būdavo ligos paūmėjimai, o temperatūra pakildavo virš keturiasdešimties, pamenu, tarsi iš nebūties rūko trumpam grįždavau į realybę, pamatydavau ant kėdutės sėdinčią mamą ir vėl išeidavau“, – pasakoja jis ir priduria, kad visos ligos pirmiausia turi būti įveikiamos galvoje ir šeimoje.

„Ligos nežiūri nei lyties, nei amžiaus, nei profesijos, nei turimo pinigų kiekio. Deja, ligos dažniausiai ateina pas visus. Galiausiai kiekvieną aplanko senatvė. Ne visi yra tokie sveiki ir stiprūs, kokie galbūt esame šiandien.

Mūsų gerumas, mūsų aukos likimo nuskriaustiesiems padeda gyventi visavertį gyvenimą, net jei jie ir nepažįsta savo geradarių, paaukojusių bent porą eurų. Tai visuomenės santykis su silpnesniais. Tikiuosi, kad ši akcija padės surasti atjautos vienų kitiems ir mes įsitikinsime, kad svetimo skausmo nebūna“, – kalbėjo A. Valinskas.

Beje, jis su žmona pažadėjo „Mamų unijos šeimos namams“ vasarai paskolinti ir bent porą savo auginamų alpakų, kad šios keltų nuotaiką mažiesiems pacientams ir jų tėveliams.

Pasak „Mamų unijos“ sumanytojos ir įkūrėjos Eglės Mėlinauskienės, „Šeimos namai“ nepakeis ligoninės paslaugų ar gydytojų funkcijų. Tai socialinė alternatyva, kuri suteiks vaikui ir jo artimiesiems galimybę praleisti daugiau laiko kartu.

„Šeimos namai“ bus ne tik vieta, kurioje galės gyventi sergančio vaiko šeima, bet ir erdvė, leidžianti dalintis savo istorija bei išgyvenimais su kitomis šeimomis.

Taip pat žiūrėkite vaizdo reportažą (nuo 13.35 min.).

„Labas rytas, Lietuva“ II d. Projektas „Vienos kėdės istorija“: sergantys vaikai – tokie pat kaip mes, jiems nesinori likti vieniems
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi